Nieruchomości

Budowa domu jednorodzinnego – jak wybrać idealny projekt?

Budowa domu jednorodzinnego - jak wybrać idealny projekt

Aby cieszyć się maksymalną swobodą i móc szczegółowo zdefiniować każdy aspekt w swoim przyszłym domu, najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie go od podstaw.  Projekt domu jest niewątpliwie najbardziej złożonym procesem, z którym musi zmierzyć się ktoś, kto planuje wybudować własne M. Wybór odpowiedniego projektu to kwestia szczególnie indywidualna. Dlatego przede wszystkim należy samemu zastanowić się nad naszymi potrzebami co do przyszłego domu i dokładnie je określić, a dopiero potem przekazać je osobie, u której będziemy wybierać lub tworzyć od zera idealny projekt.

Projekt budowy od A do Z

Projekt domu musi być nastawiony na dwa cele: dokładnie spełniać wymagania tych, którzy będą w nim mieszkać i przydatność z praktycznego punktu widzenia. Nie opiera się on wyłącznie na opracowywaniu konkretnych wymiarów ścian czy podłóg, ale po prostu bierze swój początek z pomysłu jego właściciela. Tak naprawdę będzie się wokół niego obracał cały projekt, który zostanie wybrany z gotowych katalogów lub przygotowany na wymiar. Przede wszystkim projekt musi zaspokoić potrzeby mieszkaniowe i estetyczne właścicieli, dlatego zawsze wskazane jest posiadanie jasnych pomysłów i precyzyjne określenie każdego szczegółu.

Projekt domu musi zostać opracowany przez profesjonalnego eksperta w tym sektorze. Można go podzielić na kilka etapów:

  • studium wykonalności (nie jest to etap projektu w ścisłym tego słowa znaczeniu, a jedynie wstępny raport określający, czy budowa jest wykonalna i jeśli tak to na jakich zasadach),
  • wstępny szkic projektu,
  • projekt końcowy, który daje podstawę ekipie budowlanej do rozpoczęcia prac,
  • projekt wykonawczy zawiera wszystkie szczegóły techniczne niezbędne dla firmy budowlanej do zakończenia budowy łącznie z najdrobniejszymi szczegółami.

Podczas budowy lub remontu domu definicja projektu jest jedną z najbardziej delikatnych faz. W tym momencie musimy zwracać szczególną uwagę na każdy szczegół, szukając najlepszych rozwiązań, aby uczynić nasz dom wygodnym i idealnym dla naszych potrzeb. Dlatego jeśli wybieramy gotowe rozwiązanie, ważne jest, aby projekt był jak najbardziej kompletny i szczegółowy.

Jak wybrać idealny projekt? Kilka wskazówek

Budowanie domu od podstaw daje nieskończone możliwości stworzenia struktury dostosowanej idealnie do potrzeb właściciela. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o lokalizacji. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o miejscowość czy dzielnicę w danym mieście. Niemałe znaczenie ma tu również ustawienie domu na działce względem kierunków geograficznych. Na przykład skierowanie salonu na południe czy sypialni na północ pozwoli Ci w pełni wykorzystać zalety naturalnego światła. Pokoje skierowane na wschód będą bardziej oświetlone i ciepłe rano, a pokoje wychodzące na zachód otrzymają światło i ciepło z promieni słonecznych również po południu. W stworzeniu jasnych i dobrze oświetlonych pomieszczeń pomoże również zastosowanie dużych okien czy przeszklonych drzwi prowadzących na taras.

Innym ważnym elementem, który należy rozważyć, jest izolacja termiczna: umieszczenie paneli izolacyjnych na dachu i ścianach podczas budowy sprawi, że dom stanie się bardziej komfortowy, zdolny do utrzymania ciepła zimą i chłodu latem. Wszystko to powoduje oszczędności w rachunkach i niższe zużycie energii. Wreszcie, w ostatnim czasie coraz częściej zaleca się zainstalowanie na dachu panelu słonecznego lub kolektora słonecznego do produkcji ciepłej wody.

Dzisiejsze potrzeby współczesnych rodzin z pewnością nie są takie same jak te sprzed kilku dekad. Obecnie na przykład pokój gościnny czy druga łazienka jest prawie koniecznością. Aby zrozumieć czy w naszej przyszłej nieruchomości będzie miejsce na te dodatkowe pomieszczenia, projekt architektoniczny jest niezbędny.

Etap powstawania projektu końcowego

Część dotycząca obliczeń strukturalnych w nieruchomości powinna być powierzona ekspertowi (inżynierowi lub architektowi) i polega na szczegółowej ocenie całej struktury i wykonaniu wymiarów, na przykład głębokości fundamentów czy wysokości pomieszczeń. W tej fazie decydowane jest również położenie schodów. Po podjęciu decyzji, gdzie zostaną umieszczone filary i klatka schodowa, możliwe jest szczegółowe zdefiniowanie projektu, naszkicowanie ścian wewnętrznych, ułożenie drzwi, okien czy balkonu. W tej fazie przyszli domownicy powinni starannie ocenić wielkość, kształt i położenie pokoi, wyjaśniając dokładnie swoje potrzeby projektantowi.

Projekt ma fondamentalne znaczenie dla znalezienia skutecznych rozwiązań w celu dobrego zorganizowania i w miarę możliwości zaoszczędzenia miejsca. Istnieją różne programy, które pozwalają uzyskać trójwymiarowy widok pomieszczeń domu, który znacznie pomaga w wyobrażeniu sobie efektu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na przygotowanie struktury przyszłego domu w 3D bez najmniejszego problemu. Dzięki temu zarówno rozmieszczenie pomieszczeń, jak i ich wyposażenie można sobie o wiele łatwiej wyobrazić.

Oprócz oferowania idei rzeczywistego wymiaru wszystkich części domu jedną z głównych zalet projektów 3D tworzonych przez profesjonalistów jest możliwość zaoferowania większej widoczności szczegółów: na przykład, gdzie umieścić kominek, gdzie można zorganizować pralkę lub ile samochodów zmieści się w garażu. Jeśli nie mamy możliwości realizacji naszego projektu 3D, tradycyjna metoda 2D w zupełności wystarczy, aby dokładnie zaplanować wszystko w naszym wymarzonym domu. W nowym domu budowanym na bazie projektu architektonicznego ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać każdą przestrzeń i dostosować nieruchomość do potrzeb i przyzwyczajeń domowników. Przed przydzieleniem projektu wskazane jest, aby zawsze sporządzać z projektantem szczegółową listę zadań, a następnie prawdziwą umowę, która szczegółowo określa zadania projektanta, etapy postępu i ich koszt, harmonogram czy płatności. Takie formalności mają też olbrzymie znaczenie w uniknięciu ewentualnych sporów między obiema stronami w przypadku nieporozumień.