fbpx
Wczytywanie
WEEKEND; Jak wybrać idealny dom dla rodziny

Jak wybrać idealny dom dla rodziny?

Nieruchomości na sprzedaż na dzisiejszym rynku jest tak wiele, jak wiele gustów i potrzeb ich potencjalnych kupców. Dlatego z tysięcy ofert niezmiernie ciężko jest znaleźć tę, która będzie idealna w stu procentach dla osoby, która jej szuka. Tym bardziej jeśli wspólnej nieruchomości szuka więcej osób, a potencjalny kupiec to na przykład rodzice z dwójką dzieci. Jak zatem wybrać dom, który okaże się jak szyty na miarę właśnie dla rodziny?

Wygodne miejsce zamieszkania dla każdego domownika

Poszukiwanie oferty odpowiedniej dla rodziny należy chyba do jednej z najbardziej kompleksowych. W końcu z nieruchomości tej będzie korzystała nie jedna, a kilka osób, mających odmienne oczekiwania i wymagania względem swojego miejsca zamieszkania. Poza tym już sam zakup działki, domu czy mieszkania to ogromne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Zmiany nieruchomości nie dokonuje się przecież zbyt często.

Szczęśliwi ci, którzy mogą taki dom dla rodziny wybudować od zera i zrealizować go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami aż do najdrobniejszego detalu. Wszyscy, którzy mogą sobie na to pozwolić, mają masę gotowych projektów do wyboru. Zawsze mogą też naszkicować dom marzeń i swój plan uzgodnić z profesjonalnym architektem. W tym przypadku być może jest nieco łatwiej dopasować przyszłe miejsce zamieszkania do potrzeb rodziny, która się do niej wprowadzi. Nie jest jednak powiedziane, że szukając już wśród istniejących nieruchomości – czy to na rynku pierwotnym czy wtórnym – nie da się znaleźć dokładnie tego, czego się poszukuje.

Jeśli właśnie teraz stajesz przed decyzją o przeprowadzce do lokum idealnego dla rodziny, koniecznie zapoznaj się z poniższymi zagadnieniami. Nasze wskazówki są skierowane do zarówno do tych, którzy mierzą się z poszukiwaniami nieruchomości z rynku wtórnego jak i tych, którzy albo przeglądają najnowsze inwestycje deweloperów, albą chcą sami zdecydować się na budowę.

Dom dla rodziny: najważniejsze aspekty

Stworzenie funkcjonalnego i komfortowego domu dla rodziny z dziećmi wymaga uważnego planowania. Na wszystkie różnice dzielące domowników, takie jak wiek, płeć i styl życia, powinna się przecież znaleźć przestrzeń, w której każdy będzie czuł się swobodnie i “u siebie”. Poniżej omówimy kilka z najważniejszych aspektów, które warto mieć na uwadze wybierając nieruchomość na wspólną przyszłość.

# Rozkład i podział na strefy – Potrzeby wszystkich poszukujących nieruchomości zwykle zmieniają się w momencie powiększenia rodziny. Wtedy właśnie o wiele bardziej docenia się większą powierzchnię i wszelkie dodatkowe pomieszczenia, które można będzie wykorzystać. Umiejętne zarządzanie przestrzenią to zatem jedno z najważniejszych zadań, jakie czeka głowę rodziny w nowym lokalu. Już na etapie poszukiwań bądź planowania budowy warto odpowiednio zaplanować układ domu i podzielić je w miarę możliwości na strefy – dzienną i nocną. W strefie dziennej domownicy będą spędzać czas wspólnie, a w nocnej, czyli tej spokojnej i bardziej prywatnej, każdy z nich znajdzie chwilę wytchnienia dla siebie.

# Bezpieczeństwo – Dom to miejsce, w którym każda osoba w nim mieszkająca powinna czuć się bezpiecznie. Szukając nowego lokum dla całej rodziny warto mieć mocno na uwadze ten właśnie aspekt i myśląc o bezpieczeństwie rodziców i dzieci, odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, dotyczących zarówno okolicy jak i samej nieruchomości. Czy okolica, w której chcę kupić dom jest bezpieczna? Jakie wrażenie zrobili na mnie najbliżsi sąsiedzi? Czy też mają dzieci? Czy na otaczającym budynek terenie znajdują się place zabaw i ścieżki rowerowe?

Jeśli chodzi o sam budynek, wiele zależy tu od wieku mających zamieszkać w nim dzieci. Jeśli maluchy mają dopiero kilka miesięcy czy lat, rodzice powinni znać całą listę zasad do przestrzegania w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. O tym jednak napiszemy jeszcze na naszym blogu.

# Komunikacja sąsiedzka i życie na osiedlu – Najbliższą okolicę warto przeanalizować nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale i relacji między sąsiadami. Coraz rzadziej spotyka się osiedla, gdzie mieszkańcy w większości się znają i chętnie wyświadczają sobie przysługi i wzajemnie pomagają. Nie jest to jednak niemożliwe. Jeszcze przed kupnem działki czy domu raczej trudno poznać sytuację pod tym względem i przewidzieć, kogo będziemy mieć za sąsiada i jak będą się układać nasze relacje. Można jednak odwiedzić okolicę naszej przyszłej potencjalnej nieruchomości i jeśli jesteśmy o krok od decyzji o zakupie nowego domu, odwiedzić najbliższe sąsiedztwo i po prostu zapytać, jak mieszka się w tej okolicy, którą i my rozważamy pod kątem przeprowadzki.

# Lokalizacja – sąsiedztwo to bardzo ważna sprawa, gdy myślimy o przeprowadzce do danej okolicy. Oprócz samych relacji między osobami, obok których prawdopodobnie zamieszkamy, będą się też liczyć inne aspekty najbliższego sąsiedztwa. Mowa tu między innymi o odległości od naszego domu do pracy, szkoły czy kluczowych punktów usługowych. Dlatego gdy zależy nam na dobrej lokalizacji, przeanalizujmy naszą przyszłą nieruchomość również pod tym kątem. Ile czasu zajmuje nam dotarcie do pracy? Czy żeby zrobić podstawowe zakupy musimy dojechać do sklepu samochodem? Czy w okolicy znajdują się apteka lub ośrodek zdrowia? W zależności od naszych potrzeb, każda nieruchomość będzie miała do zaoferowania inne atuty odnośnie lokalizacji. Wybierzmy te najbardziej istotne dla nas i naszej rodziny.

Nie ulega wątpliwości, iż dom czy mieszkanie dla rodziny to wydatek na długie lata i jednocześnie jeden z najważniejszych wyborów, jakie ona podejmuje. Dlatego jego poszukiwaniom bądź budowie należy bez wątpienia poświęcić tę ilość czasu, jakiej potrzebuje. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, iż udało się znaleźć opcję najlepszą z możliwych, a nasz dom jest oazą spokoju dla całej rodziny.

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.