fbpx
Wczytywanie

Funkcjonalny pokój dla ucznia krok po kroku 


Pokój uczącego się dziecka – bez względu na to, czy mamy na myśli malucha dopiero rozpoczynającego przygodę ze szkołą, czy doświadczonego już w tym aspekcie nastolatka – powinien być urządzony z głową. To tu właśnie nasza pociecha nie tylko się uczy, ale i bawi, odpoczywa i relaksuje. Wszystko to sprawia, że pokój dziecka powinien być nie tylko funkcjonalny, praktyczny i pełen ergonomicznych rozwiązań, ale i przytulny i urządzony zgodnie z gustem i zainteresowaniami jego właściciela. Dlatego też projektując to pomieszczenie, nie można zapomnieć o kilku bardzo ważnych aspektach.

# Niezbędne i wygodne meble

Wszyscy doskonale wiemy, jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego biurka i krzesła tak, aby uczeń podczas nauki miał odpowiednią postawę. Sklepy meblowe charakteryzuje dziś tak ogromny wybór, że ze znalezieniem odpowiedniego zestawu nie powinno być najmniejszego problemu. Do tego pracujący w nich specjaliści pomogą dopasować meble do wzrostu i wieku dziecka. Pamiętajmy, że ucząc się przy biurku, nasza pociecha powinna mieć proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat biurka i stopy wygodnie spoczywające na podłodze.

Oprócz biurka i krzesła, dziecko potrzebuje w pokoju sporo miejsca do przechowywania nie tylko ubrań i książek, ale i wielu innych kolekcjonowanych przez nie skarbów. Dlatego też jeśli już kupujemy biurko, zwróćmy uwagę czy ma ono pod blatem miejsce do przechowywania takich rzeczy jak zeszyty i przybory szkolne. Oprócz tego wybierzmy wygodną szafę z szufladami, dzięki której dziecko będzie miało łatwiej zachować porządek. Przydatnymi meblami w pokoju dziecka będą przybornik i półka na książki, które pomogą oddzielić od siebie strefy nauki i odpoczynku.

# Nauka przez zabawę

Wbrew przekonaniom niektórych rodziców, dziecko w wieku szkolnym obok nauki powinno przeznaczać równie sporo czasu na zabawę. My dorośli, też przecież potrzebujemy urlopu, aby zregenerować i odświeżyć organizm, aby efektywniej wykonywać naszą pracę czy domowe obowiązki. To właśnie dlatego warto w pokoju dziecka wygospodarować trochę przestrzeni na przykład na kącik wypoczynkowy. Sprawdzi się w nim wygodny fotel czy mała kanapa ze stolikiem, gdzie dziecko znajdzie chwilę wytchnienia od intensywnej nauki.

# Właściwe oświetlenie

Oświetlenie to obok biurka i krzesła kolejny ważny element w pokoju dziecka w wieku szkolnym. Spędzanie sporo czasu nad książkami, zwłaszcza wieczorami powinno być skutecznym powodem, dla którego warto pomyśleć nawet nie o klasycznych dwóch (żyrandol i lampa biurkowa), a kilku źródłach światła. W pierwszej kolejności pamiętajmy, że w idealnej aranżacji dla ucznia, biurko powinno znajdować się przy oknie. Mimo to sami doskonale wiemy, że jesienne i zimowe dni dużo szybciej się kończą, a dziecko i tak będzie potrzebować dodatkowego oświetlenia dużo wcześniej niż w sezonie wiosennym czy letnim.

# Kreatywne notatki i dodatki

Co jest jednym z najważniejszych zadań dziecka w wieku szkolnym? Sprawne zapamiętywanie i porządkowanie wiedzy! W obu przypadkach doskonale mogą pomóc odpowiednie dodatki obecne w jego pokoju. Sprawdzone już sposoby to między innymi tablica korkowa czy ściana w formie tablicy, gdzie można umieszczać najważniejsze hasła i informacje. Zgodnie z rozwijającymi się zainteresowaniami dziecka, z biegiem czasu można pomyśleć o detalach charakterystycznych dla miłośnika geografii takich jak mapa świata czy globus, czy przyszłego muzyka, zaopatrzając jego pokój w wybrany instrument.

# Moc koloru

Kolory we wnętrzach mają większe znaczenie niż nam się wydaje. Idąc zgodnie z tym przekonaniem podpowiadamy, że w pokoju ucznia warto postanowić zdecydowanie na jasne kolory ścian. Dobrym wyborem będzie błękit, odcienie szarości, beżu czy klasyczna i prosta biel. Pastelowe i delikatne barwy sprzyjają skupieniu, wyciszeniu i co ważne, nie męczą oczu dziecka. Czym jednak byłby pokój naszej pociechy bez odrobiny bardziej intensywnego koloru! W ramach kompromisu na mocniejsze barwy można postawić kupując dywanik, poduszki, zegar, zasłony czy pościel, które dodadzą do tego wnętrza nieco charakteru i odcieni charakterystycznych dla malucha. 

Urządzanie pokoju dziecka to niełatwe zadanie. To przecież właśnie tutaj nasza latorośl będzie spędzać prawdopodobnie najwięcej czasu, przyswajając wiedzę i bawiąc się. Nowoczesne rozwiązania skutecznie jednak pomogą nam w aranżacji tego wnętrza w wygodny i kreatywny sposób. Wybierając i kupując wszelkie wyposażenie nie zapomnijmy zapytać o opinię również właściciela pokoju!

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.