Wczytywanie
Sprzedaż nieruchomości a plany na stare mieszkanie

Zakup nieruchomości a plany na „stare mieszkanie”

Wielu właścicieli nieruchomości, których potrzeby z biegiem lat się zmieniają, postanawiają w końcu zmienić mieszkanie. Niektórzy z nich spotykają się jednak ze sporym dylematem związanym ze starą nieruchomością. Co należy zrobić z poprzednią inwestycją, aby na niej nie stracić, ale w miarę możliwości nawet zyskać i zachować płynność finansową?

Sprzedaż starego i kupno nowego w jednym: transakcja wiązana

Zmiana mieszkania na większe i bardziej komfortowe ze względu na powiększenie rodziny to chyba jeden z najczęściej spotykanych powodów, dla których szuka się lokum o większej ilości metrów kwadratowych. Zazwyczaj takiej zamiany dokonują te osoby, którym przed ukończeniem trzydziestki udało się kupić nieduży lokal, który teraz zaczyna być za mały dla rodziców i małych dzieci mieszkających razem pod jednym dachem. Młodzi ludzie jeszcze przed założeniem rodziny, ale ze stałymi zarobkami byli w stanie kupić lokal o metrażu prawdopodobnie do 50 metrów kwadratowych, które po latach powoli przestają wystarczać. W innych sytuacjach dzieje się zupełnie odwrotnie i niektórzy sprzedający pozbywają się większej nieruchomości na rzecz kompaktowego i łatwiejszego w utrzymaniu lokalu. Wszystko zależy od różnych sytuacji życiowych, które z reguły warunkują niniejsze decyzje.

Polacy mają jednak nie tylko te już przez nas wskazane, a wiele różnych powodów, dla których mogą chcieć zamienić mieszkanie na inne, i jest to na rynku nieruchomości sytuacja dość często spotykana. Nosi ona nazwę transakcji wiązanej, czyli takiej, w której następuje sprzedaż starego i zakup nowego mieszkania. Jest ona bardziej skomplikowana niż normalny proces kupna-sprzedaży, dlatego wymaga przygotowywania precyzyjnego planu działania. Bardzo wiele zależy od osób, z którymi trzeba będzie przeprowadzić niniejszą transakcję. Zarówno sprzedający nam, jak i kupujący stare mieszkanie powinni mieć świadomość planowanego przez nas przedsięwzięcia. Poza tym pamiętajmy o weryfikacji naszej zdolności kredytowej, jak i o upewnieniu się o zdolności kredytowej strony kupującej. Każde małe niedociągnięcie może doprowadzić do niepowodzenia w realizacji transakcji wiązanej, dlatego warto mieć na uwadze każdy szczegół.

Zostawić puste czy wynająć?

Nie wszyscy, którzy mają mieszkania i chcący zmienić je na inne, mają w planach sprzedaż poprzedniego lokum. Tym bardziej, jeśli budżet pozwala im na zakup nowej nieruchomości bez zaciągania dużego kredytu i posiłkowania się kwotą ze sprzedaży posiadanego już mieszkania. Co w takim razie zrobić z posiadanym mieszkaniem, jeśli nie mamy zamiaru go sprzedać? Pozostawić je na jakiś czas puste czy przeznaczyć na przykład na wynajem?

Często osoby, które zamieniają lokal mieszkalny na inny, nie wiedzą co zrobić z poprzednią nieruchomością, dlatego część z nich przez jakiś czas po prostu zostawia ją pustą i cieszy się w tym czasie nowym nabytkiem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, chociażby dlatego, że nawet za puste mieszkanie własnościowe nadal trzeba pokrywać comiesięczne opłaty do administracji czy ubezpieczenie. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie przeznaczenie go na wynajem długo lub krótkoterminowy. Ma to jednak sens, gdy kupione przez nas nowe mieszkanie znajduje się w tym samym mieście albo w przystępnej odległości na tyle, aby można je było co jakiś czas doglądać, oczywiście w zależności od typu wynajmu. W znalezieniu lokatorów z powodzeniem pomoże lokalne biuro nieruchomości, a my będziemy cieszyć się dodatkowym miesięcznym budżetem podczas mieszkania już w nowo zakupionym lokum.

Sytuacja zmienia się, jeśli nowe mieszkanie znajduje się na przykład na drugim końcu kraju. Trzeba wówczas bardzo dobrze zorganizować plan wynajmowania go zainteresowanym lokatorom. Istnieją jednak w Polsce firmy oferujące usługi “opieki” nad mieszkaniem. Zajmują się one przygotowaniem go do wynajęcia, poszukiwaniem najemców, bieżącą obsługą oraz zarówno zawiązywaniem, jak i rozwiązywaniem umów najmu.

Plany na stare mieszkanie są niemal zawsze uzależnione od zdolności finansowych i możliwości rodziny, która chce kupić nową nieruchomość. W zdecydowanej większości przypadków na stary lokal znajdą się nowi nabywcy, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczone są na zakup nowego czy na pokrycie części zaciąganego na nowe mieszkanie kredytu. Jeśli sprzedający mogą pochwalić się dobrą sytuacją finansową, nie muszą sprzedawać starego mieszkania, tylko przeznaczyć je na przykład na wynajem. Nieruchomość będzie w ten sposób przynosiła dodatkowe zyski aż do czasu, kiedy może stać się znów potrzebna jakiemuś członkowi rodziny, lub po latach jednak być przeznaczona na sprzedaż.

Jeżeli potrzebujesz sprzedać/kupić mieszkanie, skontaktuj się z naszym biurem. Razem wypracujemy najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie. Zadzwoń 12 269-50-15 lub odwiedź naszą stronę sadurscy.pl

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.