Nieruchomości

Jak wybrać osiedle przyjazne dzieciom?

Jak wybrać osiedle przyjazne dzieciom Wszystko co należy wiedzieć

Rodzice małych dzieci lub pary dopiero planujące w najbliższym czasie powiększenie rodziny, podczas wyboru miejsca do zamieszkania zwracają uwagę na zupełnie inne aspekty, niż jeszcze kilka lat wcześniej. Oprócz samej nieruchomości, która powinna być dostosowana do potrzeb rodziny z dziećmi, bardzo istotne jest, jak wygląda otoczenie domu czy bloku, w którym znajduje się mieszkanie, oraz na jakie udogodnienia będzie można w danym miejscu liczyć.

Miejsce zamieszkania przyjazne Twojemu potomstwu

Dla rodziców dodatkowe atuty w miejscu zamieszkania przyjazne potomstwu mogą być bardzo ważnym argumentem w procesie decyzyjnym o zakupie danej nieruchomości. Potrzeby rodziny z dziećmi na przestrzeni lat nieco uległy zmianie, jednak istnieją takie uniwersalne wartości, które są aktualne zawsze przed wyborem nowego lokum. Na szczęście architekci i deweloperzy z dnia na dzień częściej odpowiadają na oczekiwania coraz bardziej wymagających przyszłych lokatorów. A do głównych kryteriów wyboru przez nich danej oferty jest nie tylko wysoki komfort zamieszkania, ale i bezpieczeństwo ich pociech. W dzisiejszym artykule sprawdźmy bardziej szczegółowo najważniejsze aspekty, którymi kierują się rodzice poszukujący swojego wymarzonego M.

# Bliskość szkół, sklepów i przychodni

Lokalizacja odgrywa ogromną rolę dla wszystkich poszukujących nowej nieruchomości, również dla rodziców. Ci posiadający auto czasami woleliby przeznaczyć czas w nim spędzony na inne czynności, a dla tych niezmotoryzowanych bliskość infrastruktury handlowo-usługowej to niebywała wygoda. W obu przypadkach mając blisko sklepy, placówki edukacyjne czy medyczne można wszędzie łatwo się dostać bez potrzeby brania auta, czy korzystania nawet z komunikacji miejskiej. Nabiera to jeszcze większego znaczenia, kiedy dzieci zaczynają chodzić do przedszkola i potem szkoły. Placówka blisko domu oszczędzi czas na dowożenie dzieci, a jak podrosną, będą mogły same bezpiecznie chodzić na lekcje. 

# Przestrzeń na terenie osiedla

Wiele rodzin z dziećmi wybiera jako idealną dla siebie nieruchomość domek jednorodzinny poza miastem, spełniający na ogół oczekiwania wszystkich, którzy nie przepadają za zgiełkiem miasta. Ci jednak, którzy decydują się na osiedla wielorodzinne, powinni zwrócić uwagę na kilka bardziej i mniej istotnych kwestii dotyczących ich najbliższego otoczenia czy budynku. Jedną z nich jest na przykład możliwość swobodnego dojazdu autem pod główne wejście budynku, co jest niezbędne w takich sytuacjach jak w pierwszej kolejności przeprowadzka czy chociażby codzienne wyładowanie zakupów albo wózka z bagażnika. Równie ważne są specjalnie wydzielone chodniki dla pieszych oraz ścieżki rowerowe, po których będą poruszać się zarówno dorośli, jak i dzieci. 

Młodzi i zmotoryzowani rodzice na liście oczekiwań na pewno zgodnie wymienią gwarancję pewnego miejsca postojowego, które powinno być standardem na każdym typowo rodzinnym osiedlu. Podobnie jak dodatkowe elementy zapewniające spokój i bezpieczeństwo mieszkańców, takie jak progi zwalniające lub zielone wyspy, uniemożliwiające kierowcom rozwinięcie dużych prędkości. 

# Osiedle przyjazne i bezpieczne

Jeśli już mowa o bezpieczeństwie, istnieje wiele takich kwestii, na które rodzice powinni bezwzględnie zwrócić uwagę. Tym bardziej że dom mający stworzyć idealne warunki dla dorastających maluchów, powinien być niczym spokojna przystań, do której zawsze można wracać. Projekt osiedla, można zatem uznać za przyjazny i bezpieczny dla najmłodszych, jeśli posiada na swoim terenie kilka elementów. Zaliczają się do nich atestowane place zabaw, gdzie dzieci w ciepłe dni będą spędzać prawdopodobnie po kilka godzin dziennie. Równie ważne jest oświetlenie każdej uliczki, ścieżki i każdego podwórka, gdzie również po zmroku można czuć się bezpiecznie. Dobre osiedle będzie wyposażone również w ogrodzenie terenu, monitoring czy też wzbogacone o ochronę wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy.

# Przyjazne sąsiedztwo

Zakładając rodzinę i decydując się na zamieszkanie w jakimś miejscu na dużo dłużej niż okres kilku miesięcy czy lat, dobrze byłoby mieć w sąsiedztwie znajomych, z którymi można by było czasem spędzić wolny czas. Miłe i zgrane sąsiedztwo sprzyja nawiązywaniu relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Dzięki temu na osiedlach bardzo często nawiązuje się długie i szczere przyjaźnie. Poza tym dobry sąsiad może pomóc w czasie wakacji i na przykład zająć się mieszkaniem pod naszą nieobecność. Niestety jeszcze przed przeprowadzką nie da się dobrze przewidzieć, z jakim typem sąsiedztwa będziemy mieć do czynienia. Można jednak porozmawiać z mieszkańcami lub wybrać się na spacer po okolicy i poznać kilka osób mieszkających w pobliżu. Uzbrojeni w cierpliwość i uśmiech, małymi krokami możemy spotkać długoletnie przyjaźnie. 

# Dodatkowe wygodne urozmaicenia i dodatki 

Aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu to nieodłączny element dzieciństwa każdego malucha. Kto z nas nie ma wspomnień z placu zabaw czy z boiska do grania w piłkę, gdzie spędzał czas z rodzicami lub rówieśnikami? Właśnie dla tych wspomnień ważne jest, otoczenie osiedla, na którym planujesz zamieszkać. Przyda się na nim nowoczesny i bezpieczny plac zabaw oraz infrastruktura sportowa, taka jak boisko do gry. Czas na świeżym powietrzu poświęcony aktywności fizycznej jest dla rozwoju dziecka bezcenny. 

# Bezpieczne mieszkanie 

Oprócz samego osiedla i jego najbliższego otoczenia najważniejszym punktem wyboru miejsca zamieszkania jest oczywiście sama nieruchomość, która będzie bezpiecznym miejscem dla najmłodszych. O tym jednak będziemy mówić w osobnym artykule. 

Wybór mieszkania, w którym będą dorastać małe dzieci, nie należy do najłatwiejszych. Istnieje jednak wiele ofert na dzisiejszym rynku nieruchomości, które spełniają wszystkie oczekiwania zmartwionych rodziców, i gwarantują bezpieczne dzieciństwo w komfortowym miejscu.