Nieruchomość w leasingu?

brown wooden center tablePhoto by Skitterphoto on Pexels.com

Większości z nas, leasing kojarzy się głównie z samochodami, lecz ta forma finansowania odnosi się również do sprzętów biurowych, maszyn, elektroniki czy … nieruchomości. Czym jest leasing? Czy każdy może wziąć nieruchomość w leasing? Jakie są jego rodzaje i jakie dają korzyści? Co ze zdolnością kredytową? Czy leasing jest lepszy od kredytu? Na te pytania odpowiemy dzisiaj.

Czym jest leasing?   

Leasing, to w najprostszym ujęciu, prawo do korzystania z jakieś rzeczy przez ściśle określony czas, za określoną kwotę, którą płaci się w ratach leasingowych. Na zakończenie umowy leasingowej można, lecz nie trzeba, wykupić przedmiot za określoną w umowie kwotę.

Czy każdy może wziąć nieruchomość w leasing?

Niestety nie. Pomimo, że obecne są na rynku nieliczne oferty leasingowe dla osób prywatnych to dotyczą one najczęściej sprzętów typu agd. Leasing dotyczący nieruchomości na razie oferowany jest podmiotom gospodarczym. Firma udzielająca leasingu (leasingodawca) sprawdza zdolność przedsiębiorcy do opłacania rat leasingowych poprzez sprawdzenie bilansu przychodów i dochodów firmy.

Jakie są rodzaje leasingu?

Występują dwa rodzaje:

leasing operacyjny nieruchomości – w tym wypadku nieruchomość pozostaje własnością leasingodawcy, a leasingobiorca może wykupić nieruchomość po zakończeniu umowy. Z racji tego, że nieruchomość powiększa majątek leasingodawcy, to on amortyzuje koszty, a leasingobiorca w koszty uzyskania przychodu wrzuca całą ratę leasingową. Nieruchomość nie znajduje się w ewidencji środków trwałych firmy. 

leasing finansowy nieruchomości – w tym przypadku, nieruchomość staje się własnością leasingobiorcy, co daje mu możliwość amortyzacji lokalu oraz zwiększenie kosztów uzyskania przychodu o odsetki od rat leasingowych, napraw, remontów czy wykończenia. Ostateczny wykup następuje wraz z opłaceniem ostatniej raty leasingowej. 

Czy leasing obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy?

Posiadanie leasingu nie uniemożliwia wzięcia kredytu, sam leasing nie jest również wykazywany w BIK. Trzeba pamiętać jednak, że obniża on dochód, a dochód jest dla banków kluczowy w kwestii obliczenia zdolności kredytowej. Pod tym względem korzystniejszy jest leasing finansowy, ponieważ łączy się z niższymi kosztami uzyskania przychodu.

Czy leasing jest lepszy od kredytu?

Wszystko zależy od tego, na czym zależy przedsiębiorcy. Leasing nieruchomości jest korzystny dla małych i średnich przedsiębiorców, nie mających wysokiej zdolności kredytowej czy wysokiego kapitału firmy. Wymaga mniej biurokracji, jest szybszy i bardziej elastyczny w kwestii ustalania wysokości rat leasingowych. Nie wymaga wysokiego wkładu własnego, czyli nie zamraża gotówki, co może mieć ogromne znaczenie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa. 

Bez wątpienia leasing na nieruchomość daje wiele możliwości i jest bardziej przyjazny dla leasingobiorcy. Nie mniej, przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować, która z form finansowania będzie najlepsza, biorąc pod uwagę możliwe przyszłe inwestycje firmy.