Nieruchomości

Składowe ceny mieszkania: parter, czy piętro?

Składowe ceny mieszkania, taniej na piętrze czy na parterze

Zakup nieruchomości to inwestycja na długie lata. Na jego cenę wpływa ogromna ilość czynników: od lokalizacji, typu budownictwa, poprzez metraż i standard wykończenia, aż do układu i ustawienia okien względem kierunków geograficznych. Finalny koszt może się także różnić ze względu na piętro, na którym położona jest nieruchomość. Gdzie zatem będzie drożej? Sprawdźmy!

Mieszkania im wyższe, tym droższe

Górne piętra, szczególnie w dużych miastach, są o wiele częściej poszukiwane niż na przykład te na parterze, głównie ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem, jasnymi wnętrzami czy komfortową ciszą. Oczywiście ci, którzy chcą kupić dom „na wysokości”, muszą wziąć pod uwagę wydatek sporo wyższy w porównaniu ze średnią. Z kolei ci, których zadowoli mieszkanie poniżej pierwszego piętra, mogą zaoszczędzić nawet około dziesięciu procent wartości nieruchomości.

Mieszkanie na wyższym piętrze zwykle jest po prostu postrzegane jako o wiele bardziej atrakcyjne. Wskazują na to między innymi zapytania Polaków w biurach nieruchomości lub na internetowych portalach ogłoszeniowych. Nieruchomości na parterze mają kilka wad, z którymi potencjalni kupcy nie chcą się pogodzić. Należą do nich m.in. okna na niskim poziomie znacznie ograniczające prywatność, zwiększone prawdopodobieństwo kradzieży czy zimno od podłogi, które utrudnia utrzymanie temperatury w mieszkaniu w okresie zimowym.

W związku z tym, iż kupujący na rynku nieruchomości raczej rzadko wybierają w pierwszej kolejności mieszkania na parterze, deweloperzy zaczynają dostosowywać swoje oferty również pod tym kątem. W najnowszych inwestycjach nie dziwią już zatem podniesione partery czy dołączone do mieszkań na parterze ogródki. Takie dodatki znacznie zwiększają atrakcyjność mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego. Wiele młodych osób często decyduje się na nowe lokum właśnie dzięki tego rodzaju urozmaiceniom.

Piętro ma duże znaczenie, choć nie zawsze

To fakt: kondygnacja nieruchomości na sprzedaż ma wpływ na jej cenę. W zasadzie wartość mieszkania wzrasta wraz z rosnącym piętrem, na którym się znajduje. Istnieją jednak dwa wyjątki od tej reguły. Pierwszy – gdy budynek nie ma windy. W tym przypadku dla każdego piętra zaraz po parterze wartość automatycznie spada. Drugi, gdy dom ma dostęp do wspólnego ogrodu czy placu zabaw dla dzieci. W tym przypadku niższe piętra nie tracą wartości w porównaniu do wyższych.

Mieszkania na wyższych piętrach mogą być droższe niż te położone niżej, choć nie muszą. Bardzo dużo zależy od lokalizacji budynku, w którym znajduje się nieruchomość na sprzedaż. Jeśli z wyższej wysokości rozpościera się ładny widok na miasto czy najbliższą okolicę na przedmieściach, a do tego mieszkanie na sprzedaż ma obszerny balkon, normalne będzie, że zapłacimy za nie więcej. Z kolei nieruchomość na wyższym piętrze, jednak ciasne i o niewygodnym rozkładzie prawdopodobnie przegra z mieszkaniem bardziej komfortowym i większym na pierwszym piętrze lub parterze.