5 sprytnych eko-pomysłów do łazienki

Moda na ekologiczne życie zawładnęła niemal całym światem. Z dnia na dzień stajemy się bardziej eko, a nasze decyzje zakupowe są świadome i zrównoważone. Zmiana naszych nawyków, także w domu, może przyczynić się do zmniejszenia produkowanych zanieczyszczeń. Eko łazienki to trend, który wkrótce na dobre zagości w naszych mieszkaniach.

Dawniej uważano, że jedna lub dwie osoby nie mogą odmienić losu środowiska, które niestety ulega coraz większej degradacji. Na szczęście mamy większą świadomość, że sukces związany z ekologią jest sumą jednostkowych działań. 

Nasz dom również potrzebuje ekologicznych i energooszczędnych zmian. Jak sprawić, by nasza łazienka zyskała miano eko? To bardzo proste i niewymagające wielkiego wysiłku zadanie!

Ekologiczna łazienka to oszczędna łazienka

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka była przyjazna naturze, a tym samym oszczędna, sprawdźmy szczelność posiadanych urządzeń. Cieknący kran lub spłuczka mogą być powodem utraty ogromnej ilości wody. W ciągu 24 godzin możemy stracić nawet 13 litrów. Oszczędnościom wodnym oraz elektrycznym służą nowoczesne urządzenia sanitarne, dlatego warto wymienić kilka sprzętów w łazience na nowe.

Nowoczesna armatura

Zacznijmy od wymiany armatury. Tego rodzaju zabiegi nie wymagają wiele pracy, a dużo zmieniają.

Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną pozwala ustawić odpowiednią temperaturę wody. Dzięki temu nie musimy jej marnować, zanim wreszcie uda nam się uzyskać odpowiednią temperaturę.To bardzo ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Choć baterie termostatyczne są droższe od zwykłych modeli to jednak w perspektywie kilku lat inwestycja się zwróci, a rachunki za wodę będą zdecydowanie niższe.

Postawmy również na baterie łazienkowe wyposażone w perlator. To system napowietrzający wodę. Dzięki niemu mamy wrażenie, że z kranu leci większa ilość wody, mimo że tak naprawdę zużywamy jej mniej.

Również dobrym, choć stosunkowo drogim rozwiązaniem, są baterie bezdotykowe. Dzięki nim można zużyć 50-80% wody mniej niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych.

Odpowiednia spłuczka lub zestawu podtynkowy do WC

Czy wiesz, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa aż 30% wody na spłukiwanie WC? To bardzo dużo! Dlatego tak kluczowe dla ekologicznego funkcjonowania łazienki jest zamontowanie odpowiedniej spłuczki lub zestawu podtynkowego do WC. Najlepiej wybrać takie rozwiązanie, które pozwala zużyć tyle wody, ile potrzebujemy, np. spłuczki z podziałem na spłukiwanie 3l/6l. Dla czteroosobowej rodziny jest to oszczędność nawet 30 litrów dziennie.

Prysznic zamiast wanny

Długie i relaksujące kąpiele z olejkami na pewno kuszą i przemawiają za zamontowaniem w łazience wanny. Niemniej jednak podczas jednej kąpieli zużywamy około 200 litrów wody. Dla porównania, 5-minutowy prysznic to około 50 litrów wody. Rezygnując z wanny na poczet prysznica, możemy naprawdę wiele zaoszczędzić. Szczególnie jeśli dodatkowo wymienimy starą słuchawkę prysznicową na nowoczesną wersję z regulacją strumienia wody.

Jeżeli jednak nie damy rady całkowicie zrezygnować z wanny, spróbujmy po prostu nalewać do kąpieli mniejszą ilość. Wypełnienie wanny do ⅓ jej pojemności całkowicie wystarczy, aby przygotować relaksującą kąpiel.

Ekologiczne środki czystości do łazienki

Wymiana ostrej chemii na domowe zamienniki powinna stać się standardem nie tylko w naszej łazience, ale i w całym domu. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele świetnych środków czyszczących posiadamy w naszej kuchni. Warto skorzystać z nich i samemu tworzyć bezpieczne, ekologiczne i skuteczne płyny czyszczące. Co możemy wykorzystać?

  1. Ocet

To świetny preparat do usuwania ciężkich zabrudzeń, w tym kamienia z armatury i ceramiki. Doskonale poradzi sobie również z brudnym lustrem łazienkowym. To świetna baza do tworzenia wszelkiego rodzaju płynów czyszczących. Jest grzybobójczy i bakteriobójczy.

  1. Soda

Soda podobnie jak ocet jest wszechstronnym pomocnikiem w walce z domowym brudem. Działa wybielająco oraz lekko żrąco. Świetnie sprawdzi się w roli preparatu do fug czy łazienkowych silikonów. Ponadto soda doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy.

  1. Sok z cytryny

Sok z cytryny pięknie pachnie i doskonale radzi sobie ze sprzątaniem. Najczęściej wykorzystywany jest do usuwania trudnych zabrudzeń np. osadów z mydła lub z kamienia. Sok z cytryny również działa jako naturalny nabłyszczacz.

  1. Olejki eteryczne

Mają wszechstronne zastosowanie. Uwielbiamy je ze względu na ich cudowne zapachy. Dodane do kąpieli sprawiają, że czujemy się jak w SPA. To jednak nie ich jedyna zaleta, bowiem doskonale sprawdzają się w roli środków czyszczących oraz zapachowych. W połączeniu z alkoholem tworzą domowy odświeżacz powietrza. Olejki eteryczne możemy dodawać prawie do wszystkiego – do domowego płynu do naczyń bądź do prania lub do środków czyszczących.

Eko wystrój łazienki

Postarajmy się maksymalnie ograniczyć zużycie plastiku w łazience. Możemy to zrobić, wymieniając plastikowe szczoteczki do zębów na bambusowe, wybierając drewniane szczotki do włosów lub maszynki do golenia.

Ekologiczne kosmetyki

Warto przygotowywać samodzielnie nie tylko środki czystości, ale i kosmetyki. Naturalne kremy, peelingi czy maseczki mają takie same właściwości, jak te dostępne na sklepowych półkach. Wbrew pozorom ich przygotowanie wcale nie jest czasochłonne, ani drogie.

Przykładowo, dodając do 3 łyżek zmielonej kawy 2 łyżki gorącej wody, 2-3 łyżki oliwy z oliwek oraz kilka kropli olejku eterycznego (np. cytrynowego) stworzymy kawowy peeling do ciała.

Kolejnym przykładem jest domowej roboty szampon do włosów. Do jego przygotowania wystarczy połączenie 1/4 szklanki mleka kokosowego, 1/3 szklanki mydła kastylijskiego w płynie, 20 kropel dowolnych olejków eterycznych np. z lawendy oraz 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek.

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.