CiekawostkiNieruchomości

Prace ogrodowe w lecie. O czym trzeba pamiętać?

Prace ogrodowe w maju. Przygotuj się już teraz

Lato w ogrodzie to nie tylko czas, kiedy wszystko kwitnie, a warzywa i owoce w pełni dojrzewają. Mimo iż najwięcej obowiązków nie czeka nas w tej porze roku, a raczej wiosną i jesienią, lato to też czas intensywnej pracy, o której warto pamiętać, aby w przyszłym roku móc cieszyć się równie piękną i zadbaną przydomową działką. Sezon letni jest uwielbiany przez nas wszystkich, ale nasz ogród nie zawsze daje radę wyjść bez szwanku po okresie minimum kilkutygodniowych upałów.

# Nie zapominaj o podlewaniu

Latem niemal wszystkie rośliny w Twoim ogrodzie ze względu na podwyższone temperatury potrzebują większej ilości wody. Regularne podlewanie roślin jest niezbędne, aby utrzymać je w świetnej kondycji. Tym bardziej że w tym okresie w roku nie można liczyć na dużą ilość opadów. Szczególnej uwagi wymagają rośliny młode i niedawno posadzone. Ciepło i susza to dwa dość poważne problemy dla naszych roślin i kwiatów. Podczas podlewania zwróć uwagę, aby woda dotarła do każdego zakamarka. Nie zapomnij upewnić się, że gleba jest już wystarczająco wilgotna.

# Spróbuj zwalczyć wszystkie chwasty

Lato to najlepszy czas na pozbycie się z ogrodu wszystkich “niechcianych gości”. Podczas tych ciepłych miesięcy można wyrwać chwasty wraz z korzeniami i wyeliminować nasiona, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się na cały ogród, a następnie kwitnieniu wiosną. Chwasty można łatwo wyrwać po deszczowym dniu, kiedy gleba jest bardziej miękka.

# Przytnij rośliny, które tego potrzebują

Jeśli niektóre Twoje rośliny wymagają przycięcia, staraj się unikać tego zabiegu w bardzo ciepłych dniach i kiedy temperatury są najwyższe, czyli na przykład w południe. Przycinanie służy wyeliminowaniu uszkodzonych części rośliny, zwiększeniu jej wydajności, regeneracji gałęzi i nadaniu bardziej zwartego i harmonijnego kształtu. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na liście, które nie będą przycinane, które następnie zostaną wystawione na działanie silnego latem światła słonecznego. Zaplanuj przycinanie zgodnie z prognozą pogody, wybierając chłodniejsze dni, aby również dopiero co przycięte liście nie ryzykowały wysychania z powodu słońca i nadmiernego ciepła.

# Zadbaj również o rośliny doniczkowe

Uwaga na rośliny doniczkowe wystawione ciągle na działanie promieni słonecznych! Jeśli twoje garnki doniczki są plastikowe i ciemne, gleba może się przegrzać i spowodować, że korzenie i roślina wyschną. Jeśli masz taką możliwość, w upalne dni przenieś najbardziej delikatne rośliny doniczkowe do  zacienionych obszarów ogrodu lub balkonu. Jeśli gleba stanie się tak sucha, że prawie nie da się jej podlać na powierzchni, krótko zanurz dno garnka w wiadrze z wodą. Zawsze usuwaj zastój wody z doniczek, aby zapobiec gniciu korzeni.

# Rośliny wieloletnie

W ogrodzie letnim wybierz rośliny odporne na ciepło. Wiele roślin jednorocznych ma raczej krótkie korzenie, z czym wiąże się większe ryzyko wysychania latem. Lepiej wybrać rośliny wieloletnie lub przynajmniej dwuletnie. Dzięki temu w przyszłym roku masz szansę znów zobaczyć je w Twoim ogrodzie całe i zdrowe. Jeśli rośliny są bardzo odporne na ciepło, będą też wymagały mniej wody. Dla pewności zawsze sprawdzaj, jakie wymagania ma każda z nich.

W okresie letnim pracy w ogrodzie nie ma zbyt wiele, choć paradoksalnie niektóre rośliny mogą w tym czasie wymagać od nas więcej uwagi. Aby utrzymać działkę w świetnym stanie, ważne jest, aby wykonać wszystkie niezbędne w tej porze roku czynności i być czujnym, aby nie przegapić żadnego najmniejszego problemu.