Nieruchomości

Kącik dla pracusia – jak urządzić biuro w domu

biuro-w-domu-sadurscy

Domowe biuro to coraz częściej domena osób lubiących pracować na własny rachunek, wykonujących tymczasowo zlecenia zdalnie bądź zatrudnionych jako tzw. freelancerzy. Nie jest to jednak miejsce zarezerwowane tylko dla obowiązków związanych stricte z pracą. Kącik z komputerem i wygodnym biurkiem tak naprawdę przydaje się w każdym domu. Jak go urządzić, aby pasował do naszych wnętrz i spełniał jednocześnie swoją zasadniczą funkcję?

Komputer nie tylko dla biznesmena

Komputer stał się urządzeniem, który w XXI wieku jest już niemalże niezbędny zarówno do pracy, jak i w codziennym życiu. Wykorzystuje się go między innymi do sprawdzania potrzebnych informacji, wysyłania maili, planowania budżetu czy zarządzania domowymi obowiązkami i finansami za pomocą różnorodnych aplikacji. W domu typowej rodziny komputer często zajmuje miejsce na biurku w dziecięcym pokoju w wieku szkolnym, które może korzystać z niego, odrabiając prace domowe. Jeśli w domu znajduje się jednak jeden komputer i dużo miejsca do zaaranżowania przestrzeni, może warto przeznaczyć dla tego sprzętu specjalne miejsce, w którym będzie się z niego korzystać tylko w razie potrzeby?

Mini biuro w salonie lub wnęce

Mówiąc o specjalnym miejscu, nie musimy mieć tu od razu na myśli ogromnego biura, które mało kto posiada w murach swojej nieruchomości. Do urządzenia idealnej przestrzeni na biurko z komputerem wystarczy pomysł i chociażby wnęka czy róg sporego i dobrze oświetlonego salonu. Twórczy kąt będzie można wtedy w razie potrzeby w ekspresowym tempie przekształcić i nadać mu charakteru odpowiedniego do wykorzystanego pomieszczenia.

Mini miejsce do pracy w ciekawie zaaranżowanej wnęce również może być pomysłem wartym uwagi, zwłaszcza dla właścicieli małych mieszkań lub wszystkich tych, którzy nie chcą wydzielać oddzielnego pomieszczenia na domowe biuro. Mała przestrzeń biurowa w niewykorzystanej wnęce nie wymaga przecież metrów kwadratowych, a dozy kreatywności. W takiej niewielkiej niszy to organizacja jest kluczem do utrzymania nie tylko porządku, ogólnego stylu nieruchomości, ale i stworzenia sprzyjającego środowiska pracy.

Przestronny gabinet alternatywnie

Jeśli już jednak mamy do dyspozycji oddzielny pokój, który możemy przeznaczyć na domowe biuro, skorzystajmy z tej przestrzeni maksymalnie! Styl gabinetu na pewno w dużej mierze będzie zależeć od charakteru pracy, jaką chcemy w nim wykonywać, a także od naszego osobistego gustu i… gustu reszty domowników. 🙂 Podstawowe elementy planowanego wyposażenia czy schemat kolorów, jakie przychodzą każdemu z nas do głowy, będą jednak prawdopodobnie bardzo do siebie podobne.

Mimo iż klasyczny gabinet kojarzy się z tymi oglądanymi w różnych projekcjach filmowych (drewniane meble i skórzane fotele coś nam mówią?), to obecnie odchodzi się od takiego charaktery na rzecz rozwiązań minimalistycznych. To prostota i naturalne materiały, którymi obok drewna mogą być metal czy szkło, sprzyjają atmosferze pracy. Czasami warto spróbować nieco innych schematów odbiegających od ogólnego wyobrażenia i przekonać się, w jakim klimacie czujemy się lepiej.

Domowy gabinet może być również bardzo praktyczny i wygodny bez tych wszystkich gadżetów, które kojarzą się głównie z pracą biurową, a nijak mają się do przytulnego wystroju naszego mieszkania. Można wstawić do niego wygodny fotel, sofę czy inny mebel, którego nie chcemy w salonie lub sypialni. Takie biuro we wnętrzu mieszkania może być nie tylko miejscem pracy, ale i wypoczynku dla ciała i umysłu. Dobra książka i kubek kawy w zaciszu takiego gabinetu na pewno znalazłaby swoich zwolenników.

A Wy, czy również zaplanowaliście przestrzeń w Waszej nieruchomości na domowe biuro? Jakie rozwiązania są najlepsze dla tego rodzaju aranżacji? Podzielcie się z nami w komentarzach!