Nieruchomości

Śladem dzielnic Krakowa: Swoszowice

Śladem dzielnic Krakowa Swoszowice

Swoszowice to dzielnica Krakowa usytuowana na jego południowym obrzeżu. Jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się od nazwiska pierwszego właściciela wówczas jeszcze wsi. To siedziba jednego z najstarszych polskich uzdrowisk i bardzo atrakcyjna lokalizacja dla poszukujących spokoju i komfortu w kameralnej okolicy.

Historia dzielnicy Swoszowice 

Pierwsza znaleziona w archiwach wzmianka o Swoszowicach pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Bardzo ważnym wydarzeniem mającym swoje ogromne znaczenie do dziś, było odkrycie bogatych złóż siarki na początku XV wieku i założenie pierwszych kopalni. Właśnie z tego okresu w historii Swoszowic pochodzi wiele nazw ulic używanych do dziś, np. Siarczanogórska czy Szybisko. 

Dzielnica Swoszowice została włączona do Krakowa w 1973 roku jako część dzielnicy Podgórze, której część stanowiła jeszcze do roku 1990. W związku z rozrastaniem się głównego osiedla Swoszowice i osiedli ościennych, po latach stworzono kolejną dzielnicę. Obecnie pełna nazwa tej części miasta to Dzielnica X Swoszowice. Jest ona prawnie wydzielonym osiedlem, jednak bez żadnych skutków prawnych i zmian w świadomości mieszkańców. 

Najbardziej znaczącym okresem dla dzielnicy Swoszowice był wiek XIX, kiedy wybudowano tu funkcjonujące do dziś Uzdrowisko. Na początku jego funkcjonowania stanowiło ono w okolicy bardzo popularną atrakcję. Dziś Uzdrowisko Swoszowice to od 2006 roku pierwsza w mieście jednostka pomocnicza w ramach dzielnicy, w tym przypadku Dzielnicy X Swoszowice. Liczy ona blisko trzy tysiące mieszkańców. To też jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Jego głównym bogactwem naturalnym wykorzystywanym przede wszystkim w leczeniu, są siarczkowe wody lecznicze.

Swoszowice: Mieszkania idealne dla rodziny

Nieruchomości dostępne w Swoszowicach pochodzą zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Deweloperzy budują tu inwestycje z myślą głównie o osobach szukających spokojnego i wygodnego lokalu mieszkalnego dla siebie i bliskich z dobrą komunikacją. Mieszkania są nowoczesne i w przeważającej mierze jednocześnie niedrogie. Szeroka oferta charakteryzuje również rynek wtórny, a wśród mieszkań i domów na sprzedaż dostępnych w Internecie każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Południowa część Krakowa, na której leżą Swoszowice, poleca się przede wszystkim jako miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziećmi. Przeważająca spokojna i niska zabudowa nadaje dzielnicy rodzinny i przyjazny charakter. Ma na swoim obszarze wszystko to, czego potrzebują zarówno rodzice, jak i ich pociechy, aby wieść wygodne i komfortowe życie. Na terenie dzielnicy znajdują się szkoły, przedszkola i biblioteka. 

Dzielnica będzie idealna dla wszystkich, którzy cenią sobie bliskość natury i spokój. Mieszkańcy w niedalekiej odległości znajdą Park Zdrojowy i stadninę koni, gdzie można miło spędzić wolny czas. Z kolei bliskość centrów handlowych i licznych punktów gastronomicznych pozwala na wygodne robienie zakupów. Lokalizacja jest na tyle wygodna, że pozwala zarówno na szybkie dotarcie do centrum, jak i na lotnisko w Balicach czy autostradę. 

Swoszowice to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Będzie perfekcyjne do zamieszkania dla rodzin z małymi dziećmi. Okolica jest dość kameralna, cicha i spokojna, a przy tym w niedalekiej odległości od centrum miasta i bardzo dobrze z nim skomunikowana. Podczas poszukiwania nieruchomości na sprzedaż warto wziąć pod uwagę właśnie tę dzielnicę w południowej części miasta.