Nieruchomości

Sprzedaż mieszkania po orzeczeniu rozwodowym

Rola notariusza w transakcji kupna - sprzedaży

Zapraszamy na kolejny artykuł o dokumentach potrzebnych do sprzedaży nieruchomości. W poprzednich wpisach poruszyliśmy temat sprzedaży mieszkania oraz sprzedaży domu. Dzisiaj powiemy o co zadbać, kiedy sprzedajemy mieszkanie po orzeczeniu rozwodowym.

Rozwód jest uważany za jedno z najbardziej stresujących przeżyć w życiu, podobnie jak zmiana miejsca zamieszkania, dlatego warto wiedzieć jak najsprawniej przeprowadzić sprzedaż mieszkania tak, by móc rozpocząć nowy etap w życiu. Oto jakich dokumentów możemy potrzebować do Umowy Sprzedaży zakładając, że mieszkanie które sprzedajemy wchodziło w skład majątku wspólnego, podział majątku został zrobiony, a sąd orzekł rozwód.

Wyrok rozwodowy

To nic innego jak wyrok sądu zaświadczający o tym, że doszło do rozwodu. Jeśli nie wnioskowaliśmy wcześniej o wydanie takiego wyroku, musimy wybrać się do sądu w celu złożenia wniosku o jego odpis wraz ze stwierdzeniem prawomocności. Stwierdzenie prawomocności jest obligatoryjne, ponieważ dopiero uprawomocnienie jest faktycznym rozwodem. Sam wyrok nie wystarczy do zbycia nieruchomości.

Podział majątku

Podział majątku ma postać aktu notarialnego, w którym szczegółowo opisano skład majątku oraz co konkretnie zostaje przypisane której ze stron. Jeśli akt gdzieś nam się zapodział, możemy zwrócić się do notariusza o wydanie odpisu.

Księga Wieczysta

Jeśli mieszkanie ma założoną Księgę Wieczystą, może się tak zdarzyć, że były współmałżonek dalej będzie w niej figurować. W niektórych miastach zarówno na wpisy jak i wykreślenia z Ksiąg Wieczystych czeka się miesiącami, dlatego wniosek o wykreślenie byłego partnera czy partnerki trzeba złożyć jak najszybciej po podziale majątku. Co ważne: o złożenie tego wniosku zadbajmy sami, bowiem sam podział majątku i rozwód nie powoduje automatycznego wykreślenia kogoś z Księgi Wieczystej. W czasie, gdy nasz wniosek o wykreślenie drugiej osoby czeka na rozpatrzenie, w Księdze pojawia się tak zwana „wzmianka” czyli konkretny numer, oznaczający konkretny wniosek. Ten numer i potwierdzenie złożenia wniosku o wykreślenie byłej drugiej połówki, będzie niezbędny do sprzedaży mieszkania. Tych informacji udzieli na Sąd Wieczystoksięgowy.

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego

W przypadku gdy w czasie trwania wspólności majątkowej nabyliśmy wspólnie mieszkanie w formie darowizny, notariusz może zażyczyć sobie zaświadczenia, od nas i byłego partnera, z Urzędu Skarbowego o tym, że podatek od darowizny nie należał się lub został zapłacony.

Wyżej wymienione dokumenty są niezbędne do sprzedaży mieszkania w tej konkretnej sytuacji, lecz nie są jedynymi, bez których nie sprzedamy nieruchomości. O tym, jakie dokumenty musimy posiadać piszemy tutaj. I na koniec ważne przypomnienie: zadbajmy o to by były współmałżonek wymeldował się z mieszkania lub dał nam pełnomocnictwo do wymeldowania. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni zrobić to sądownie co trwa wiele miesięcy i obejmuje rozprawy sądowe ze świadkami.