Nieruchomości

Jak bezpiecznie zakupić nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym?

Czy nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym można kupić? Czy jest to bezpieczne? Takie pytania naturalnie nasuwają się do głowy i są uzasadnione. Proces nabycia nieruchomości bywa skomplikowany i trzeba uważnie sprawdzać jej stan prawny, by nie popaść w tarapaty. Dlatego dzisiaj piszemy o tym, jak bezpiecznie zakupić nieruchomość, która jest obciążona kredytem hipotecznym.

Jakie dokumenty są niezbędne?

O podstawowych dokumentach potrzebnych do transakcji sprzedaży mieszkania i domu pisaliśmy niedawno. W tym wypadku prócz dokumentów podstawowych takich jak m.in.: podstawa nabycia czy zaświadczenie o braku osób zameldowanych i zaświadczenie z administracji o braku zaległości w opłatach eksploatacyjnych, potrzebujemy dodatkowy dokument, który zagwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Takim dokumentem jest zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu z tytułu kredytu hipotecznego. 

Czym jest zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu?

Zaświadczenie  o aktualnym zaświadczeniu wydaje bank, w którym obecny właściciel zaciągnął kredyt. Są w nim informacje niezbędne do wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia go z Księgi Wieczystej nieruchomości. Są to informacje takie jak:  

– dane kredytobiorcy oraz nieruchomości

– aktualny stan zadłużenia

– zgoda na wcześniejszą spłatę

– numer rachunku technicznego – czyli specjalny numer konta, na który kredyt zostaje spłacony w całości

– zgodę na wykreślenie hipoteki z Księgi Wieczystej, zaraz po spłaceniu kredytu.

W większości banków można wystąpić o zawarcie w zaświadczeniu dodatkowych informacji,  np. w sytuacji gdy nabywamy nieruchomość na kredyt, a nasz bank ma konkretne wymagania co do treści zaświadczenia. 

Kto składa wniosek o zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu i ile się na nie czeka?

Po zaświadczenie występuje właściciel nieruchomości, wniosek składa w banku, w którym zaciągnął kredyt hipoteczny. W zależności od banku czas oczekiwania na nie wynosi od kilku dni do kilku tygodni – miejmy to na uwadze, ustalając termin umowy końcowej u notariusza.

Jak wygląda podpisanie umowy u notariusza?

Podpisywanie takiej umowy różni się tylko tym, że w akcie zostaje zawarty zapis co do warunków spłaty kredytu hipotecznego. Po podpisaniu końcowej umowy sprzedaży udajemy się z aktem notarialnym do banku, w którym zbywca ma kredyt hipoteczny i wpłacamy  aktualną kwotę kredytu na rachunek techniczny. Mniej więcej po kilku dniach (w zależności od banku) gotowe do odbioru potwierdzenie uregulowania płatności odbiera były już właściciel i przekazuje nowemu właścicielowi. Potwierdzenie spłaty wraz z wnioskiem o wykreślenie wpisu z działu IV Księgi Wieczystej nieruchomości składamy w Sądzie Wieczystoksięgowym. Musimy mieć przy sobie również nasz akt nabycia nieruchomości.

Dlaczego to nabywca spłaca kredyt? 

Oczywiście ze względów bezpieczeństwa, by mieć pewność, że pożyczka faktycznie została spłacona w całości. Pamiętajmy, że w chwili podpisania aktu notarialnego, jeszcze przed zapłatą kwoty za mieszkanie, stajemy się właścicielem nieruchomości, dlatego by mieć pewność, że pieniądze na spłatę zadłużenia nie zostaną przeznaczone na inny cel, podczas gdy hipoteka pozostanie obciążona, sami regulujemy zadłużenie. 

Ile kosztuje wykreślenie hipoteki i kto ponosi jego koszt?

Koszt wynosi 100 zł i ponosi go były właściciel, gdyż to jego wpis ma zostać wykreślony.

Kupno mieszkania z kredytem hipotecznym nie utrudnia zaciągnięcia kredytu pod jego zakup oraz, jeśli odpowiednio zadbamy o dokumentację, nie niesie ze sobą zagrożenia. Dlatego, kiedy znajdujemy nieruchomość, która jest tym, czego szukaliśmy, nie bójmy się kupna. Natomiast warto wtedy rozważyć zatrudnienie pośrednika w obrocie nieruchomościami, by dopilnował wszystkich formalności i zadbał o nasze bezpieczeństwo.