Nieruchomości

Kolejne podwyżki cen mieszkań, a z nimi coraz mniej nabywców

Kolejne podwyżki cen mieszkań, a z nimi coraz mniej nabywców

Rok 2019 miał przynieść stabilizację cen nieruchomości, jednak inwestorzy słusznie nadal obawiają się kolejnych podwyżek. Mimo iż spory wzrost cen mieszkań nieco przystopował, nadal nie wiadomo czego spodziewać się po polskim rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości.

Indeks cen nieruchomości w górę, ale mniej dynamicznie

Dość wysoką skalę podwyżek przyniósł w ostatnim czasie luty i marzec. W drugim z kolei miesiącu tego roku indeks cen nieruchomości przygotowany przez autorów bloga urban.one dla “Pulsu Biznesu i serwisu Bankier.pl wyniósł 101,27 pkt. W porównaniu do stycznia wzrósł on o 0,15 pkt. Z kolei w skali poprzedniego roku, luty przyniósł wzrost o wartości ponad 4 punktów. Sugerując się wynikami niniejszych badań, przedstawiciele rynku podzielili się wówczas na dwa odmienne obozy – połowa z nich przewidywała dalsze pogorszenie się warunków gospodarczych, reszta utrzymywała, że sytuacja na rynku znacząco się nie zmieni i nadal będzie on borykał się z podobnymi problemami.

Mimo iż dynamika podwyżek cen nieruchomości nie wykazuje się już taką dynamiką jak jeszcze kilka miesięcy temu, to nic nie wskazuje na to, aby sytuacja gospodarcza miała znacznie ulec zmianie w przeciwnym kierunku. Tendencja spadkowa raczej nie jest przez specjalistów przewidywana. Najbardziej realny scenariusz to po prostu utrzymanie stabilnych cen z lekką tendencją wzrostową, niekoniecznie w całej Polsce.

Inwestorzy czekają na opłacalny zakup

Utrzymujące się podwyżki na rynku mocno przyczyniły się do spadku chętnych na zakup nieruchomości. W pierwszej kolejności z transakcji kupna zrezygnowali inwestorzy kupujący mieszkania za gotówkę. Coraz mniej chętnych było też na poszukiwanie nowego lokum prywatnych nabywców, którzy poszukiwali nowego miejsca dla siebie i bliskich. W gorszej sytuacji byli tylko ci, którzy z osobistych przyczyn musieli nabyć mieszkanie w najkrótszym możliwym czasie. Ci, którzy nie musieli się spieszyć, woleli i niektórzy nadal wolą poczekać.

Spadki w sprzedaży zaczęły być zauważalne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie niektórzy deweloperzy postanowili dokończyć rozpoczęte już drogie inwestycje. Zakupom na rynku nieruchomości w ostatnim czasie nie sprzyjały jednak nie tylko wysokie ceny, ale i zaostrzone kryteria banków wobec wszystkich starających się o kredyt hipoteczny. Uzyskanie pożyczki na dobrych warunkach okazuje się sporo trudniejsze niż do tej pory.

Pozytywną informacją dla wszystkich tych, którzy wstrzymują się z zakupem nieruchomości, może być to, że specjaliści do spraw nieruchomości nie przewidują w 2019 roku tak szybkich podwyżek, jak sprzed kilku miesięcy. Niedoszli inwestorzy i tak wykazują się już niemałą cierpliwością, oczekując aż dynamika wzrostu cen, nieco się uspokoi. Pozostaje im dalej obserwować, to co przyniesie polski rynek i próbować ulokować swój cenny kapitał w jak najbardziej opłacalny sposób.