Nieruchomości

Mieszkanie bez kupowania – kto wybiera wynajem?

Mieszkanie bez kupowania - kto wybiera wynajem

Komfortowe mieszkanie do dyspozycji w wygodnej lokalizacji bez kredytowych zobowiązań? Opcja jest tylko jedna, wynajem! Kto w Polsce jest najbardziej zainteresowany nieruchomościami bez kupowania?

Lepiej wynajmować niż kupić?

U naszych zachodnich sąsiadów najem to chyba najpopularniejszy sposób na szybkie znalezienie lokum do zamieszkania. Prawdą jest, że ceny za nieruchomości w Niemczech raczej nie zachęcają do ich zakupów na własność, dlatego też mało kto może sobie na nie pozwolić. Z kolei w Polsce własne mieszkanie to coś, o czym marzy bardzo duża liczba młodych osób, tym bardziej tych, którzy powoli myślą już o tym, aby się ustatkować. Mimo to ostatnie lata pokazują, że u wielu rodaków następuje pewna zmiana w sposobie myślenia o własności jako wartości. Znajduje to potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych przez firmę PwC Polska. Wynika z nich, że aż ponad osiemdziesiąt procent pytanych respondentów zgadza się z założeniem, że bardziej opłaca się korzystać z dóbr cudzych niż posiadanie ich na własność. Odbija się to się oczywiście również na rynku nieruchomości, chociaż grupy potencjalnych najemców w Polsce nie ulegają od lat zbyt dużej zmianie.

Kto zatem najczęściej w naszym kraju szuka nieruchomości na wynajem?

Studenci – klient idealny w uniwersyteckim mieście

W najważniejszych uniwersyteckich miastach w Polsce doskonale wiadomo, jak ważną grupą klientów na rynku nieruchomości są młodzi ludzie studiujący na uczelniach wyższych. Poszukiwanie lokum na wynajem to chyba stały rytuał wszystkich tych, którzy z decyzją o rozpoczęciu studiów związali też wyprowadzkę do innego miasta. Dlatego też na przykład w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu czy Toruniu okres od czerwca do października jest dla właścicieli mieszkań kluczowy. Odpowiednia przygotowanie mieszkania na wynajem, przemyślana strategia promocyjna i ustalenie odpowiedniej ceny to kluczowe czynniki, które mogą pomóc w znalezieniu zainteresowanego lokatora.

Z roku na rok nie jest coraz łatwiej, bo nie tylko rynek jest bardziej konkurencyjny, ale i studenci zaczęli być też bardziej wymagający. Posiadając własne mieszkanie o dobrym rozkładzie, warto jednak pomyśleć o przeznaczeniu go właśnie na wynajem dla młodych uczących się. Legendy o tym, że studenci potrafią zniszczyć doszczętnie mieszkanie w związku z urządzaniem w nim licznych imprez, nie powinny nikogo martwić. Takie przypadki zdarzają się naprawdę raz na milion.

Absolwenci zmieniający zamieszkanie na podstawie pracy

Wielu studentów, którzy zaczęli swoją przygodę z wynajmem jeszcze jako nastolatkowie, kontynuuje ją również jako absolwenci. Dobra praca w innym mieście do wzięcia od zaraz? Żaden problem! Wynajem jest idealnym rozwiązaniem dla młodych ludzi, dla których przeprowadzka do innego miasta nie wiąże się z ogromnym poświęceniem, a sama zmiana miejsca zamieszkania nie przyprawia o gęsią skórę. Mobilność młodych ludzi jest w Polsce widoczna coraz bardziej. Wiele osób pracujących wynajmuje wciąż mieszkania ze znajomymi, chociaż zdecydowana większość stawia na kawalerki, gdzie może czuć się bardziej niezależnie. Wszystko zależy od rodzaju pracy i oczywiście zarobków.

Młode małżeństwa, które nie chcą brać kredytów

Wiele młodych par i małżeństw nie posiada swojego własnego mieszkania, i zaczyna wspólne życie albo u rodziców, albo właśnie w wynajętej nieruchomości. W większości przypadków jest to prawdopodobnie spowodowane brakiem odpowiednich funduszy czy braku zdolności kredytowej. Chcąc zacząć wspólne mieszkanie, nie pozostaje wówczas nic innego niż właśnie niedrogi wynajem. Niektóre pary wręcz wolą takie rozwiązanie nawet na dłuższą metę, inne zgodnie dzielą koszta na pół i jednocześnie odkładają na coś własnego.

Często jest tak, że pomimo dobrej pozycji zawodowej i korzystnych zarobków młodzi ludzie po prostu boją się zaciągania kredytów. Nie ma się temu, co dziwić. Perspektywa płacenia rat przez kilkadziesiąt kolejnych lat życia na samym początku wspólnego życia nie należy do najprzyjemniejszych scenariuszy. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Łódzki wykazały, że aż ponad połowa młodych małżeństw deklaruje, że zajmuje mieszkanie, które nie należy do nich. Zapewne blisko połowa stawia właśnie na wynajem.

Mieszkanie bez kupowania to coraz bardziej popularny trend wśród młodych Polaków. Warto jednak podkreślić, iż zdecydowana większość z nich wynajem traktuje mimo wszystko jako etap przejściowy. Po kilku latach wielu dotychczasowych lokatorów marzy jednak o własnej nieruchomości.