Jak przeprowadzić darowiznę mieszkania od A do Z?

Jak przeprowadzić darowiznę mieszkania od A do Z

Kiedy mówimy o darowiznach, prawie zawsze odnosimy się do przeniesienia własności nieruchomości. Jest tak na przykład w przypadku, gdy rodzic chce oddać dom swojemu dziecku.

Innymi słowy, możemy powiedzieć, że jest to alternatywna metoda kupna i sprzedaży, dzięki której można stać się właścicielem nieruchomości. Do oddania nieruchomości niezbędny jest akt publiczny. To znaczy, że darowizna musi być koniecznie dokonana przed notariuszem i za pośrednictwem aktu notarialnego. Akt darowizny sporządzony samodzielnie i bez udziału notariusza nie ma w tym przypadku żadnej wartości prawnej.

Co to jest darowizna w świetle prawa ?

Darowizna jest umową zawartą między dwoma podmiotami: darczyńcą i obdarowanym. Darczyńca swobodnie decyduje się na przekazanie czegoś obdarowanemu. Beneficjent staje się właścicielem otrzymanego daru. Kiedy mówimy o darze, odnosimy się na przykład do nieruchomości, firm, pieniędzy, pojazdów, kredytów i wielu innych, mogących wzbogacić aktywa biorcy. Zasadnicze elementy darowizny to wolny wybór darczyńcy i wzbogacenie się beneficjenta.

Istotnym elementem darowizny jest jej forma: w rzeczywistości musi ona zostać zawarta aktem publicznym w obecności dwóch świadków. Dlatego właśnie interwencja notariusza jest konieczna, aby zbyć jego majątek jako dar. Konieczność aktu publicznego jest uzasadniona znaczeniem czynu dawstwa i wpływem na dziedzictwo darczyńcy, który musi być w pełni świadomy popełnianego czynu i wszystkich wynikających z niego konsekwencji. Porada notariusza jest zatem bardzo ważna, aby uzyskać wszystkie niezbędne i odpowiednie wyjaśnienia i sporządzić dokument zgodnie z prawem.

Jak przeprowadzić darowiznę nieruchomości

Umowa darowizny jest wymagana wtedy, kiedy ktoś chce nieodpłatnie przekazać nieruchomość bliskiej osobie. Zgodnie z prawem umowa ta przewiduje zastosowanie aktu notarialnego. Ustawodawca uregulował przepisy dotyczące umowy darowizny w kodeksie cywilnym, zgodnie z którym istotą darowizny jest to, że „darczyńca zobowiązuje się do zapewnienia obdarowanemu bezpłatnej korzyści kosztem jego własności”. Niestety oznacza to pokrycie pewnych kosztów oraz wypełnienie niektórych zobowiązań wobec urzędu skarbowego.

Jakie dokumenty są niezbędne do dokonania darowizny mieszkania?

  • Dane osobowe obu stron oraz konkretne informacje o wartości rynkowej mieszkania, będącego przedmiotem darowizny
  • Numer księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem darowizny,
  • Podstawa nabycia nieruchomości przez darczyńcę, którą może być umowa sprzedaży, umowa darowizny lub w przypadku spadku akt poświadczenia dziedziczenia i prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku,
  • Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzające przysługujące prawo do lokalu (tylko w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości),
  • W przypadku nabycia nieruchomości na drodze spadku: również zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłaconym podatku od spadków i darowizn lub dokument potwierdzający zwolnienie z tegoż podatku.
  • Dodatkowo: zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami eksploatacyjnymi oraz zaświadczenie z ewidencji ludności, że w darowanym mieszkaniu nikt nie jest zameldowany.

Darowizna mieszkania w kwestiach podatkowych podlega pod ustawę o podatku od spadków i darowizn. Kwestie związane z podatkiem od darowizny uregulowane zostały w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna to dobry sposób na przekazanie własności dóbr materialnych na bliskie osoby. Cały proces nie należy do skomplikowanych i jest praktykowany w Polsce dość często.