Wczytywanie
Blok vs. kamienica Gdzie lepiej mieszkać

Blok vs. kamienica: Gdzie lepiej mieszkać?

Wiele polskich miast ma swoich granicach wiekowe kamienice, które niejednokrotnie są obiektem pożądania wszystkich chcących mieć na własność niebanalne lokum. Okazałe budynki zlokalizowane najczęściej w centrum miast lub jego okolicach chwytają za serca i mają wiele atutów, na czele z tym reprezentującym styl sprzed wielu, wielu lat. Jak jednak mieszka się w kamienicy? Czy wygrywa ona w pojedynku z normalnym mieszkaniem w bloku? Sprawdźmy! 

Porównanie bloku i kamienicy 

Wygoda bloków i urok starych kamienic nie od dziś toczą ze sobą walkę o zainteresowanie potencjalnych kupujących nieruchomości. Za obiema opcjami przemawiają długie listy zalet. Każda z nich ma też jednak wady, które koniecznie należy znać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Podpowiadamy! Pod spodem wyodrębniliśmy kilka zagadnień, na podstawie których można skutecznie wskazać najważniejsze cechy bloku i kamienicy, a także wynikające z nich zalety i wady. Być może tak przygotowane porównanie pomoże Ci zdecydować, który rodzaj nieruchomości będzie dla Ciebie lepszy. 

# Budownictwo 

Rodzaj budownictwa oraz estetyka budynków to zdecydowanie atut, który przemawia za mieszkaniem w kamienicy. Fakt, iż niektóre z nich budowane były jeszcze przed wojną, co czyni je jeszcze bardziej klimatycznymi. Podstawową zaletą tego rodzaju nieruchomości są charakterystyczne, wysokie sufity. To one sprawiają, że mieszkania wydają się bardziej efektowne i przestronne, a wyższe okna wpuszczają do niego więcej światła. 

W kwestii architektury i estetyki, bloki są na pewno mniej efektowne, choć nie znaczy, że gorsze. Przeznaczone będą one po prostu dla innego odbiorcy o zróżnicowanych potrzebach. Poza tym dzisiejsze rozwiązania deweloperskie oprócz praktyczności i komfortu coraz bardziej zwracają uwagę również na to, jak ich inwestycja będzie prezentowała się z zewnątrz. 

# Ogrzewanie i hałas 

Dodatkowy atut w aranżacji wnętrz, jakim są wysokie sufity wnętrz, w okresie zimowym mogą przekształcić się w dużą wadę. Dużo wyższe niż standardowe pomieszczenia będzie trudniej ocieplić i jednocześnie utrzymać ciepło w nagrzanym mieszkaniu, przez co koszty ogrzewania na pewno nieco wzrosną. Z kolei latem mieszkańcy kamienic dzięki ceglanym murom będą mogli cieszyć się przyjemnym chłodem. 

W blokach mieszkania podłączone są do centralnego ogrzewania, co gwarantuje mieszkańcom ciepło w korzystnej cenie przez cały rok. Mają one jednak wadę, która dla zwolenników cichych i spokojnych wieczorów we własnym domu może być nie do przezwyciężenia. Nieruchomości w wielkiej płycie są bardzo akustyczne i bardzo często słychać hałas dobiegający zza ściany. O to w kamienicy nie trzeba byłoby się martwić. Jej mury skutecznie tłumią hałas z zewnątrz. 

# Metraż i układ

Przestronne i wysokie pomieszczenia kamienic pozostawiają znaczne pole do popisu dla wszystkich, którzy nie boją się zdecydowanych aranżacji wnętrz i tylko marzą o tym, żeby urządzić swoje wyjątkowe mieszkanie. Czasami jednak mają one pewne limity, a do zastanego układu pomieszczeń musimy się po prostu dostosować. Wbrew pozorom mieszkanie w kamienicy z wygodnym rozkładem nie jest wcale łatwo znaleźć. 

Mieszkania w wielkiej płycie są tak naprawdę dostosowane do potrzeb każdego, kto szuka tego rodzaju nieruchomości. W ofercie deweloperów znajdą się zarówno kawalerki, jak i trzy- czy czteropokojowe apartamenty, których układ można dodatkowo zmieniać w trakcie realizowania inwestycji. Nie będą one niczym przypominać wysokich kamienic, ale za to na pewno praktyczne i przytulne. 

# Lokalizacja

W polskich miastach kamienice znajdują się w większości w starych dzielnicach miast, a więc bardzo blisko centrum. Dla wielu poszukujących, usytuowanie w centralnej części miast i możliwość poruszania się w przeważającej mierze na pieszo w celu załatwienia najważniejszych spraw, to bardzo duży atut. Kamienice pokochają z pewnością młodzi ludzie, zwolennicy krótkiej drogi do pracy czy możliwości wyjścia do sklepu znajdującego się w budynku obok. Wszystko się jednak zmienia, gdy do pracy trzeba na przykład dojechać samochodem, a małe dziecko szuka niedaleko placu zabaw. O takie udogodnienia w bardzo ścisłym centrum jest raczej trudno. 

W centrum raczej nie są mile widziane i stąd buduje się je o kilka dzielnic dalej lub nawet na obrzeżach danej miejscowości. Osiedla z blokami usytuowane są zatem dalej od miejskiego hałasu i mają zupełnie inną infrastrukturę, często dostosowaną wręcz do rodzin z dziećmi. Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez dewelopera. Tutaj o wiele lepiej odnajdą się wszyscy zmotoryzowani, którzy muszą dojechać do pracy czy szkoły. Dzieci będą miały gdzie się bawić, a zieleni na aktywności na świeżym powietrzu w gronie rodziny na pewno nie zabraknie. 

# Koszty ewentualnego remontu

Jeżeli chodzi o dodatkowe koszty wynikające z zakupu mieszkania lub kamienicy, mogą one być zarówno mocno do siebie zbliżone, jak i różnić się naprawdę sporą kwotą. Bardzo dużo zależy od stanu technicznego nieruchomości. Dlatego bez względu na to, czy naszym celem na rynku wtórnym będzie mieszkanie w bloku, czy kamienicy, najpierw zawsze będzie trzeba ewentualnie oszacować czekające nas koszty. Mieszkania w bloku w nowym budownictwie zwykle nie wymagają poważnych prac remontowych. Inaczej jest z blokami budowanymi blisko kilkadziesiąt lat temu. Czasami – jeśli spółdzielnia mieszkaniowa o to nie zadbała, instalacje w nich zawodzą i trzeba przeprowadzać kosztowne naprawy. 

A jak wygląda sprawa dodatkowych kosztów, jeśli mowa o kamienicy? Często mieszkanie nie nadaje się do zamieszkania od razu, a kondycja wieloletniego budynku pozostawia sporo do życzenia. W związku z tym nierzadkie wśród świeżo upieczonych właścicieli nieruchomości w kamienicy czeka generalny remont, którego koszty nie należą do najniższych. Poza tym wiele budynków przedwojennych lub tych budowanych w latach 40-tych i 50-tych wpisywanych jest na listę zabytków i objętych ochroną. Warto to dobrze sprawdzić, gdyż kosztu remontu zabytkowej już kamienicy znacznie wzrasta ze względu m.in. na wymagane pozwolenia.

Wybór między mieszkaniem z duszą w kamienicy i praktycznym rozwiązaniem na wielkiej płycie nie należy do najłatwiejszych. Zadanie może ułatwić dokładna analiza indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i potrzeb. Sporą – jeśli nie decydującą – rolę odegra też na pewno budżet do dyspozycji. Jeśli od dawna zastanawiasz się jaki rodzaj nieruchomości będzie dla Ciebie najlepszy i nie znalazłeś jeszcze ciekawej oferty, zawsze możesz zwrócić się do nas!

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.