Blok vs. kamienica: Gdzie lepiej mieszkać?

Blok vs. kamienica Gdzie lepiej mieszkać

Wiele polskich miast ma swoich granicach wiekowe kamienice, które niejednokrotnie są obiektem pożądania wszystkich chcących mieć na własność niebanalne lokum. Okazałe budynki zlokalizowane najczęściej w centrum miast lub jego okolicach chwytają za serca i mają wiele atutów, na czele z tym reprezentującym styl sprzed wielu, wielu lat. Jak jednak mieszka się w kamienicy? Czy wygrywa ona w pojedynku z normalnym mieszkaniem w bloku? Sprawdźmy! 

Porównanie bloku i kamienicy 

Wygoda bloków i urok starych kamienic nie od dziś toczą ze sobą walkę o zainteresowanie potencjalnych kupujących nieruchomości. Za obiema opcjami przemawiają długie listy zalet. Każda z nich ma też jednak wady, które koniecznie należy znać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Podpowiadamy! Pod spodem wyodrębniliśmy kilka zagadnień, na podstawie których można skutecznie wskazać najważniejsze cechy bloku i kamienicy, a także wynikające z nich zalety i wady. Być może tak przygotowane porównanie pomoże Ci zdecydować, który rodzaj nieruchomości będzie dla Ciebie lepszy. 

# Budownictwo 

Rodzaj budownictwa oraz estetyka budynków to zdecydowanie atut, który przemawia za mieszkaniem w kamienicy. Fakt, iż niektóre z nich budowane były jeszcze przed wojną, co czyni je jeszcze bardziej klimatycznymi. Podstawową zaletą tego rodzaju nieruchomości są charakterystyczne, wysokie sufity. To one sprawiają, że mieszkania wydają się bardziej efektowne i przestronne, a wyższe okna wpuszczają do niego więcej światła. 

W kwestii architektury i estetyki, bloki są na pewno mniej efektowne, choć nie znaczy, że gorsze. Przeznaczone będą one po prostu dla innego odbiorcy o zróżnicowanych potrzebach. Poza tym dzisiejsze rozwiązania deweloperskie oprócz praktyczności i komfortu coraz bardziej zwracają uwagę również na to, jak ich inwestycja będzie prezentowała się z zewnątrz. 

# Ogrzewanie i hałas 

Dodatkowy atut w aranżacji wnętrz, jakim są wysokie sufity wnętrz, w okresie zimowym mogą przekształcić się w dużą wadę. Dużo wyższe niż standardowe pomieszczenia będzie trudniej ocieplić i jednocześnie utrzymać ciepło w nagrzanym mieszkaniu, przez co koszty ogrzewania na pewno nieco wzrosną. Z kolei latem mieszkańcy kamienic dzięki ceglanym murom będą mogli cieszyć się przyjemnym chłodem. 

W blokach mieszkania podłączone są do centralnego ogrzewania, co gwarantuje mieszkańcom ciepło w korzystnej cenie przez cały rok. Mają one jednak wadę, która dla zwolenników cichych i spokojnych wieczorów we własnym domu może być nie do przezwyciężenia. Nieruchomości w wielkiej płycie są bardzo akustyczne i bardzo często słychać hałas dobiegający zza ściany. O to w kamienicy nie trzeba byłoby się martwić. Jej mury skutecznie tłumią hałas z zewnątrz. 

# Metraż i układ

Przestronne i wysokie pomieszczenia kamienic pozostawiają znaczne pole do popisu dla wszystkich, którzy nie boją się zdecydowanych aranżacji wnętrz i tylko marzą o tym, żeby urządzić swoje wyjątkowe mieszkanie. Czasami jednak mają one pewne limity, a do zastanego układu pomieszczeń musimy się po prostu dostosować. Wbrew pozorom mieszkanie w kamienicy z wygodnym rozkładem nie jest wcale łatwo znaleźć. 

Mieszkania w wielkiej płycie są tak naprawdę dostosowane do potrzeb każdego, kto szuka tego rodzaju nieruchomości. W ofercie deweloperów znajdą się zarówno kawalerki, jak i trzy- czy czteropokojowe apartamenty, których układ można dodatkowo zmieniać w trakcie realizowania inwestycji. Nie będą one niczym przypominać wysokich kamienic, ale za to na pewno praktyczne i przytulne. 

# Lokalizacja

W polskich miastach kamienice znajdują się w większości w starych dzielnicach miast, a więc bardzo blisko centrum. Dla wielu poszukujących, usytuowanie w centralnej części miast i możliwość poruszania się w przeważającej mierze na pieszo w celu załatwienia najważniejszych spraw, to bardzo duży atut. Kamienice pokochają z pewnością młodzi ludzie, zwolennicy krótkiej drogi do pracy czy możliwości wyjścia do sklepu znajdującego się w budynku obok. Wszystko się jednak zmienia, gdy do pracy trzeba na przykład dojechać samochodem, a małe dziecko szuka niedaleko placu zabaw. O takie udogodnienia w bardzo ścisłym centrum jest raczej trudno. 

W centrum raczej nie są mile widziane i stąd buduje się je o kilka dzielnic dalej lub nawet na obrzeżach danej miejscowości. Osiedla z blokami usytuowane są zatem dalej od miejskiego hałasu i mają zupełnie inną infrastrukturę, często dostosowaną wręcz do rodzin z dziećmi. Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez dewelopera. Tutaj o wiele lepiej odnajdą się wszyscy zmotoryzowani, którzy muszą dojechać do pracy czy szkoły. Dzieci będą miały gdzie się bawić, a zieleni na aktywności na świeżym powietrzu w gronie rodziny na pewno nie zabraknie. 

# Koszty ewentualnego remontu

Jeżeli chodzi o dodatkowe koszty wynikające z zakupu mieszkania lub kamienicy, mogą one być zarówno mocno do siebie zbliżone, jak i różnić się naprawdę sporą kwotą. Bardzo dużo zależy od stanu technicznego nieruchomości. Dlatego bez względu na to, czy naszym celem na rynku wtórnym będzie mieszkanie w bloku, czy kamienicy, najpierw zawsze będzie trzeba ewentualnie oszacować czekające nas koszty. Mieszkania w bloku w nowym budownictwie zwykle nie wymagają poważnych prac remontowych. Inaczej jest z blokami budowanymi blisko kilkadziesiąt lat temu. Czasami – jeśli spółdzielnia mieszkaniowa o to nie zadbała, instalacje w nich zawodzą i trzeba przeprowadzać kosztowne naprawy. 

A jak wygląda sprawa dodatkowych kosztów, jeśli mowa o kamienicy? Często mieszkanie nie nadaje się do zamieszkania od razu, a kondycja wieloletniego budynku pozostawia sporo do życzenia. W związku z tym nierzadkie wśród świeżo upieczonych właścicieli nieruchomości w kamienicy czeka generalny remont, którego koszty nie należą do najniższych. Poza tym wiele budynków przedwojennych lub tych budowanych w latach 40-tych i 50-tych wpisywanych jest na listę zabytków i objętych ochroną. Warto to dobrze sprawdzić, gdyż kosztu remontu zabytkowej już kamienicy znacznie wzrasta ze względu m.in. na wymagane pozwolenia.

Wybór między mieszkaniem z duszą w kamienicy i praktycznym rozwiązaniem na wielkiej płycie nie należy do najłatwiejszych. Zadanie może ułatwić dokładna analiza indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i potrzeb. Sporą – jeśli nie decydującą – rolę odegra też na pewno budżet do dyspozycji. Jeśli od dawna zastanawiasz się jaki rodzaj nieruchomości będzie dla Ciebie najlepszy i nie znalazłeś jeszcze ciekawej oferty, zawsze możesz zwrócić się do nas!