Wczytywanie
Kolektory słoneczne - czy to się opłaca

Kolektory słoneczne – czy to się opłaca?

Opłacalność instalacji kolektorów słonecznych coraz częściej budzi zainteresowanie wielu inwestorów. Przede wszystkim dlatego, iż jako odnawialne źródła energii są one ciekawą alternatywą dla standardowych paliw kopalnych. Poza tym istnieje wiele czynników przemawiających na korzyść tejże inwestycji. Czy naprawdę jest ona opłacalna? Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu kolektorów słonecznych? 

Różnice w cenie kolektorów pomogą w decyzji

Dlaczego coraz częściej mówi się w Polsce o panelach solarnych? Bo w perspektywie czasu energia z promieniowania słonecznego okazuje się nie tylko innowacyjna i korzystna dla środowiska, ale i opłacalna. Mimo to temat związany ze zwrotem kosztów z montażu kolektorów nadal jest kwestią sporną. 

Jak w przypadku prawie każdej inwestycji, jednym z najważniejszych czynników, od którego zależy jej opłacalność, jest cena początkowa. Oferty sprzedażowe paneli solarnych obejmują naprawdę różne półki cenowe, które oczywiście różnią się między sobą zarówno budową, jak i wydajnością. Im taniej uda nam się je kupić, tym mniejsze obciążenie dla naszego budżetu, ale i niższa sprawność takiego sprzętu. Co za tym idzie, im mniej wydajny solar zakupiliśmy, tym więcej czasu będziemy musieli czekać na zwrot z inwestycji. Oprócz ceny duże znaczenie odgrywa liczba domowników, która będzie korzystać z ciepłej wody użytkowej ogrzewanej przez panel. Im więcej użytkowników pod jednym dachem korzysta z tego rozwiązania, tym szybciej inwestycja ma szansę się zwrócić. 

Instalacja grzewcza i ceny źródeł energii 

Podjęcie decyzji o ewentualnym zastosowaniu paneli może też pomóc rodzaj stosowanej do tej pory instalacji. W związku z tym, iż zwykle zaspokajają on większość zapotrzebowania na ciepłą wodę, znacznie ograniczają też wykorzystanie głównej instalacji grzewczej. Jeśli panele słoneczne mają zastąpić tradycyjną instalację węglową, na zwrot z poniesionych kosztów trzeba będzie poczekać najdłużej. Nieco lepiej wygląda sytuacja z olejem opałowym lub gazem. Inwestycja w kolektory słoneczne ma szansę zwrócić się najszybciej, gdy zastąpi w naszym domu instalację elektryczną. 

Nie można tu oczywiście ze stuprocentową pewnością przewidzieć, jak taka inwestycja się zwróci i po ilu latach będzie można potwierdzić słuszność decyzji o montażu paneli solarnych. Takie teoretyczne kalkulowanie ze sporym wyprzedzeniem uniemożliwiają zmieniające się ceny konwencjonalnych źródeł energii, czyli prądu czy gazu. Za kilka czy kilkanaście lat mogą one być przecież zupełnie inne i okazać się albo bardzo korzystne, albo niepomyślne dla naszego portfela. 

Załóżmy, że inwestując w panele solarne, zdecydowaliśmy się na produkt dobrej jakości z wyższej półki, który zastąpi stosowaną przez nas do tej pory instalację elektryczną. Przy założeniu, że codziennie korzysta z nich czteroosobowa rodzina, inwestycja ma szansę się zwrócić już po jakichś ośmiu lub dziewięciu latach. Plusem dla inwestora może też być możliwość skorzystania ze specjalnego wsparcia finansowego z budżetu państwa z racji zakupu proekologicznej, nowoczesnej technologii. W ramach takiego dofinansowania można liczyć nawet na 60 procent zwrotu. 

Okazuje się, że opłacalność zastosowania paneli solarnych zależy od bardzo wielu czynników. Najbardziej przemawiają za nią przede wszystkim wyższa cena i oczywiście idąca z nią w parze jakość. Tylko dobry produkt i przemyślana inwestycja będą gwarancją na długie lata.

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.