CiekawostkiNieruchomości

Matowe czy z połyskiem? Wybieramy fronty kuchenne

Matowe czy z połyskiem. Wybieramy fronty kuchenne

Kuchnia to od zawsze główny punkt każdego domu, gdzie nie tylko przechowuje się żywność i przygotowuje posiłki, ale i spędza czas wspólnie z rodziną. To miejsce i jej wyposażenie powinno być funkcjonalne i praktyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o meble, które mają nam służyć przez lata. Tym razem skoncentrujemy się na dwóch podstawowych rodzajach blatów. 

Blat kuchenny kluczowy w wyposażeniu

Wszystkie elementy w wyposażeniu kuchni są bardzo ważne dla użytkującej rodziny. Mimo wszystko same szafki czy fronty kuchenne nie są użytkowane na równi z blatem. To ta składowa mebli kuchennych powinna być wybrana z najważniejszą uwagą. 

Wytrzymałość w blacie kuchennym wykorzystywanym do przygotowywania żywności to chyba najważniejsza cecha, której warto się trzymać przy wyborze konkretnego rozwiązania do naszej kuchni. Blat poddany przecież codziennemu zużyciu musi być funkcjonalny, trwały i higieniczny. Który wybrać – matowy czy z połyskiem? 

Blaty błyszczące w nowoczesnej kuchni

Przy wyborze mebli do kuchni końcowy efekt wizualny nie pozostaje bez znaczenia. Mimo to za pierwszą składową do podejmowanej decyzji powinna się obrać ich praktyczność, solidność i odporność. Ci, którzy lubią detale i styl nowoczesny, prawdopodobnie są bardziej skłonni wybrać blaty  błyszczące lub lakierowane. Nadają one kuchni świeżości i lekkości, a także potrafią ją nawet nieco rozjaśnić. Pasują one niemal do każdej aranżacji. Mimo to jest to rozwiązanie wymagające sporej uwagi. Meble błyszczące są zwykle bardziej delikatne. Należy traktować je z najwyższą starannością. 

Błyszczące meble nadają kuchni świeżego i młodego powietrza, nie obciążają środowiska i dają świetną jasność. 

Co warto zapamiętać o blatach błyszczących?

  • są bardzo atrakcyjne wizualnie i potęgują ciekawy efekt lustrzanej głębi w całej kuchni,
  • zwykle są bardziej podatne na promienie słoneczne, które mogą powodować powstawanie wybrzuszeń i przebarwień,
  • może być na nich częściej widać wszelkie zabrudzenia czy też, chociażby odciski palców. 

Blaty matowe w przytulnym i ciepłym otoczeniu

Mimo iż błyszczące blaty z pewnością wyróżnia atrakcyjny efekt wizualny, modna kuchnia w 2019 przewiduje raczej matowe barwy i wykończenia, nawet na nowoczesną, mimo iż mat często przypisywany jest raczej kuchniom tradycyjnym. Będzie idealny dla wszystkich lubiących styl klasyczny. Jeśli chodzi o aspekt praktyczny, blaty matowe często okazują się być bardziej solidne i mniej podatne na drobne uszkodzenia. Ze względu na to, że są bardziej praktyczne i łatwiejsze w czyszczeniu, polecane są rodzinom z małymi dziećmi. 

Co warto zapamiętać o blatach matowych?

  • zwykle są bardziej odporne na codzienne użytkowanie, 
  • przy słabo oświetlonej kuchni mogą jeszcze bardziej pochłaniać i tak już ograniczone światło,
  • wielbiciele matowych blatów podkreślają, że jest to rozwiązanie bardziej naturalne, przyjazne i nadające ciepła.

Nie możesz się zdecydować między matem i połyskiem w Twojej kuchni? Zawsze możesz zdecydować się na połączenie jednego z drugim i zastosować zarówno modny mat, jak i ponadczasowy połysk. Efekt z pewnością będzie zachwycający i oryginalny.