InwestycjeNieruchomości

Jaką nieruchomość kupić w Krakowie, żeby każda zainwestowana złotówka przyniosła jak najwyższy zysk

Inwestor poszukujący oferty nieruchomości na sprzedaż, nigdy nie może przewidzieć ze stuprocentową pewnością, że planowana inwestycja przyniesie mu ogromny zysk. Może jednak z powodzeniem przewidzieć jaki rodzaj nieruchomości ma szansę zwrócić się z nawiązką.

Lepsza nieruchomość na cele mieszkalne czy biurowe?

Wśród wszystkich transakcji kupna nieruchomości w Krakowie, największym powodzeniem cieszą się mieszkania przeznaczone na wynajem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że Kraków to od lat znany ośrodek akademicki, i raczej nigdy nie brakuje tu studentów, zwłaszcza w okresie roku akademickiego. Przez to inwestorami często stają się w Krakowie również rodzice, którzy po przekalkulowaniu wydatków związanych z wydatkiem przez okres kilku lat studiów, wolą sami przeznaczyć zaoszczędzony kapitał właśnie w nieruchomość. Tym samym ich dziecko ma gdzie mieszkać, a pokój w kupionym na przykład dwupokojowym mieszkaniu, można przecież wynająć również innemu studentowi.


Dochodową inwestycją w Krakowie będzie też z powodzeniem najem krótkoterminowy. Na czas wakacji lub na cały rok mieszkanie można zamienić w ciekawy apartament przeznaczony dla turystów. Jeśli będzie ono znajdowało się w atrakcyjnej lokalizacji, zysk tu okaże się niemal gwarantowany. Jedyny minus to konieczność poświęcenia więcej czasu, pracy i zaangażowania przez właściciela.

Nieruchomości w celach mieszkaniowych są w Krakowie tymi kupowanymi najczęściej. Jednak obok mieszkania równie ciekawym sposobem na inwestycję może być lokal użytkowy albo również mieszkanie, tyle że w celach biurowych. Kupując na przykład lokal, trzeba się liczyć z podobnym wydatkiem, tj. rzędu kilkuset tysięcy złotych. Stopa zwrotu przedstawia się jednak różnie i okazuje się ona wyższa właśnie dla nieruchomości komercyjnych. Dodatkowe korzyści posiadania nieruchomości przeznaczonej dla firm może też wynikać z tego, że umowy najmu często podpisywane są na dłużej, przez co gwarantują stały dochód bez obaw o znalezienie nowych lokatorów. Poza tym najem udostępnienie lokalu na wynajem firmie to teoretycznie większe bezpieczeństwo dla inwestora.

Podstawowe zasady zwiększające szansę na zysk

Bez względu na rodzaj kupowanej nieruchomości, trzymanie się kilku podstawowych zasad może znacznie zwiększyć szanse na sukces i opłacalność inwestycji. Dlatego:

# Nie inwestuj w stare nieruchomości – Mimo iż cena za nie na pewno jest korzystniejsza, to tego rodzaju mieszkania czy lokale będą o wiele szybciej tracić na wartości. Lepiej zainwestować w oferty nowe od dewelopera lub maksymalnie kilkuletnie.

# Poszukaj na mapie miasta przyszłościowej lokalizacji – Najlepiej wybrać na inwestycję tę dzielnicę, w której planowane są nowe inwestycje komercyjne, do której przenoszą swoje siedziby duże firmy, i w których powstają osiedla na przykład dla młodych rodzin. Popyt na tego rodzaju nieruchomości na pewno w najbliższym czasie nie spadnie.

# Regularnie obserwuj rynek i zachodzące na nim zmiany – Przed zakupem nieruchomości warto dokładnie prześledzić mapę Krakowa pod kątem inwestycji mieszkaniowych i tych części miasta, na które popyt regularnie słabnie. Miej też na uwadze sam rodzaj nieruchomości – metraż, standard i styl zabudowy, który może okazać się najbardziej atrakcyjny dla najemców.

# Nie daj się oszukać – Bądź czujny na każdym etapie planowanej transakcji, zwłaszcza jeśli mowa o finalnej cenie, którą będzie trzeba zapłacić. Przed podjęciem ostatecznej decyzji porównaj oferty w danej okolicy i sprawdź, czy nie przepłacisz. Wszak trudno o to, aby inwestycja, za którą zapłacono za dużo, przyniosła w szybkim czasie łatwy zwrot.

# Myśl o całości planowanych kosztów – Jeśli poszukujesz nieruchomości na rynku wtórnym, musisz pamiętać, że do wynajmu trzeba je będzie jeszcze odpowiednio przygotować, z czym będą się wiązały dodatkowe koszty. Spróbuj oszacować jeszcze przed kupnem, co i ile będzie kosztować, a następnie zastanów się nad tym, czy upatrzona oferta rzeczywiście okaże się tak opłacalna, jak mogło Ci się wydawać.

Kraków to jedno z czołowych miast inwestycyjnych, gdzie wciąż bardzo popularną lokatą kapitału są nieruchomości. Liczne uczelnie wyższe, dobrze prosperujący rynek pracy i liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że na wynajem zawsze znajdą się w tym mieście chętni. Grunt to zainwestować w coś, co idealnie wpasuje się w ich wymagania.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie nieruchomości? Pomożemy! Skontaktuj się z naszymi specjalistami i opowiedz o tym, czego oczekujesz od planowanego inwestycyjnego biznesu. Damy z siebie wszystko, by znaleźć to, czego szukasz! Wystarczy jeden telefon: 12 311-01-88. Czekamy na kontakt w biurze Bracia Sadurscy!