Nieruchomości

Polacy kupują coraz większe mieszkania

Polacy kupują coraz większe mieszkania

Bywa, że na rynku nieruchomości przez długi czas nie dochodzi do żadnych większych zmian. Czasami dane statystyczne pokazują jednak, że potrzeby i gusta potencjalnych kupujących potrafią na przełomie miesięcy czy lat znacznie się zmienić. Tak samo jest z danymi dotyczącymi wielkości mieszkań, które Polacy chcą kupować. Okazuje się, że wolą oni nieruchomości o coraz większym metrażu.

Polska przeludniona?

Nasz kraj można znaleźć w niemal ścisłej czołówce rankingu pod względem przeludnienia. Co to oznacza? Że w Polsce ilość metrów kwadratowych przypadających na jednego mieszkańca jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej, a blisko połowa Polaków żyje w zbyt ciasnych mieszkaniach. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2018 średnia powierzchnia mieszkania oddanego do użytku w budynkach wielorodzinnych wyniosła raptem 53 metry kwadratowe. Jeszcze kilka lat wcześniej była ona większa nawet o jakieś 6 procent.

To dlatego właśnie w tym roku serwisy ogłoszeniowe odnotowały wzrost zainteresowania mieszkań trzypokojowych. Polacy zaczynają poszukiwać większych i wygodniejszych nieruchomości. To wszystko kosztem bardzo popularnych jak do tej pory kawalerek. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego, które mówią, że w zeszłym roku nieruchomości trzypokojowe stanowiły blisko 41 procent wszystkich sprzedanych mieszkań. Jeszcze większe mieszkania stanowiły 18 procent, a kawalerki tylko 6 procent wszystkich transakcji na rynku nieruchomości. Do tej pory dużo większym zainteresowaniem potencjalnych kupujących nieruchomości na polskim rynku były mieszkania dwupokojowe.

Polacy szukają większych nieruchomości

Nie tylko kwestia wygody ma znaczenie w zmieniających się wciąż preferencjach. Przyczyn ekonomicznych, dla których wolimy większe nieruchomości, można doszukiwać się kilku. Jednym z najważniejszych jest zapewne dynamiczny rozwój gospodarczy w naszym kraju, który można odnotować w ostatnim czasie. Na tle Europy jesteśmy jednym z tych państw, które rozwijają się najlepiej i najszybciej. Lepsza sytuacja finansowa gospodarstw domowych związana z systematycznym wzrostem zarobków przekłada się na to, że Polacy zaczynają poszukiwać coraz większych lokali mieszkalnych. Pozytywnie na nowe preferencje mieszkaniowe wpływa również niska stopa bezrobocia.

Czy popyt na większe nieruchomości się utrzyma?

Nie do końca wiadomo, czy plany Polaków co do zakupu większej nieruchomości są tylko przejściowym trendem, czy całkiem nową sytuacją a na rynku, mającą szansę utrzymać się na dłużej. Bardzo dużo będzie zależeć od cen domów i mieszkań w najbliższym czasie. W związku z tym, że w niektórych lokalizacjach w Polsce stawki powoli przestają mocno wzrastać, możliwość zakupu większej nieruchomości być może stanie się bardziej realny.

Nie bez wpływu pozostanie również rynek kredytów hipotecznych. Utrzymujące się dość niskie stopy procentowe raczej sprzyjają pomysłowi zaciągnięcia pożyczki. Warto uważnie obserwować rynek, gdyż teoretycznie kredytów udziela się coraz mniej, ale są one zaciągane na wyższe kwoty. Jeśli sytuacja pozostanie umiarkowana, Polacy nie przestaną zaciągać kredytów i co więcej, będą to robić właśnie ze względu na chęć zakupu większej nieruchomości.

Zauważalny wzrost zainteresowania Polaków nieruchomościami o większym metrażu to bezsprzecznie efekt rozkwitu, który nastąpił i nadal następuje na polskim rynku nieruchomości. Wszystkie dane wskazują, że ten rozwój prawdopodobnie będzie trwał, a Polska jako kraj dynamiczny i rozwijający się będzie gonić w rankingach Europę Zachodnią.