fbpx
Wczytywanie
O kredyt hipoteczny coraz trudniej. Banki zaostrzają politykę kredytową

O kredyt hipoteczny coraz trudniej. Banki zaostrzają politykę kredytową

Wszyscy planujący w tym roku zakup nieruchomości na kredyt, powinni zdecydowanie zapoznać się z najnowszym raportem Narodowego Banku Polskiego. Według opublikowanych w nim najnowszych informacji, spora część banków powoli decyduje się na zaostrzenie polityki kredytowej. Na takie działania decydują się również instytucje, które wcześniej nigdy nie zgłaszały zamiaru jakiejkolwiek zmiany w prowadzonej polityce kredytowej.

W 2019 o kredyt już nie tak łatwo.

Narodowy Bank Polski cyklicznie, co trzy miesiące przeprowadza ankietę wśród przedstawicieli komitetów kredytowych w bankach. Zawarte w niej pytania dotyczą zmian w polityce udzielania kredytów oraz przewidywań na najbliższy kwartał. Ostatnie ankiety wyraźnie wskazują, że dostęp do kredytu hipotecznego staje się i prawdopodobnie stanie się jeszcze bardziej utrudniony.

Co mówi raport NBP? Że rok 2019 będzie bez wątpienia trudniejszy niż 2018 dla wszystkich tych, którzy planowali zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Wyniki przeprowadzonej ankiety wśród większości banków wyraźnie mówią, że już w IV kwartale 2018 roku instytucje finansowe powoli zaczęły zaostrzać kryteria przyznawania kredytów. Prognozy mówią, że to niestety nie tylko chwilowy trend, a przemyślana strategia mająca swoją kontynuację również w bieżącym roku. Przewiduje się również, że banki jeszcze bardziej zaostrzą politykę kredytową. Wszyscy, którzy planowali kupić nieruchomość na kredyt w tym roku mają zatem niemałe powody do obaw. Będą oni mieć prawdopodobnie nieco trudniejsze zadanie niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Według Biura Informacji Kredytowej, w 2018 roku Polacy pożyczyli od instytucji finansowych kwotę aż ponad 56 miliardów złotych, czego zasługą był utrzymujący się przez dłuższy czas spory popyt na mieszkania. Mimo korzystnej koniunktury coraz więcej instytucji finansowych decyduje się na zmianę polityki przyznawania kredytów. Dlaczego?

Dlaczego banki zaostrzają politykę kredytową?

Podstawowa przyczyna zaostrzania polityki kredytowej przez instytucje finansowe, to według ankiety przeprowadzonej przez NBP przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej w kraju. Mimo iż nie została podana konkretna przyczyna, specjaliści mówią o ryzyku wzrostu stóp procentowych, wszak od kilku już lat utrzymują się one na bardzo niskim poziomie. Eksperci z Rady Polityki Pieniężnej przewidują, że stopy procentowe prawdopodobnie rzeczywiście wzrosną, jednak jeszcze nie w 2019, a być może w 2020 roku.

Przewidywany wzrost stóp procentowych i zmiana sytuacji gospodarczej należą do głównych przyczyn zaostrzenia polityki przyznawania kredytów przez banki, jednak nie do jedynych. Równie ważnym powodem jest wcześniejsze działanie banków związane ze swobodnym luźnym podejściem do obliczania zdolności kredytowej osób starających się o pożyczkę. W najbliższym czasie również to ma się znacznie zmienić na niekorzyść dla wszystkich starających się o kredyt.

Jak pokazują dane, banki zaczynają mocno utrudniać Polakom dostęp do kredytów mieszkaniowych, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na rynek nieruchomości. Bez wsparcia instytucji finansowych prawdopodobnie wiele osób planujących zakup domu czy mieszkania, będzie musiało odłożyć je znacznie w czasie.

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.