Wczytywanie
Śladem dzielnic Krakowa Łagiewniki-Borek Fałęcki

Śladem dzielnic Krakowa: Łagiewniki-Borek Fałęcki

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki obejmuje teren ograniczony ulicami Tischnera i Brożka, Jugowicką i Zawiłą, Herberta i Turowicza oraz Zbrojarzy i Obozową. Choć jest to najmniejsza dzielnica na mapie Krakowa, należy do najbardziej rozpoznawalnych. Więcej informacji o Łagiewnikach-Borku Fałęckim w niniejszym artykule.

Historia najmniejszej dzielnicy w Krakowie

Łagiewniki będące jeszcze wsią, wiele lat temu stanowiły własność rycerską. Po I rozbiorze Polski stały się one własnością prywatną i liczyły około 100 mieszkańców. W latach XVIII wieku przez Łagiewniki i sąsiedni Borek Fałęcki przeprowadzono tzw. trakt cesarski biegnący z Wiednia do Lwowa. Sto lat później wybudowano tu też linię kolejową do Oświęcimia i ustanowiono przystanek “Borek Fałęcki”. W okresie międzywojennym na terenie Łagiewnik coraz intensywniej rozwijał się przemysł, dzięki czemu z roku na rok powiększała się też liczba mieszkającej tu ludności. W latach 30. do Łagiewnik poprowadzono linię tramwaju miejskiego, a w 1941 roku włączono zarówno Łagiewniki, jak i Borek Fałęcki do granic Krakowa.

Jednym z najsłynniejszych miejsc w dzielnicy jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, powstały w latach 1889-1993. Spoczywa tutaj Faustyna Kowalska, autorka cudownego obrazu Chrystusa Miłosiernego, który również znajduje się na terenie klasztoru. Sanktuarium to dziś miejsce odwiedzane przez wielu pielgrzymów, zarówno z kraju, jak i zagranicy. W 2002 roku odwiedził je również papież Jan Paweł i konsekrował wybudowaną nieopodal bazylikę.

Łagiewniki-Borek Fałęcki: czy warto tu zamieszkać?

Łagiewniki i Borek Fałęcki stanowiące kiedyś świetnie prosperujący okręg przemysłowy, dziś przyciąga na swój teren pielgrzymów z całego świata. Ma to swoje plusy, ponieważ dzięki dużej popularności planuje się tu sporo inwestycji, zarówno mieszkaniowych, jak i tych ułatwiających jeszcze bardziej komunikację z resztą Krakowa. Obecnie jest ona już i tak dość dogodna, a cała dzielnica dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym ma dobre połączenie z całym miastem. Łatwy dojazd mają również ci, którzy chcą dojechać nie do centrum a na południową obwodnicę Krakowa i urządzić wypad za miasto.

Oprócz sprawnie działającej komunikacji w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki nie brakuje rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej. Znajdują się tu liczne sklepy i usługi niezbędne na co dzień. Mieszkańcy mają po sąsiedzku sklepy spożywcze, restauracje czy obiekty rekreacyjne, a rodziny z dziećmi ucieszy bliskość placu zabaw, żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej. Dostęp do opieki medycznej zapewni położona w pobliżu placówka medyczna oraz apteka. Oprócz tego wszystkiego dzielnica jest cicha i spokojna, a wokół znajduje się dużo zieleni, co zagwarantuje szerokie możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Czy ktoś z naszych czytelników już mieszka w Łagiewnikach-Borku Fałęckim i chce podzielić się plusami życia tutaj? A może znajdzie się ktoś zainteresowany zamieszkaniem w tej właśnie dzielnicy Krakowa i chciałby uzyskać więcej informacji na temat znajdujących się tu nieruchomości? W tym celu zapraszamy serdecznie do naszego biura. Czekamy na kontakt pod numerem telefonu: 12 311-01-88.

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.