Nieruchomości

Co Polacy kupowali od deweloperów w 2018 roku?

Co Polacy kupowali od deweloperów w 2018 roku

Co roku na rynku nieruchomości wyraźnie widoczne są trendy i tendencje, zgodnie z którymi Polacy kupują nowe nieruchomości. Pod tym względem dopiero co miniony rok 2018 nie różnił się mocno od roku poprzedniego. Co zatem w zeszłym roku kupowaliśmy od deweloperów najchętniej?

Mieszkania dla rodziny i z potencjałem inwestycyjnym.

Raport opisujący sytuację na rynku w 2018 przygotował serwis dompress.pl. Wynika z niego, że w roku 2018 niezmiennie sporym zainteresowaniem cieszyły się nieduże mieszkania zlokalizowane w centrach miast. Tego rodzaju nieruchomości leżące zwykle niedaleko strategicznych ośrodków biurowych i akademickich są wybierane przez osoby młode i pracujące do zamieszkania lub przez inwestorów chcących przeznaczyć je na wynajem. Klientów kupujących przyciągały tu przede wszystkim lokalizacje doskonale skomunikowane i wygodne. Najpopularniejsze w tym segmencie okazały się być kawalerki oraz kupowane od wielu lat przez Polaków mieszkania dwupokojowe o metrażu do 45 – 50 metrów kwadratowych.

Z drugiej strony Polacy kupili również sporo większych mieszkań, oferujących wygodną przestrzeń do życia rodzinnego na lata. Należały do nich m.in. lokale czteropokojowe, zlokalizowane już nie w centrach miast, a położone od niego w promieniu kilku czy kilkunastu kilometrów. Było to prawdopodobnie wynikiem zwiększenia cen domów i mieszkań na terenie dużych aglomeracji. Lokalizacje pozostające poza obszarem miast nie odczuły jeszcze tak wyraźnego wzrostu, stąd cieszyły się nieco większą popularnością Polaków.

Smart home za gotówkę.

Polacy w 2018 nie patrzyli tylko na lokalizację i metraż. Coraz więcej potencjalnych kupców nieruchomości zwracało uwagę na oferowane przez deweloperów dodatkowe nowoczesne udogodnienia. Takowych w XXI wieku rzecz jasna nie brakuje. Mowa tu o rosnących w siłę rozwiązaniach smart home, oferujących m.in. termostaty pozwalające zdalnie regulować temperaturę, szyfrowe zamki czy osiedla z monitoringiem. Polacy woleli wybierać również te mieszkania, które miały atrakcyjną zieloną przestrzeń wokół i tereny rekreacyjne pozwalające na relaks na świeżym powietrzu. 

W zeszłorocznej ofercie deweloperów nie zabrakło mieszkań o podwyższonym standardzie, które były celem bardziej majętnych i wymagających Polaków. Luksusowe apartamenty na sprzedaż stanowiły około 20 procent wszystkich nieruchomości deweloperskich na rynku.

A co z cenami za nieruchomości dewelopera? Raport dompress mówi, że ceny mieszkań z rynku pierwotnego w skali kraju wzrosły o około 10 procent. Wielu inwestorów zniechęciło to do zakupu nowych lokali. Znalazły się jednak osoby, które mimo znacznego wzrostu kwot za nowe nieruchomości, zdecydowały się na zakup.

Co ciekawe, znaczna ich część (głównie ta, która chciała nabyć nieruchomość w celach inwestycyjnych) kupiła swoje nowe lokale za gotówkę. Jeszcze kilka lat temu taki rodzaj płatności obejmował niecałe 60 procent wszystkich transakcji za mieszkania od dewelopera, w 2018 roku było to aż 71 procent.

Nie można tu jednak zapominać, że spory odsetek inwestorów w Polsce w zeszłym roku stanowili obcokrajowcy, którzy widzą w Polsce ciekawą i wciąż niedrogą w skali europejskiej alternatywę.