Głośny sąsiad – jak wyciszyć mieszkanie.

children playing on balconies of modern buildingPhoto by Pablo de Haro on Pexels.com

Problemy akustyczne w mieszkaniach kiedyś kojarzone były głównie z blokami z wielkiej płyty. Niestety, mimo postępu w technologii budowlanej, mieszkańcy nowych budynków często borykają się z tym samym problemem, dlatego dzisiaj podpowiemy co zrobić, by hałasy dobiegające od sąsiadów lub z zewnątrz, nie zatruwały nam życia. 

Wytłumianie, wygłuszanie czy wyciszanie?

Na początek rozróżnijmy te trzy pojęcia, by określić nasze potrzeby i możliwości:

Wytłumianie skupia się na wnętrzu naszego mieszkania. Ma ono zlikwidować lub zmniejszyć echo czy pogłos, za pomocą dźwiękochłonnych materiałów.

Wygłuszanie ma za zadanie odciąć nas jak najbardziej od odgłosów z zewnątrz. Służą do tego okna, drzwi, ściany, dach, podłoga, sufit.

Wyciszanie ma wytłumić dźwięki przedostające się do sąsiadów, jak i te przedostające się od sąsiadów do nas. 

Hałas z ulicy – wygłuszanie.

Nie trzeba mieszkać przy ruchliwej ulicy, by dźwięki samochodów czy rozmów uprzykrzały nam życie – czasem wystarczy, że mieszkamy przy wjeździe/wyjeździe z osiedla.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to sprawdzenić, czy nasze okna są szczelne. Sparciałą uszczelkę wystarczy zastąpić nową, by walory akustyczne poprawiły się. Jeśli mamy taką możliwość, możemy założyć w oknach okiennice lub rolety wewnętrzne albo wymienić okna na dźwiękoszczelne.

Echo i pogłos – wytłumianie.

Te dwa czynniki potrafią być bardzo męczące, zwłaszcza jeśli w domu bawią się roześmiane dzieci lub szczeka pies. Na szczęście wytłumianie pomieszczeń jest stosunkowo niedrogie i szybkie. Przede wszystkim skupmy się na tkaninach – to one pochłaniają, zamiast odbijać, fale dźwiękowe, dlatego każda zasłona, narzuta, poduszka czy wykładzina spełni swoją rolę. Obrazy powieszone na ścianach przyczynią się do redukcji pogłosu, tak samo jak tapicerowany zagłówek łóżka. Niewielu z nas wie, że istnieją wygłuszające tapety, a położenie pod panelami wyciszającego podkładu sprawi, że kroki mieszkańców będą cichsze. Sprawdźmy ofertę tych rozwiązań, zwłaszcza jeśli  mamy w planach odnowienie pomieszczeń lub większy remont.

Wyciszanie sąsiada. 

Mimo świadomości faktu, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami budynku, niekoniecznie chcemy brać czynny udział w życiu sąsiada dlatego, jeśli odgłosy są dla nas uciążliwe, wyciszmy mieszkanie. Oto najpopularniejsze sposoby:

ekrany akustyczne – to płyty wypełnione wełną o grubości 5-10 cm,  bywają w wersji ozdobnej dlatego spełnią podwójną rolę,

panele ścienne – potrafią być w najróżniejszych kolorach i fakturach dlatego każdy z nas znajdzie odpowiednie dla siebie, a z ich montażem łatwo sobie poradzimy sami, ponieważ są klejone do ściany,

obniżony sufit – wystarczy, by odizolować się od hałaśliwego sąsiada z piętra powyżej,

korek – ten naturalny materiał możemy położyć zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Nie tylko wyciszy pokój, ale i nada mu bardziej przytulnego wyglądu,

tapicerowanie – tapicerować można zarówno meble (np. zagłówek łóżka), ściany (jako element dekoracyjny) ale i drzwi wejściowe.

Sposobów na pozbycie się lub zmniejszenie uciążliwych hałasów jest sporo i na szczęście większość z nich nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych czy czasowych. Pamiętajmy: hałasy wpływają na stopień naszego zmęczenia, a tym samy na poziom wydajności czy poirytowania w życiu codziennym, stąd wydatek na wyciszenie mieszkania jest inwestycją również w zdrowie.