Podatek od najmu krótkoterminowego

apartment architecture ceiling chairsPhoto by Pixabay on Pexels.com

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak rozliczać się z fiskusem z przychodów pochodzących z wynajmowania mieszkania. Dzisiaj z kolei skupimy się na opodatkowaniu najmu krótkoterminowego. Odpowiemy m.in. na pytania: jakie są stawki podatkowe przy wynajmie nieruchomości na krótki termin? Czym jest karta podatkowa i czy warto rozliczać się na jej zasadach? Czy płaci się podatek przy małej agroturystyce? Ile wynosi stawka VAT?

Najem krótkoterminowy to nic innego jak wynajmowanie na jedno- lub kilkudniowy pobyt mieszkania czy domu. Jest to bez wątpienia intratny biznes, gdyż pozwala uzyskać znacznie wyższe dochody niż z najmu długoterminowego zwłaszcza, jeśli wynajmowana nieruchomość położona jest w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Różni się od wynajmu prywatnego nie tylko wysokością dochodów, lecz również faktem, że wymusza założenie działalności gospodarczej. 

Jakie stawki podatkowe obowiązują przy wynajmie nieruchomości na krótki najem?

W przypadku takiego najmu obowiązują nas następujące stawki:

18% i 32% podatku na zasadach ogólnych

19% podatku liniowego

podatek w formie karty podatkowej ustalany indywidualnie. 

Wyjątkiem są osoby, które wynajęły swoją nieruchomość w sposób niezorganizowany i sporadyczny: np raz w rok wynajęły swój dom lub mieszkanie na okres dłuższy niż kilka dni. Wówczas nie muszą zakładać działalności gospodarczej i mogą rozliczyć się z fiskusem na zasadach ogólnych (17 i 32%) lub ryczałtem (8,5%).  

Jak zawsze każda z tych form ma swoje wady i zalety. Rozliczenie na zasadach ogólnych, bazuje na dochodzie, czyli przychodzie pomniejszonym o koszty, dzięki czemu od podstawy opodatkowania odejmuje się koszty uzyskania przychodu takie jak: koszt remontu czy wyposażenia, odsetki od kredytu hipotecznego, czynsz administracyjny itp. dlatego taka forma opodatkowania jest bardzo popularna wśród przedsiębiorców. 

Podatek liniowy również pozwala na odpisanie kosztów i ma tę zaletę, że likwiduje zagrożenie wejścia w wyższy próg podatkowy, lecz uniemożliwia rozliczenie się wraz ze współmałżonkiem w rocznym rozliczeniu PIT.

Czym jest podatek na zasadzie karty podatkowej?

Tą formą opodatkowania mogą być objęte usługi hotelarskie, jeśli liczba pokoi nie przekracza 12. Wybór tej formy wymaga złożenia wniosku w urzędzie skarbowym, ponieważ to naczelnik urzędu skarbowego wydaje indywidualną decyzję określającą wysokość comiesięcznego podatku. Mimo, iż ta forma opodatkowania niesie za sobą plusy w postaci niskich stawek, to powoduje też obostrzenia: każdy pracownik musi być zatrudniony na umowę o pracę, a z usług innych przedsiębiorstw można korzystać tylko w przypadku, gdy wykonują one usługi specjalistyczne, które są niezbędne do funkcjonowania działalności np. działalność reklamowa. 

Podatek od działalności agroturystycznej.

O małej agroturystyce mówimy wówczas, gdy liczba wynajmowanych pokoi, w budynkach mieszkalnych na terenach wiejskich, nie przekracza 5. W takim przypadku dochody z wynajmu oraz z tytułu wyżywienia gości, są zwolnione z podatku.

Ile wynosi stawka VAT i czy każdy musi być vatowcem? 

Wynajem krótkoterminowy podlega opodatkowaniu z tytułu podatku od towaru i usług VAT w stawce 8%. Stawka ta obowiązuje od zakwaterowania, każda inna dodatkowa usługa jak np. catering, również musi być “ovatowana” zgodnie z obowiązującymi stawkami, ale podmiotom gospodarczym, które nie przekroczyły obrotu 200 tysięcy złotych, przysługuje zwolnienie z VAT.