Jak usprawnić sprzedaż mieszkania

Jak przyspieszyć sprzedaż mieszkania? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które borykają się ze sprzedażą swej nieruchomości. Im dłużej trwa ten proces, tym bardziej odczuwamy zmęczenie i stres. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by nieruchomość mieszkalną sprzedać szybko i sprawnie. 

1. Realna cena nieruchomości

By wiedzieć, jak realnie wycenić naszą nieruchomość najlepiej zasięgnąć opinii fachowca, który zna nie tylko kwoty, za które mieszkania czy domy są ogłaszane, lecz również, za jakie faktycznie zostały sprzedane. Natomiast, jeśli koniecznie chcemy sami zająć się wszystkim, polecamy lekturę naszego artykułu o tym jak wycenić nieruchomość na sprzedaż.

2. Wysokiej jakości zdjęcia i rzut

Zaraz po odpowiedniej cenie, na liście najważniejszych punktów przy poszukiwaniu nabywcy domu lub mieszkania, są odpowiednie zdjęcia, film oraz rzut, ponieważ mocno wpływają na zainteresowanie. Pierwsze zdjęcie, które pojawi się również jako miniaturka na stronie internetowej, zadecyduje o tym, czy ktoś wejdzie w nasze ogłoszenie, by sprawdzić szczegóły. Kolejne zdjęcia, film oraz rzut pozwolą zastanowić się, czy układ naszej nieruchomości jest tym, czego dana osoba szuka. Pamiętajmy: po zdjęciach najczęściej nie da się stwierdzić, jaki jest układ mieszkania, a jest on kluczowy i decyduje o zakupie nieruchomości w takim samym stopniu jak cena. 

3. Treść ogłoszenia

Jeśli nasze zdjęcia i rzut zainteresowały potencjalnego kupca, nadszedł czas, by przeszedł do treści ogłoszenia. Nie musimy posiadać umiejętności pisarskich, ale zawrzyjmy kluczowe informacje takie jak: metraż, ilość pokoi, stan prawny, cena, wysokość czynszu, piętro i ilość pięter, obecność lub brak windy i balkonu oraz stan mieszkania, chociażby w formie wypunktowanej. Jeśli nie zawrzemy tychże wiadomości, możemy mieć pewność, że zostaniemy zasypani telefonami ludzi ich szukających. Z racji tego, jeżeli nie chcemy tracić znacznej części dnia na powtarzanie przez telefon kolejnym osobom tych samych faktów, napiszemy je w ofercie. 

4. Prezentacja nieruchomości

Prezentację nieruchomości można porównać do odwiedzin gości – mamy sprawić by poczuli się dobrze i swobodnie. Niezbędny do tego jest porządek w mieszkaniu i miły zapach oraz przyjazna atmosfera. Czy to naprawdę niezbędne? Oczywiście, że tak. Przecież chcemy, by potencjalny nabywca zdecydował się kupić nasze mieszkanie, a do tego niezbędne jest to, by czuł się w nim dobrze. Nikt z nas przecież nie kupi domu czy mieszkania, w którym czuje się niekomfortowo, także w tym nasza głowa, jako właścicieli, by osoby oglądające naszą nieruchomość miały jak najbardziej pozytywne odczucia. Im lepiej wykonamy naszą rolę, tym szybciej dojdzie do sprzedaży. 

Sprzedając naszą nieruchomość, musimy zrozumieć, że jest ona towarem, czymś, co mamy dobrze zareklamować, by znaleźć nabywcę. Kiepskie zdjęcia, brak informacji czy bałagan w domu potrafi znacznie wydłużyć proces sprzedaży, a to oznacza, że będziemy zmuszeni poświęcić na niego o wiele więcej prywatnego czasu oraz energii, niż to w rzeczywistości konieczne. Potencjalni nabywcy poświęcili swój czas, by wyszukać nasze mieszkanie, zagłębić się w ofertę, zadzwonić do nas, by umówić się na spotkanie i przyjechać, poświęćmy i my nasz czas dla nich – to się naprawdę opłaci.