fbpx
Wczytywanie
Pora roku a rynek nieruchomości Kiedy najlepiej kupić mieszkanie

Pora roku a rynek nieruchomości.

Zmiana warunków klimatycznych w Polsce może znacząco oddziaływać na wiele sektorów i działalności gospodarczych. Pory roku są też jednym z bardzo ważnych czynników na rynku nieruchomości. Dlatego też rozważając zakup kupna domu, mieszkania czy działki warto oprócz przeanalizowania podstawowych potrzeb i porównania ofert, sprawdzić panującą akurat sytuację na rynku nieruchomości. Czy rzeczywiście konkretny okres w roku ma znaczenie pod względem poszukiwań i realizacji transakcji? Czy istnieje jedna, konkretna i precyzyjna odpowiedź na pytanie – Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

Sezonowość i popyt na nieruchomości

Sezonowość na rynku nieruchomości to żadna nowość. Popyt na domy i mieszkania zmienia się w zależności od pory roku i tego, z jakimi rutynowymi wydarzeniami wiążą się one w życiu potencjalnych poszukujących. Największa ilość chętnych na zakup pojawia się po wakacjach. Dlaczego? Wypoczęci Polacy po powrocie z urlopu o wiele chętniej zabierają się za tropienie wymarzonej nieruchomości. Potencjalnym kupującym łatwiej jest też podjąć kluczowe decyzje dotyczące transakcji. Ten owocny okres trwa od początku września do listopada. Zimą ruch na rynku nieruchomości minimalnie słabnie, jednak tylko do początków wiosennych miesięcy, a nawet połowy lutego. Organizuje się wówczas pierwsze wiosenne targi nieruchomości, wraz z którymi znów rośnie zainteresowanie klientów. Latem rynek nieruchomości można z kolei zaobserwować pewien zastój spowodowany wyjazdami Polaków na wakacje i często brakiem czasu na przeprowadzki.

Wiosna, lato, jesień czy zima? – Tendencje

Spróbujmy przeanalizować tendencje na rynku nieruchomości charakterystyczne dla każdej z pór roku. Nie ma stuprocentowej pewności co do tego, że dany sezon w przeciągu roku będzie bardziej lub mniej korzystny dla zakupu nieruchomości. Dlatego sugerować się w zależności zarówno tendencjami, jak i poniekąd… własnym rozumem lub radą pośrednika.

Zima: Początek zimy i początek roku to czas dedykowany Świętom, które pochłaniają wiele czasu i funduszy. W związku z tym na rynku nieruchomości nie jest to czas, w którym zainteresowanie nieruchomościami na sprzedaż jest spore, no chyba że… ktoś postanowił sprawić sobie pod choinkę właśnie dom lub mieszkanie! Z drugiej strony zaraz po Świętach często robi się plany na nadchodzący rok, a wśród nich być może te związane z kupnem nieruchomości. Dlatego też w zimie często wzrasta zainteresowanie oglądaniem ofert przeznaczonych na sprzedaż, jednak bez szybkiego finalizowania transakcji.

Wiosna: Podobno wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Czy obejmuje to również rynek nieruchomości? Teoreycznie tak! Wraz z początkiem cieplejszych dni, w których coraz częściej widać promienie słońca, odczuwa się o wiele więcej energii i chęci do działania. To właśnie wiosenne przebudzenie jest przyczyną większej aktywności również na rynku domów, mieszkań czy działek. Tym bardziej, że coraz lepsza pogoda sprzyja wyobrażeniom własnej nieruchomości z balkonem czy ogrodem, gdzie będzie można spędzać wolny czas – jak dobrze pójdzie – jeszcze podczas najbliższego lata.

Lato: Letnie miesiące mimowolnie najczęściej kojarzą się z relaksem i odpoczynkiem od pracy. Wakacyjne odprężenie raczej nie służy poszukiwaniom domu, a także związanymi z tym kwestiami finansowymi i prawnymi. Taka sytuacja na rynku nieruchomości z drugiej jednak strony może sprzyjać wszystkim tym, którzy mimo urlopu i tak decydują się na poszukiwanie domu, mieszkania lub działki. Mniejszy “ruch” sprawia, że na atrakcyjne nieruchomości jest mniejsze zainteresowanie potencjalnej “konkurencji”. Łatwiej wówczas na spokojnie znaleźć ofertę marzeń, i cieszyć się z nowego lokum już jesienią. Z tej korzystnej dla kupującego sytuacji korzysta coraz więcej poszukujących.

Jesień: Mimo powszechnie panującego przekonania, że jesienna chandra pozbawia nas energii i sprawia, że jesteśmy mniej aktywni, na rynek nieruchomości tego rodzaju tendencje nie mają już tak dużego znaczenia. Jesień to czas, kiedy bardzo dużo osób szuka dla siebie nowych domów i mieszkań. Mimo iż pewnie mało kto lubi przeprowadzać się w zimne, jesienne i deszczowe dni, większość z tych, którzy chcą zdążyć przed zimą i Świętami, i z początkiem nowego roku cieszyć się nowym nabytkiem w postaci wymarzonego mieszkania, proces transakcji realizują właśnie jesienią.

Zmiana pór roku i wszystkie sugestie odnośnie sezonowości bez wątpienia mają pewien wpływ na tendencje na rynku nieruchomości. Nie jest to jednak reguła, od której nie ma wyjątków. Tak naprawdę każdy miesiąc może okazać się dobry na zakup nieruchomości. Doskonałe oferty sprzedażowe trafiają się przecież w przeciągu pełnych dwunastu miesięcy. Ludzie przecież niezależnie od pogody kupują i sprzedają nieruchomości. Jeśli to Ty jesteś poszukującym i czekasz na wybraną porę roku na zakup mieszkania, możesz znaleźć się w bardzo niekorzystnej pozycji w negocjacjach wymarzonego lokum, lub… wiele atrakcyjnych nieruchomości może Ci po prostu przelecieć koło nosa.

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.