fbpx
Wczytywanie
Śladem dzielnic Krakowa Nowa Huta

Śladem dzielnic Krakowa: Nowa Huta

Podążaliśmy już śladem niejednej krakowskiej dzielnicy. Dziś czas na północno – wschodnią część stolicy Małopolski – Nową Hutę, która kilkadziesiąt lat temu miała być tak naprawdę odrębnym i samowystarczalnym miasteczkiem, a jednocześnie wizytówką przemysłowej Polski w świecie.  Jak potoczyła się jej historia i jak Nowa Huta wygląda obecnie?

Wyjątkowa historia i plan na Nową Hutę

Kraków, 1949 rok. To wtedy ówczesne władze komunistyczne podjęły decyzję o powstaniu na terenie podkrakowskich wsi – dzisiejszej Nowej Huty – kombinatu metalurgicznego i całkowicie nowego miasta. Miała to być jedna z kluczowych inwestycji planu sześcioletniego, który w swoich założeniach kierował się przede wszystkim rozwojem gospodarczym zakładającym zwiększenie inwestycji w przemysł, mobilność społeczną, migrację z wsi do miast i wykształcenie nowej klasy robotniczej. Nowa Huta miała stać się wizytówką naszego kraju w świecie i samowystarczalnym osiedlem wzorowanym na architekturze renesansowej i barokowej, z liczbą do pięciu tysięcy mieszkańców.

Nowa Huta w Krakowie ze względu na jej burzliwą przeszłość, zachowaną wyjątkową architekturę i wciąż obecnego tu ducha epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, często uznawana jest za żywą lekcję historii. Jej mocno industrialne pejzaże nie wszystkich zachęcają, aby to właśnie tu poszukiwać nieruchomości na sprzedaż. Poza tym mówi się, że wskaźnik przestępczości zdecydowanie nie należy tu do najmniejszych w całym Krakowie. Nowa Huta już od kilkudziesięciu lat niesłusznie owiana jest złą sławą i najwyższy czas, aby spojrzeć na tę dzielnicę z zupełnie innej perspektywy.

Mieszkania w Nowej Hucie

Nowa Huta to najmłodsza dzielnica Krakowa, co wcale nie oznacza, że najmniej odpowiednia do szukania tu mieszkania czy domu. Wręcz przeciwnie! Nowa Huta już od kilku lat bardzo intensywnie się rozwija, nie tylko urozmaicając przy tym życie jej mieszkańców, ale i zwiększając tym samym ilość nowych miejsc pracy. A co ze statystykami o przestępczości? Niejeden mieszkaniec Krakowa przyzna, że o wiele bardziej niebezpieczne mogą być chociażby rejony Rynku czy Kazimierza. Stereotypy pozostaną stereotypami, jednak doskonale wiadomo, że nie warto się nimi sugerować.

Oprócz intensywnego rozwoju i coraz lepszych warunków do życia, Nowa Huta oferuje coś jeszcze – atrakcyjne mieszkania w korzystnych cenach. Wystarczy przejrzeć oferty dostępne w portalach ogłoszeniowych czy w lokalnych biurach nieruchomości. Podobne mieszkania mogą kosztować w Nowej Hucie nieco mniej niż w innych dzielnicach.

Poza tym, często za duże mieszkanie w wysokim standardzie można tu zapłacić o wiele mniej niż za mały metraż i kiepskie warunki, jednak bliżej centrum miasta. Wszystko zależy od tego, czy poszukujący mieszkania chce płacić krocie za mieszkanie w modnej i centralnej części miasta, czy woli na przykład dojeżdżać do pracy i mieć własne lokum w bardziej kameralnej okolicy.

Czy szczególny charakter krakowskiej Nowej Huty przypadł Ci do gustu? Być może chcesz rozejrzeć się za nieruchomością w tej właśnie dzielnicy? Doskonale! Biuro Bracia Sadurscy z przyjemnością ułatwi Ci poszukiwania dokładnie takiego mieszkania, jakiego szukasz! Sprawdź oferty nieruchomości na sprzedaż w bogatej bazie biura Bracia Sadurscy. Pomożemy zarówno w wyborze jak i przeprowadzeniu transakcji!

Nie czekaj dłużej i skontaktuj się z nami jeszcze dziś! Wejdź na naszą stronę internetową www.sadurscy.pl lub zadzwoń – 12 311-01-88. 

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.