Antresola. Czy to dobre rozwiązanie? Wskazówki i porady.

Antresola to sprytne rozwiązanie, które pozwala w estetyczny sposób podzielić i powiększyć przestrzeń nieruchomości. Dzięki zaaranżowaniu otwartego półpiętra możemy stworzyć  dodatkowe miejsce do pracy i wypoczynku. Jednak jak wszystko, antresola ma też swoje wady. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości z antresolą?

Budować czy kupić gotową?

W budownictwie trend na antresole nie gaśnie. Nic dziwnego. To sprytne rozwiązanie daje dodatkowe miejsce, które można dowolnie zaadaptować. Jednocześnie jest ciekawe i nowoczesne, z pewnością wyróżni więc nieruchomość. Poszukujący mieszkania z antresolą stają przed niełatwym pytaniem – lepiej ją zbudować, czy kupić mieszkanie z gotową konstrukcją? Nie ma jednak optymalnej odpowiedzi na to pytanie. Kupno nieruchomości z gotową antresolą może okazać się tańsze, niż budowa nowej. Jednak wtedy musimy pogodzić się z jej kształtem i umiejscowieniem, a te często są przestarzałe. Jeżeli decydujemy się na budowę antresoli, możemy samemu wybrać konstrukcję zgodną z naszymi gustami i najnowszymi trendami. To od nas będzie zależało, z jakich materiałów jest wykonana i jak wykończona. Łączy się to jednak ze sporymi kosztami i nie jest w stu procentach zależne od nas. O ostatecznym kształcie antresoli zadecyduje metraż nieruchomości.

Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie

O wiele łatwiej zdecydować się na mieszkanie z antresolą, kiedy możemy przyjść i ją zobaczyć. Wielu klientów szuka jednak nieruchomości, w której antresola może dopiero powstać. Jeśli jesteś jedną z tych osób, postaw na gruntowne obliczenia. Skonfrontuj swój plan na zagospodarowanie tej przestrzeni z rzeczywistością. Dokonaj dokładnych pomiarów nieruchomości i sprawdź, czy wymarzona antresola się tam zmieści. Wreszcie, sprawdź koszty wykonania takiej konstrukcji. Może okazać się, że wygodniej będzie kupić mieszkanie z gotową antresolą, lub w podobnych kosztach, z dodatkowym pokojem.

Niesprzyjająca temperatura

Decydując się na zakup nieruchomości z antresolą, zastanów się nad panującymi na niej warunkami. Ciepłe powietrze ucieka zawsze do góry, co sprawi, że na umieszczonej pod sufitem konstrukcji będzie gorąco. Dół budynku może być z kolei niedogrzany. Jeśli nie rozwiążesz odpowiednio kwestii wentylacji i ogrzewania antresoli, to może okazać się, że przebywanie na niej będzie nieprzyjemne.

Ciasna przestrzeń nie sprzyja wypoczynkowi

Decydując się na zbudowanie antresoli w swojej nieruchomości, zwróć szczególną uwagę na jej planowaną wysokość. Jeśli będzie ona niższa niż 2 metry, to trudno będzie w niej normalnie funkcjonować. Antresola przeznaczona do codziennego użytku nie może wymuszać pozycji przygarbionej od stojącej osoby. Niska i ciasna konstrukcja prawie zawsze jest klaustrofobiczna, a przecież nie tego wymagamy od funkcjonalnego miejsca.

Jak doprowadzisz powietrze i światło?

Twoja nieruchomość spełnia wszystkie warunki i chcesz dobudować w niej antresolę? Przemyśl, w jaki sposób doprowadzisz do niej powietrze i światło dzienne. Jeżeli antresola nie ma bezpośredniego dostępu do okna, to bardzo szybko może zrobić się na niej duszno. To samo dotyczy światła dziennego, które ułatwia wiele prac i sprawia, że chcemy przebywać w danej przestrzeni. Antresola, na której znajdzie się jedynie małe okienko, nie będzie miłym miejscem do pracy. Przemyśl też to, jak słońce będzie oświetlało konstrukcję. Jeśli okna antresoli będą wychodziły na parter lub będą zasłaniały je drzewa, to może okazać się nieprzyjemnie ciemna.

Idealne miejsce dla dzieci?

Wiele osób planuje przeznaczyć antresole na pokój dla swoich pociech. Taka dodatkowa sfera przeznaczona dla najmłodszych pozwala oddzielić ich miejsce zabaw od codziennego życia. Dzięki antresoli można zapewnić dzieciom własną przestrzeń, która jest tak pożądana podczas dorastania. Chociaż antresola niewątpliwie może stać się ciekawą i inspirującą przestrzenią dla najmłodszych, to ma też swoje wady. Jeżeli chcemy ją dla nich przeznaczyć, powinniśmy szczególnie zadbać o zabezpieczenie. W wielu projektach zobaczyć można antresole całkowicie otwarte na przestrzeń. To potencjalne zagrożenie dla maluchów. To samo dotyczy schodów prowadzących na półpiętro. Jeśli mają korzystać z nich dzieci, powinny być odpowiednio wykonane.

Dodatkowa przestrzeń

Antresola sprawdzi się idealnie u wszystkich, którym wiecznie brakuje miejsca do przechowywania. Dodatkowa przestrzeń wydzielona pod sufitem rozwiąże ten problem. Antresola przeznaczona stricte pod schowek nie musi spełniać warunków, które dotyczą antresoli mieszkalnej. Oznacza to, że jej wysokość nie musi wynosić aż 2 metrów, a docierające tam światło nie gra tak istotnej roli. Zaadaptować można ją na naprawdę wiele sposobów – od kącika z garderobą, nawet po spiżarnię.

Przytulna strefa relaksu

Bardzo istotne jest racjonalne podzielenie nieruchomości na strefy. Powinniśmy znaleźć w domu miejsce przeznaczone do pracy i na relaks. Dzięki wyraźnemu oddzieleniu tych obszarów będziemy mogli bardziej efektywnie odpoczywać. Na niewielkich przestrzeniach trudno jednak osiągnąć balans pomiędzy strefą dzienną i nocną. Z pomocą wszystkim szukającym idealnego rozwiązania przychodzi antresola. Jeżeli konstrukcja zawiśnie na przykład nad salonem, to możesz urządzić w niej wymarzoną, przytulną sypialnię, nie tracąc przestrzeni do podejmowania gości i relaksu na dole. Antresola nadaje się jednak nie tylko do stworzenia idealnej sypialni. Możesz zaprojektować na niej domowe biuro czy biblioteczkę z wygodnymi fotelami, oddzielając się wyraźnie od reszty nieruchomości i tworząc spokojną przestrzeń.

Rozplanuj to logistycznie!

Pora wyjść z marzeń o idealnym, spokojnym miejscu i zejść na chwilę na ziemię. Decydując się na antresolę, powinno się dokonać szeregu chłodnych kalkulacji. Ważne są nie tylko wspomniane wcześniej wymiary, wysokość konstrukcji, dostęp do światła i ogrzewanie, ale także sposoby przemieszczania pomiędzy antresolą na poziomem niżej. Jeżeli zdecydujesz się na schody, musisz pogodzić się z ograniczeniem przestrzeni na dole. Rozwiązaniem dla minimalistów są drabinki, które można złożyć lub wciągnąć na górę. To wyjście nie sprawdzi się, jednak jeśli na górę mają wchodzić małe dzieci czy zwierzęta domowe. Warto też z góry przemyśleć, jakie meble chcesz umieścić na antresoli i jak je tam wniesiesz. Pod uwagę należy wziąć ich ciężar i rozmiar, może bowiem okazać się, że będą zbyt masywne na tę niewielką konstrukcję.

Czy to dobre rozwiązanie?

Podsumowując – oczywiście, że antresola jest dobrym rozwiązaniem. To ciekawa, dodatkowa przestrzeń, z której wyczarować można niezwykłe wnętrze. Jednak decydując się na nieruchomość z antresolą, zastanów się, czy jest ona wystarczająco duża i odpowiednio umieszczona. Jeśli nie spełnia wyżej wymienionych warunków, korzystanie z niej może być bardziej uciążliwe niż przyjemne.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz