Depozyt notarialny – czym jest i przed czym chroni.

coins scattered on desk with papers and creative pig walletPhoto by Dziana Hasanbekava on Pexels.com

Sprzedając nieruchomość, w chwili podpisywania umowy sprzedaży przestajemy być jej właścicielami, mimo że nie otrzymaliśmy jeszcze za nią całej ceny. Czyli przez kilka godzin a czasem nawet dni nie mamy ani nieruchomości, ani pieniędzy na koncie i to, nierzadko, powoduje zrozumiałą nerwowość i niepewność u sprzedających. Na szczęście istnieją sposoby zabezpieczenia zapłaty za mieszkanie – jednym z nich jest na przykład założenie kont w tym samym banku i zrobienie przelewu jeszcze w kancelarii notarialnej. Jednak jest jeden skuteczniejszy sposób i jest nim depozyt notarialny.

  • Czym jest depozyt notarialny?
  • Czy depozyt notarialny jest całkowicie bezpieczny?
  • Jaki jest koszt depozytu i kto go ponosi?

Czym jest depozyt notarialny?

Zgodnie z polskim prawem, a konkretnie z artykułem 108 ustawy prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 roku   notariusz, z racji dokonywania w swojej kancelarii czynności  może przyjąć na przechowanie papiery wartościowe lub walutę polską, lub obcą, w celu wydania jej osobie wskazanej po spełnieniu określonego warunku. Czyli, w przypadku gdy podpisujemy umowę sprzedaży nieruchomości i mamy ograniczone zaufanie do osoby kupującej, kupujący może w ustalonym dniu przed podpisaniem aktu notarialnego, przelać na konto depozytowe kancelarii notarialnej całość lub ustaloną część ceny nieruchomości. Kwota ta będzie bezpiecznie czekała na przykład na  podpisanie aktu, a dopiero po spełnieniu tego warunku pieniądze zostaną przelane na konto sprzedającego. Pamiętajmy jednak, że do depozytu można złożyć jedynie pieniądze z wkładu własnego, lecz z kredytu hipotecznego już nie. 

Czy depozyt notarialny jest całkowicie bezpieczny?

Tak, depozyt notarialny jest bardzo bezpieczną formą zabezpieczającą obie strony transakcji. Sprzedającemu daje pewność otrzymania zapłaty za mieszkanie, a kupującemu pozwala na określenie warunków wypłaty pieniędzy na przykład w sytuacji, gdy nieruchomość jest zadłużona, a reszta ceny lub określona jej część ma zostać zapłacona dopiero po uregulowaniu długów i dostarczeniu dokumentów potwierdzających ten fakt. Gdyby do spełnienia warunków wypłaty środków nie doszło, pieniądze są zwracane kupującemu. Nie ma możliwości stracenia depozytu notarialnego, a notariusze nie mogą dowolnie dysponować pieniędzmi zdeponowanymi na specjalnym koncie bankowym. 

Jaki jest koszt depozytu i kto go ponosi?

Depozyt, jak każda usługa notarialna, jest płatny. Jej koszt ustaliło Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku i wynosi połowę maksymalnej stawki przewidzianej dla danej kwoty plus podatek VAT 23%. Jeśli cena mieszkania będzie wynosiła przykładowo 300 000 zł, koszt depozytu wyniesie maksymalnie 1 211,55 zł brutto (czyli z podatkiem VAT). Koszt ponosi osoba, która go zażądała. 

Jak widać, depozyt notarialny jest doskonałą formą zabezpieczenia, jeśli mamy ograniczone zaufanie do osoby kupującej naszą nieruchomość i nie do końca przekonują nas inne formy zabezpieczeń. Łączy się z dodatkowym kosztem, lecz dla bezpieczeństwa, warto zapłacić.