fbpx
Wczytywanie
Śladem dzielnic Krakowa Bieżanów-Prokocim

Śladem dzielnic Krakowa: Bieżanów-Prokocim

Bieżanów-Prokocim to dzielnica oznaczona numerem XII – zgodnie z uchwałą z 1991 roku w sprawie utworzenia w Krakowie osiemnastu dzielnic miejskich jako jednostek pomocniczych.

Bieżanów-Prokocim jako dwunasta dzielnica

Bieżanów-Prokocim leży w południowo-wschodniej części Krakowa i graniczy z trzema innymi dzielnicami: Swoszowice, Podgórze Duchackie, Podgórze oraz od strony wschodniej z granicą miasta Krakowa. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 18 kilometrów kwadratowych. Na terenie dzielnicy na czternastu osiedlach mieszka blisko 63 tysiące osób. Do najbardziej popularnych należą Osiedle na Kozłówce, Osiedle Rżąka i Osiedle Złocień.

Najważniejsze zabytki dzielnicy to zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu, wpisany do rejestru zabytków w latach osiemdziesiątych, Drugi ważny zabytek to Dwór Czeczów w Lindenwald, który w 2007 roku w ramach obchodów 750-lecia Lokacji Miasta Krakowa został gruntownie wyremontowany i przekształcony na działający obecnie dom kultury. Nie każdy wie, że w II połowie XIX cała okolica Bieżanowa należała do rodziny Czeczów de Lindenwald, która w tym czasie wybudowała tenże dwór nazywany dziś jej nazwiskiem.

Na stronie internetowej, przez radnych Dzielnicy XII został opublikowany specjalny “Spacerownik”, który odkrywa zarówno przed jej mieszkańcami jak i turystami wiele ciekawych miejsc. Zawarte w nim zdjęcia i opisy oraz liczne ciekawostki zachęcają do spojrzenia na Bieżanów-Prokocim zupełnie innym okiem. Jedną z zawartych w “Spacerowniku” ciekawostek jest na przykład ta związana z etymologią samej nazwy dzielnicy czy też z odkryciem śladów traktu dawnej średniowiecznej “autostrady”, biegnącej wzdłuż dzisiejszych ulic Bieżanowskiej i Kokotowskiej.

Dzielnica wygodna do zamieszkania

Bieżanów-Prokocim jest lokalizacją korzystną do zamieszkania z wielu powodów. Większość osiedli w dzielnicy Bieżanów-Prokocim to miejsca z bogatą infrastrukturą. Na ich terenie dostępne są wszystkie możliwe i niezbędne usługi, łącznie ze sklepami, bankiem, pocztą i lokalami gastronomicznymi. Nie brakuje też przychodni lekarskich ani przedszkoli i szkół, z czego ucieszą się wszyscy rodzice z dziećmi szukający nieruchomości właśnie w tej dzielnicy. Poza tym Bieżanów-Prokocim znajduje się w odległości 20 minut drogi od centrum, a jednocześnie niedaleko do obwodnicy. Posiada też dogodny wyjazd na autostradę, niezbędny dla wszystkich często wyjeżdżających z Krakowa.

W granicach dzielnicy Bieżanów-Prokocim większość osiedli bogatych jest w tereny zielone i spacerowe. Po sąsiedzku znajdują się parki: Lilii Wenedy, Jerzmanowskich i Aleksandry, gdzie można wypocząć na świeżym powietrzu ,udając się na długi spacer. Oprócz bliskości obwodnicy i autostrady, mieszkańcy mają do dyspozycji dobrze prosperującą komunikację miejską.

Jeśli ktoś z Was rozgląda się za nowym mieszkaniem, powinien koniecznie rzucić okiem na Bieżanów-Prokocim. Ma ona wiele zalet i może z powodzeniem stać się lokalizacją, w której znajdziesz nowy dom!

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.