CiekawostkiNieruchomości

5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu wnętrz

5 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu wnętrz

Urządzanie mieszkania to kwestia indywidualna. Istnieją jednak takie uniwersalne zasady, które pomagają urządzić je praktycznie i z gustem. Są też najczęściej popełniane błędy, których zdecydowanie warto się wystrzegać. W niniejszym artykule zebraliśmy pięć z nich popełnianych najczęściej. Przeczytajcie je, a na pewno nie będziecie zawiedzeni efektem!

Ślepe podążanie za trendami

Katalogi sklepów wnętrzarskich to bardzo często punkt odniesienia dla projektowania naszych wnętrz w ten, a nie inny sposób. Owszem zawierają one setki ciekawych aranżacji i pomysłów wartych wykorzystania, nie wszystkie jednak perfekcyjnie nadają się do Twojego mieszkania. Coś, co ładnie wygląda na zdjęciu, niekoniecznie potem sprawdzi się w rzeczywistości. Wybierając stylizacje z okładek katalogu, trzeba wykazać się sporą wyobraźnią, zarówno co do rozmiarów naszych pomieszczeń, jak i codziennego użytkowania. Bardzo ciemne kolory nie sprawdzą się na przykład we wnętrzu ze słabym oświetleniem, a biały dywan po kilku tygodniach może stracić swój katalogowy urok, jeśli mieszka z nami również czworonożny przyjaciel.

Również śledzenie zmieniających się jak w kalejdoskopie trendów nie powinno wyznaczać aranżacji naszej kuchni czy salonu. Warto zaczerpnąć trochę inspiracji i dobrać modne dodatki, jednak zdradliwe będzie wyposażenie wnętrza na podstawie aktualnej mody. Lepiej zaaranżować uniwersalną bazę aranżacyjną, którą – zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba – możemy uzupełniać modnymi akcesoriami.

Nieprzemyślane oświetlenie

To, że oświetlenie odgrywa w domu, bardzo ważną rolę już wiemy. Mimo to odpowiednie rozmieszczenie światła nadal może sprawiać nieco trudności, zwłaszcza amatorom urządzania wnętrz. Oprócz tego, że światło powinno być praktyczne i dostosować się do naszego codziennego trybu życia, to jego odpowiednie rozmieszczenie dodatkowo podniesie walory estetyczne mieszkania. Dodatkowe oświetlenie doda też przyjemnego klimatu i sprawi, że nasz dom od razu stanie się bardziej przytulny.

Zapomnijmy zatem o standardowym żyrandolu w centralnym miejscu w pokoju. W wolnej chwili zwróć uwagę, że w takim pomieszczeniu im dalej od lampy, tym bardziej wydaje się on nie tylko ciemniejszy, ale i wizualnie mniejszy. Nie o to przecież chodzi, tym bardziej, jeśli metraż naszego lokum nie pozostawia zbyt dużego pola do popisu. Zamontuj w salonie czy sypialni kilka punktów z oświetleniem. W ten sposób wszystkie miejsca staną się oświetlone równomiernie i klimatyczne.

Zbyt dużo mebli i ustawienie pod ścianą

Często wydaje nam się, że im więcej mamy w domu mebli, tym łatwiej będzie zachować porządek. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od tego, jaki to rodzaj mebla i do czego będziemy chcieli je użyć. Wprawdzie wyposażenie powinno wybierać się zgodnie z potrzebami domowników, ale również – co niezwykle ważne –  z możliwościami przestrzennymi pomieszczenia. Im mniej elementów o znaczeniu czysto dekoracyjnym, tym lepiej. Bardziej przyda się w domu duża szafa lub oddzielna garderoba, która pomoże utrzymać ład niż kolejny stolik kawowy.

W typowym polskim domu niemal wszystkie obecne w pokoju meble znajdują się pod ścianą. To prawda, że w ten sposób gospodaruje się więcej miejsca. Jednak pomieszczenie będzie się wydawać jednocześnie sporo mniejsze i przytłoczone. Duża pustą przestrzeń na środku pokoju paradoksalnie ciężko potem zagospodarować. Najlepiej nie zastawiać całej ściany całym możliwym wyposażeniem i sprzętem. Dobrze pamiętać też o tym, żeby nie zastawiać dostępu do okna i mieć na uwadze ciąg komunikacyjny między pomieszczeniami, który powinien pozostać wygodny i z wystarczającą ilością miejsca. 

Pominięcie okien w aranżacji

Może jeszcze tego nie wiesz, ale okna to również bardzo ważny element w aranżacji wnętrz. Tak naprawdę nie dbając o nie i zostawiając puste lub przesadzając z dekoracjami, można zepsuć cały wystrój danego pomieszczenia. Możliwości aranżacji okien są dzisiaj naprawdę nieograniczone. Zadbaj zatem o pasujące do pomieszczenia zasłony, firanki czy rolety. Nie zapomnij też o tym, że parapet to idealne miejsce dla kwiatów doniczkowych, które nie tylko ożywią aranżację, ale w odpowiedniej ilości będą pozytywnym dodatkiem dla naszego zdrowia.

Mieszkanie na pokaz, a nie dla nas

Warto zawsze mieć na uwadze, że poszczególne elementy w naszych wnętrzach muszą być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i praktyczne. Łatwo czasem zatracić się w procesie aranżacyjnym i nieco przesadzić ze wszystkimi dodatkami, które w efekcie końcowym okażą się do siebie kompletnie nie pasować. Taki przerost formy nad treścią nie tylko zmęczy po pewnym czasie oczy, ale i nie będzie funkcjonalny na co dzień.

Pamiętajmy, że mieszkanie urządzamy przede wszystkim dla nas i dla naszych przyzwyczajeń, gustów i upodobań. Nie musi ono podobać się koleżankom, sąsiadom czy cioci, która wpadnie w odwiedziny. Nasze lokum ma być naszą przestrzenią do życia i takim miejscem, do którego będziemy wracać z przyjemnością.

Urządzanie mieszkania, tym bardziej, jeśli robi się to po raz pierwszy, na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań. Szukanie inspiracji i planowanie kolejnych pomieszczeń powinno jednak być wykonywane z głową. Nie dajmy się zwariować zmieniającym się ciągle trendom i nie kupujmy rzeczy, które ładnie wyglądają, jednak w perspektywie czasu mogą okazać się nam wcale nie być potrzebne. To od Waszych wyborów zależy przecież potem to, jak będziecie czuć się w Waszym własnym domu. Powodzenia!