fbpx
Wczytywanie
Jak urządzić ogród koło domu

Jak urządzić ogród koło domu?

Ogród to w przypadku domów jednorodzinnych niejednokrotnie wizytówka mieszkającej w niej rodziny. Duża ilość przestrzeni to jednak spore wyzwanie dla osoby, która ma ją zaaranżować w sposób ładny i zarazem funkcjonalny. W niniejszym tekście kilka rad, jak zabrać się do urządzania ogrodu koło domu, jakie jego elementy mogą się w nim sprawdzić, i jak dobrać odpowiednie oświetlenie, meble i roślinność.

Strefa wypoczynku kontra kwiatowe kompozycje.

Przed rozpoczęciem projektowania przestrzeni wokół domu najważniejsze będzie określenie funkcji, jakie ma spełniać. Chcemy zaaranżować w nim strefę wypoczynku, pozostawić przestrzeń do gier i zabaw czy urządzić prawdziwy ogród dbając o rosnące w nim kwiaty, krzewy, a może nawet własne owoce i warzywa? W zależności od gustu, ilości wolnego czasu i trybu codziennego funkcjonowania, każdy stojący przed wyzwaniem aranżacji ogrodu, na pewno już zna odpowiedź na to pytanie i doskonale wie, w jakim kierunku pójdą jego plany na przydomowy ogród.

Istnieje kilka podstawowych funkcji, które może pełnić ogród. Często urządzany jest on niemal na kształt dodatkowego pomieszczenia i wyposażony w podstawowe meble takie jak stół, krzesła, kanapy, fotele czy szafki.

W Polsce ma to zastosowanie tylko w cieplejszych miesiącach, chyba że do projektu takiego ogrodu wykorzystano altany kryte czy z kominkiem, które nawet podczas jesiennej pogody będą się jeszcze doskonale nadawały do użytku i do zorganizowana w nim rodzinnego grilla. Jeśli marzy nam się altana, spróbujmy wznieść ją na własną rękę lub rozważmy konstrukcję z gotowych elementów. Altany wykonywane w całości na zamówienie należą niestety do najdroższych.

Mała przestrzeń, ciekawe aranżacje.

Nie każdy z nas ma przed domem tyle przestrzeni, by móc pozwolić sobie na rozwiązania typowe dla dużego ogrodu. Często składa się on z tarasu i trawnika, na powierzchni którego na próżno można próbować wybudować altanę, nawet niedużych rozmiarów. I takie powierzchnie można jednak ciekawie zagospodarować!

Zamiast klasycznych, plastikowych mebli ogrodowych, w ogrodzie świetnie wyglądają te zrobione z drewna lub – jeśli zależy nam na cięciu kosztów i oryginalnym projekcie – z palet. Trend samodzielnego wykonywania takich fragmentów wyposażenia, czy to w domu czy w ogrodzie, coraz bardziej rośnie w siłę.

Własnoręcznie zrealizowana ławka czy stolik gwarantują do tego o wiele lepszy efekt niż gotowe rozwiązania ze sklepu. Chcemy zamontować w ogrodzie oświetlenie? W pierwszej kolejności rozważmy lampy solarne, które mimo iż dają nieco słabsze światło, nie przyczynią się do wzrostu naszych rachunków za energię elektryczną. Poza tym odpowiednio umieszczone w naszej ogrodowej przestrzeni, dodadzą jej uroku i będą naturalnym elementem przygotowanej przez nas aranżacji.

Chyba w żadnym ogrodzie nie może zabraknąć kwiatów, bez względu na to czy zaaranżujemy w nim całe ścieżki ozdobnych roślin czy postawimy kilka doniczek z naszymi ulubionymi odmianami.

Planując sadzenie czy sianie roślin bezpośrednio w ziemi, pamiętajmy o dobraniu nasion do warunków panujących na naszej działce. Sprawdźmy które z nich lubią duże nasłonecznienie lub cień i stosując się do tych zasad, z głową wybierzmy odpowiednie dla nich miejsce. Zwiększy to nasze szanse na to, że rośliny przyjmą się i zakwitną, skutecznie ozdabiając naszą przestrzeń wokół domu.

A co właścicielami mieszkań, którzy nie mogą pozwolić sobie na ogród koło domu? Do aranżacji pozostaje balkon, który doskonale można zamienić ze zwykłych zewnętrznych kilku metrów kwadratowych w przytulną strefę relaksu. O sposobach na balkon pisaliśmy tutaj: (https://sadurscy.pl/blog/2018/07/06/sposob-na-balkon-idee-na-wiosenne-i-letnie-aranzacje/).

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.