fbpx
Wczytywanie
Jak walczyć ze smogiem. 5 wskazówek do wykorzystania w Twoim domu

Jak walczyć ze smogiem? 5 wskazówek do wykorzystania w Twoim domu

Smog to zjawisko atmosferyczne, o którym w przeciągu kilku ostatnich lat mówi się coraz częściej. W większych miastach ma on spory, negatywny wpływ na kondycję powietrza. Jak można poprawić jego jakość w naszych domach?

Smog szkodliwy dla zdrowia

Smog powstanie poprzez mieszanie się mgły z dymem i spalinami samochodowymi, których jak wiemy zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach nie brakuje. Polskie metropolie coraz głośniej o nim mówią i coraz intensywnie szukają sposobów na to, jak go zwalczyć lub przynajmniej zmniejszyć jego intensywność. Synoptycy zgodnie potwierdzają, że to nie jest tak proste jak się wydaje.

To, że smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia, to już oczywiste. Osobami szczególnie wrażliwymi na smog są małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Dlatego powinno się coraz częściej próbować zlikwidować to zjawisko. W dużej metropolii nie wystarczą jednak działania pojedynczych jednostek. O poprawę stanu powietrza musimy zatroszczyć się wszyscy. Walkę ze smogiem można już jednak zacząć od własnego domu, który również nie jest wolny od groźnych pyłów i składników przenikających z zewnątrz. Postarajmy się zatem o to, aby przynajmniej tutaj nie być narażonym na działanie zanieczyszczonego powietrza. Jak? O tym w poniższych punktach.

Jak walczyć ze smogiem w domu

1 # Rośliny – naturalne oczyszczacze: nie ma lepszych oczyszczaczy domowego powietrza niż po prostu rośliny! Nie trzeba nimi zapełniać całego mieszkania. Tak naprawdę wystarczy jedna roślina w pomieszczenia, aby nieco poprawić jakość domowego powietrza. Oprócz tego istnieją rośliny, które sprawdzają się w tym o wiele lepiej niż pozostałe. Są to m.in. wężownica, palma areka czy epipremnum złociste. Każdą z nich wyróżniają dodatkowe właściwości polegające m.in. na wzmożonej produkcji tlenu czy nawet usuwaniu toksyn.

2 # Mechaniczny oczyszczacz powietrza: jeśli nie mamy czasu na pielęgnowanie roślin w naszych domach, z pomocą przyjdzie bez wątpienia mechaniczny oczyszczacz powietrza. Dzięki dokładnej filtracji powietrza usunie on większość szkodliwych składników smogu. Wbudowany w nich specjalny system najpierw zasysa powietrze z pomieszczenia, a następnie dzięki filtrom “wymienia” je na te pozbawione szkodliwych pyłów. Należy pamiętać, że oczyszczacze powietrza powinny być regularnie czyszczone. Bez tego ich skuteczność powoli spada.

3 # Wycieranie kurzy – zimą częściej: Smog wsiąka do naszych domów o wiele intensywniej w okresie zimowym, i to dlatego właśnie wtedy powinno się bardziej dbać o porządek w naszych czterech ścianach. Wycieranie kurzy, odkurzanie podłóg, regularne pozbywanie się lub czyszczenie materiałów mogących gromadzić zanieczyszczenia (suszone kwiaty, firany, koce) to tylko niektóre z działań przyczyniających się do skutecznej walki ze smogiem.

4 # Nawilżone powietrze to zdrowsze powietrze: nawilżanie powietrza w domu jest korzystne nie tylko dla naszych dróg oddechowych, ale również dla panującego w nim mikroklimatu. Para wodna sprawia, że zanieczyszczenia obecne w powietrzu opadają razem z nią na meble i podłogę, przez co łatwiej je usunąć podczas regularnego sprzątania. Na rynku istnieje ogromny wybór nawilżaczy powietrza. Jednak jeśli nie chcemy przeznaczać dodatkowo domowego budżetu na tego rodzaju urządzenia, dla uzyskania tego samego efektu wystarczy po prostu zagotować wodę i postawić ją w danym pomieszczeniu. 

5 # Właściwe wietrzenie i wentylacja: również zimą (a może nawet zwłaszcza zimą) należy regularnie wietrzyć mieszkanie, aby wypełnić je świeżym powietrzem z zewnątrz. Można otworzyć okno nawet dosłownie na kilka minut, co doskonale wystarczy już do przewietrzenia, ale nie wychłodzenia wnętrz. Zwracajmy też regularnie uwagę na systemy wentylacyjne zamontowane w kuchni i w łazience. Powinny być one zawsze czyste i sprawne, w przeciwnym razie nie będą spełniać swojej funkcji i narażą nas nie tylko na alergie, ale i konieczność częstego sprzątania np. szafek kuchennych pełnych tłustych osadów.

Smog, mimo iż go nie widać, jest mocno niekorzystny dla naszego zdrowia. Dlatego warto walczyć z nim w naszych czterech ścianach i oddychać powietrzem wysokiej jakości. A czy Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na oczyszczanie mikroklimatu w Waszych domach?

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.