Nieruchomości

Jakie mieszkanie kupić w Krakowie, żeby się dobrze wynajmowało

mieszkanie-na-wynajem-krakow

Przed zakupem mieszkanie pod wynajem, warto zastanowić się nad wieloma najważniejszymi czynnikami, które czynią je atrakcyjnymi. Tylko dobrze wybrana nieruchomość może przynieść spore zyski. W niniejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie, jakie powinno się kupić mieszkanie w Krakowie, aby wynajmowało się ono z sukcesem i bez żadnych przeszkód.

Przemyślana i strategiczna lokalizacja

Do jednych z najważniejszych, a może nawet najważniejszym z czynników, jakie trzeba mieć pod uwagą, planując mieszkanie pod wynajem, należy oczywiście jego lokalizacja. Nie chodzi tu jednak o to, żeby mieszkanie znajdowało się koniecznie w ścisłym centrum Krakowa. Wszystko zależy od osób, które widzi się jako przyszłych potencjalnych lokatorów oraz ich oczekiwań. Jeśli są to studenci, powinno się szukać ofert w pobliżu uczelni wyższych. Jeśli młode osoby pracujące lub rodziny z dziećmi, bliskość centrum być może będzie istotna, ale zdecydowanie nie najważniejsza. O wiele większą uwagę przyszli najemcy zwrócą na komunikację z resztą miasta oraz infrastrukturę handlowo-usługową czy placówki edukacyjne w najbliższej okolicy.

Myśląc o lokalizacji i planowanej inwestycji warto też myśleć przyszłościowo. Być może ktoś z rodziny będzie kiedyś chciał kiedyś zamieszkać w tym kupowanym obecnie mieszkaniu? Może warto zwrócić uwagę na konkretne dzielnice, które prężnie się rozwijają i planuje się w nich sporo inwestycji? Trzeba pamiętać o tym, że kupowana nieruchomość ma być wygodna i spełniać oczekiwania paradoksalnie nie tylko przyszłych najemców, ale również po części inwestora. W końcu w przyszłości może on potrzebować tego mieszkania również dla celów osobistych, nigdy nie można tego przewidzieć na kilka lub kilkanaście lat wstecz.  

Mniejsze mieszkania wynajmują się częściej

Obok lokalizacji nieruchomości bardzo ważna jest jego powierzchnia. Jak się okazuje, myśląc o zakupie mieszkania na wynajem lepiej zdecydować się na lokale o mniejszej powierzchni. Co więcej, dochodowość mieszkania wręcz maleje wraz z jego rosnącą powierzchnią. Na małe mieszkania również szybciej i łatwiej można znaleźć najemców. W związku z tym o wiele mniej prawdopodobne, że będzie ono stało puste miesiącami, nie przynosząc żadnych dochodów. Poza tym kawalerka lub niewielkie mieszkanie dwupokojowe to sporo lepszy wybór dla początkującego inwestora. W ten sposób zaczynając od czegoś o mniejszych rozmiarach i w niższym przedziale cenowym, można ograniczyć ryzyko ewentualnych strat i zdobyć doświadczenie.

Ważniejsze pokoje niż metry kwadratowe

W Krakowie bardzo dobrze w celach wynajmu sprawdzają się lokale jedno lub dwupokojowe. Cieszą się one największym zainteresowaniem studentów i młodych osób mieszkających tu głównie ze względów zawodowych. Będąc inwestorem, lepiej przeznaczyć kapitał w mniejsze mieszkanie o metrażu do 45 metrów kwadratowych, ale podzielone na pokoje niż na przykład sporo większe open space z salonem i aneksem kuchennym. Powód jest dość prosty. Będzie to korzystniejsze zarówno dla właściciela, który kupi mieszkanie o mniejszym metrażu i w sporo niższej cenie niż te mające powierzchnię ponad 50 metrów, ale i dla najemców – tu przede wszystkim studentów, którzy wolą zachować prywatność w oddzielnych pokojach i nie płacić za zbędne metry kwadratowe.

Oferta nieruchomości na sprzedaż w Krakowie jest na tyle urozmaicona, że każdy, kto chce kupić mieszkanie pod wynajem, może znaleźć coś dostosowanego do potrzeb, planów na przyszłą inwestycję oraz możliwości finansowych. Biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze kryteria, które powinno spełniać atrakcyjne mieszkanie na wynajem, istnieje duża szansa, że stanie się ono dobrym biznesem.