Podatek od wynajmu mieszkania.

brown wooden center tablePhoto by Skitterphoto on Pexels.com

Wynajem nieruchomości to dla niektórych główne źródło dochodu, a dla innych jedynie dodatkowy, lecz nierzadko bardzo znaczący, comiesięczny zastrzyk gotówki. Należy pamiętać, że od tego dochodu, tak samo jak od każdego innego, niestety koniecznie jest odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego. Ile wynosi podatek przy wynajmie mieszkania i jak go zgłosić? Do kiedy należy go uiścić? Na jakie konto? Czy podatek od najmu okazjonalnego jest wyższy? Odpowiadamy.

Ile wynosi podatek przy wynajmie mieszkania?

Wszystko zależy od tego, czy wynajmujący (czyli osoba posiadająca mieszkanie) jest osobą fizyczną, czy też prowadzi działalność gospodarczą z zakresu wynajmu oraz to, jaką formę opodatkowania wybierze.

W przypadku, gdy wynajmującym jest osoba fizyczna, ma ona do wyboru dwie opcje opodatkowania: na tak zwanych zasadach ogólnych oraz ryczałtem. W przypadku zasad ogólnych stawki podatku wynoszą 17% dla dochodu do kwoty 85 528 zł dochodu, oraz 32% od nadwyżki powyżej tej kwoty. Z kolei stawki ryczałtowe wynoszą: 8,5% do kwoty 100 tysięcy złotych i 12,5% od nadwyżki od tej kwoty. Jak widać stawki ryczałtowe są znacznie niższe, jednak każda z tych form ma swoje zalety i wady. Bez wątpienia argumentem przemawiającym za rozliczeniem ryczałtowym przemawia to, że jest znacznie prostszy w rozliczeniu, lecz nie pozwala on, by właściciel mieszkania odliczał koszty takie jak: odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup tegoż mieszkania, amortyzacji czy remontu. Możliwość taką za to daje rozliczanie na zasadach ogólnych, dlatego warto zastanowić się, czy rzeczywiście podatek płacony ryczałtem, przyniesie największe korzyści. 

Jeśli wynajem rozliczamy w ramach działalności gospodarczej, mamy do wyboru skalę podatkową 17% i 32% lub podatek liniowy 19%. 

Jak zgłasza się formę opodatkowania do urzędu skarbowego?

W przypadku wyboru opodatkowania ryczałtowego wystarczy uiścić podatek w tej formie, co zostanie uznane przez urząd skarbowy za wybór właśnie takiej formy rozliczenia. Jeśli nie uiścimy kwoty ryczałtowej, automatycznie podatek zostanie naliczony na zasadach ogólnych. Podsumowując: rozpoczynając wynajem, nie ma obowiązku powiadamiania urzędu skarbowego o wyborze rodzaju opodatkowania. W kolejnych latach, jeśli chcemy zmienić formę opodatkowania, mamy na to konkretne terminy: 

do 20 lutego, jeśli pierwszy dochód osiągnęliśmy w styczniu,

do 20 dnia kolejnego miesiąca w którym osiągnęliśmy dochód,

do końca lutego, jeśli dochód uzyskaliśmy w grudniu (np. do końca lutego 2021 roku jeśli pierwszy dochód został uzyskany w grudniu 2020 roku).

Do kiedy należy zapłacić podatek?

Osoby prywatne (fizyczne) płacą podatek na zasadach ogólnych, uiszczając go co miesiąc, na mikrorachunek podatkowy. Z kolei rozliczając się z działalności gospodarczej lub “prywatnie” lecz na zasadzie ryczałtu, można rozliczać się co miesiąc lub kwartalnie wpłacając ryczałt na mikrorachunek.

Jak rozliczyć się z fiskusem na koniec roku podatkowego?

Podatnik, rozliczający się na zasadach ryczałtu, musi do 20 lutego następnego roku rozliczyć PIT-28. Osoby płacące podatek na zasadach ogólnych mają czas do 30 kwietnia na złożenie druku PIT-36. 

Czy podatek od najmu okazjonalnego jest wyższy?

Uspokajamy – na szczęście stawki wynoszą tyle samo, bez względu na to czy zawarto standardową umowę najmu, czy umowę najmu okazjonalnego. Dodatkowym obowiązkiem spoczywającym na właścicielu mieszkania, jest powiadomienie odpowiedniego urzędu skarbowego, o zawarciu tejże umowy w terminie 14 dni od daty podpisania umowy. 

A już niedługo: podatek od najmu krótkoterminowego i nieruchomości komercyjnych.