Piece czy kotły gazowe- co warto wiedzieć

blaze blue blur brightPhoto by Pixabay on Pexels.com

Z każdym rokiem coraz więcej krakowskich budynków podpinanych jest do ogrzewania z sieci miejskiej, jednak w dalszym ciągu wiele mieszkań, a przed domów, używa do ogrzewania lub podgrzewania wody użytkowej piecyków lub kotłów gazowych. Co warto o nich wiedzieć przed instalacją, lub przed zakupem nieruchomości wyposażonej w takie urządzenie? Jakie są rodzaje kotłów gazowych i co je odróżnia? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.

Piecyk czy kocioł gazowy?

Różnica między piecykiem, a kotłem gazowym polega na tym, że piecyk produkuje ciepło w miejscu, w którym wisi, a kocioł rozprowadza ciepło za pomocą instalacji. Dlatego piecyki gazowe spotykamy głównie w mieszkaniach w blokach, gdzie podgrzewają tylko wodę użytkową.

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Kotły dzielimy na kilka grup ze względu na: 

 • usytuowanie: 
  • wiszące,
  •  stojące,
 • funkcjonalność: 
  • jednofunkcyjne,
  •  dwufunkcyjne,
 • budowę komory spalania (sposób pobierania powietrza i odprowadzania spalin):
  • z otwartą komorą,
  •  z zamkniętą komorą,
 •  sposób działania: 
  • kondensacyjne,
  • tradycyjne.

Przed wyborem kotła warto zastanowić się i określić swoje potrzeby oraz poznać zasady działania każdego z nich.

Kotły wiszące i stojące

Kotły wiszące wyglądem przypominają bardziej skomplikowane piecyki gazowe. Stojące, z kolei, są dużo większe i najczęściej lokowane w domach, by zaspokoić duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.  

Jedno – czy dwufunkcyjny, a może kompaktowy? 

Również w tym wypadku wybór rodzaju zależy od zapotrzebowania. Pytanie brzmi: czy potrzebujemy podgrzać jedynie wodę płynącą do kaloryferów, czy również wodę użytkową oraz ile ciepłej wody potrzebujemy.

W pierwszym przypadku sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny wraz ze zbiornikiem wody, w drugim za to potrzebujemy kotła dwufunkcyjnego, który podgrzewa wodę przepływowo i nie ma zbiornika, dlatego sprawdzi się najlepiej w nieruchomościach z jedną łazienką. Jeśli wody potrzebujemy znaczną ilość, warto zastanowić się nad kotłem kompaktowym mającym pojemność nawet do 100 litrów wody.

Kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.

Różnice występujące pomiędzy kotłami z otwartą komorą spalania, a zamkniętą wynika ze sposobu funkcjonowania co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkownika. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kocioł z zamkniętą komorą spalania. W przeciwieństwie do kotła z otwartą komorą spalania ten, pobiera powietrze nie z pomieszczenia, lecz z zewnątrz, a spaliny nie mają szansy na wydostanie się do pomieszczenia, dzięki czemu jest niemal zerowe zagrożenie zatrucia. Trzeba pamiętać jednak, ze do zastosowania tego rozwiązanie niezbędna jest wentylacja grawitacyjna. Kotły z otwartą komorą spalania zasysają powietrze z wnętrza nieruchomości, co łączy się między innymi z tym, że zimą mroźne powietrze najpierw musi dostać się przez nawietrzniki w oknach do mieszkania ochładzając je, a dopiero potem do kotła. 

Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny?

Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę głównie, od zasobności naszego portfela, gdyż cena kotła kondensacyjnego jest znacznie wyższa, niż tradycyjnego. Bez wątpienia jednak łączy się z dalszymi oszczędnościami w użytkowaniu ze względu na fakt, że odbiera ciepło ze spalin w celu ogrzania kolejnej partii wody i dopiero po tym procesie wypuszcza spaliny do komina. Wówczas temperatura spalin wynosi około 45 – 60 stopni celsjusza, a nie, jak w przypadku tradycyjnego kotła, nawet koło 100 stopni. 

Nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych korzystających z paliwa gazowego oraz na wypadki z tym związane, duża część osób boi się zdecydować na to rozwiązanie. Jednakże obecna technologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i pozwala dobrać odpowiednie rozwiązanie, zachowując przy tym środki bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.