Perspektywy rynku nieruchomości w Polsce – jak bezpiecznie kupić nieruchomość, nie narażając się na zarażenie koronawirusem?

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji, której konsekwencje będą nam towarzyszyć przez kolejne lata. Aby towarzyszące mu emocje były wyłącznie pozytywne, należy odpowiednio przygotować się do transakcji. Zwłaszcza w aktualnej sytuacji, gdy w obliczu zagrożenia epidemicznego jesteśmy zmuszeni do ograniczenia kontaktu i zachowania wszelkich środków ostrożności. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość, nie narażając się na zarażenie koronawirusem? Podpowiadamy.

Decyzja o zakupie nieruchomości, w pierwszej chwili może wydawać się trudna i ryzykowna, zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. Istnieją jednak sprawdzone rozwiązania, wprowadzane przez agencje pośrednictwa, zwiększające bezpieczeństwo transakcji oraz minimalizujące ryzyko zarażenia koronawirusem.

Online – przyszłość branży nieruchomości?

Pandemia COVID-19 wymusiła na wielu przedsiębiorcach pracę w systemie zdalnym, a także zmianę podejścia do prowadzenia biznesu. Dotyczy to szczególnie branż opierających się na kontakcie z klientem, w tym między innymi rynku nieruchomości. Zauważalny jest wyraźny trend – większość etapów związanych z zakupem mieszkania czy domu, przenosi się do sieci. Dzięki nieograniczonemu dostępowi do portali nieruchomościowych, a także nowatorskich rozwiązań technologicznych, możemy sprawnie dokonać zakupu nieruchomości, bez konieczności wychodzenia z domu. To szczególnie istotne w aktualnej sytuacji. Agencje pośrednictwa nadal sprawnie funkcjonują, m.in. w systemie pracy zdalnej. Również znaczną część dokumentów, niezbędnych do finalizacji transakcji, możemy uzupełnić i przesłać drogą elektroniczną. Takie działania minimalizują kontakt bezpośredni i maksymalnie zwiększają bezpieczeństwo. 

Nowe technologie

Wizyty w lokalach, a także kwestie dotyczące ustaleń szczegółowych warunków współpracy, są utrudnione. Z pomocą przychodzą nowe technologie. Dzięki wirtualnym spacerom możemy obejrzeć inwestycję, dokładnie prześledzić jej układ pomieszczeń – wprost z wygodnej kanapy w zaciszu domowym. Istnieje również możliwość przeprowadzenia transmisji live, podczas których pośrednicy, za pośrednictwem popularnych komunikatorów,  prezentują mieszkanie “na żywo”. W trakcie wideorozmów z agentami uzyskamy wszelkie niezbędne informacje, dotyczące interesującego nas lokalu, przebiegu czy finalizacji transakcji. Nie musimy martwić się również o dokumentację, niezbędną do zakończenia procesu zakupu nieruchomości. Umowy mogą być podpisane online, bez konieczności stawiennictwa stron w biurze, a te wymagające aktów notarialnych (umowa przedwstępna/umowa sprzedaży/rygor do umowy najmu okazjonalnego) czy wizyty w banku (umowa kredytowa) – są na bieżąco kompletowane przez agencje i odbywają się we współpracy z notariuszami i przedstawicielami finansowymi. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo zarówno osób poszukujących własnego M, jak i pośredników. Agencje dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożenia. Ograniczany do niezbędnego minimum bezpośredni kontakt z klientem, praca w systemie zdalnym, wirtualne spacery, transmisje live, wideorozmowy, umowy online, kompletowanie dokumentów – to tylko niektóre możliwości, które być może w przyszłości zdominują branże nieruchomości, wyznaczając nowe trendy i tendencje. 
Materiał opracowany we współpracy z portalem GetHome.

Karolina Nowicka

Specjalista ds. PR z portalu Gethome – tworzony przez portal Rynekpierwotny.pl

+48 888 943 205