Nieruchomości

Mikroapartamenty nowym polskim trendem mieszkaniowym

Mikroapartamenty nowym polskim trendem mieszkaniowym

Deweloperzy mają to do siebie, iż starają się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby wszystkich osób poszukujących nieruchomości na sprzedaż. W nowych inwestycjach w Polsce coraz częściej można trafić na tak zwane mikroapartamenty. Czy to oznacza, że cieszą się one w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem?

Czym są mikroapartamenty i dlaczego stały się popularne?

Mikroapartamenty to mieszkania liczące sobie nawet po kilkanaście metrów kwadratowych, urządzone nowocześnie i zlokalizowane w atrakcyjnych lokalizacjach. Są odpowiedzią na stale zmieniające się trendy na rynku nieruchomości, a dokładniej na coraz większą ilość mobilnych osób pracujących często centrach miast, które nie chcą zaciągać kredytu na duże nieruchomości i spłacać go przez wiele lat. Młodzi, którzy mieszkanie traktują niczym hotel, wolą ofertę “mikro”, która okazuje się wystarczająca dla ich potrzeb i nie ma wygórowanej ceny. Jest ona i będzie popularna przede wszystkim wśród studentów, pracujących absolwentów i młodych par, którzy nie potrzebują dużych przestrzeni i w miarę możliwości chcą zaoszczędzić na kosztach nieruchomości.

W mikroapartamentach każdy centymetr przestrzeni jest maksymalnie wykorzystany, a rozkład wygodny i przemyślany pod każdym względem. Deweloperzy w nowych inwestycjach postarali się o to, aby wyposażyć je w odpowiednie, kompaktowe meble, a cały budynek z mikroapartamentami wzbogacić również na przykład o wspólną pralnię czy dodatkowe miejsca do przechowywania rzeczy. Początkowo takie mieszkania o mocno ograniczonej przestrzeni miały być domeną ścisłych centrów miast i wyróżniać się dość niską ceną. Dlatego też zaczęły one najbardziej przyciągać studentów i młode osoby pracujące.

Mikroapartamenty: idea zaczerpnięta z Zachodu

W wielu miejscach na świecie mieszkania tego typu są niezwykle popularne. Idea mikroapartamentów została zaczerpnięta z Zachodu. Pierwsze tego typu inwestycje zaczęły powstawać na Manhattanie w Nowym Jorku. Potem rozprzestrzeniły się na inne duże miasta w USA, pojawiły się w Japonii i w Chinach, aż dotarły do Europy. Początkowo z przeznaczeniem dla młodych ludzi poszukujących mieszkań w centrum miasta o niewielkim metrażu, z czasem stały się dla wielu ciekawym sposobem na inwestowanie.

Przyszłość mikroapartamentów w Polsce

Dziś mikroapartamenty są w Polsce bardzo popularne. Najważniejszym czynnikiem przemawiających na ich korzyść jest cena, chociaż niektóre z dostępnych na rynku ofert zaczyna mieć w przeliczeniu na metr kwadratowy dość wygórowane ceny. Dlatego też wiele kompaktowych mieszkań kupują duże firmy lub inwestorzy z przeznaczeniem na wynajem.

Mimo świetnej passy deweloperów i dużego zainteresowania kompaktowymi mieszkaniami ze strony młodych ludzi, na drodze deweloperów coraz wyraźniej staje jednak polskie prawo budowlane. Okazuje się, że normy w naszym kraju nie dają możliwości projektowania nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 20 metrów kwadratowych. Co na to deweloperzy? Sprzedają dalej, tym bardziej że zapotrzebowanie na rynku jest, i Polacy potrzebują tego rodzaju oferty na rodzimym rynku.