Kup tanio, wyremontuj, sprzedaj drożej. Czy ten plan zadziała w Polsce?

Wraz z zagranicznymi programami telewizyjnymi o remontach, do Polski trafiła zawarta w nich idea house flippingu. Chociaż na rynku nieruchomości nie od dziś stosuje się tę metodę, to dzięki popularności tych serii coraz więcej osób próbuje swoich sił jako flipperzy. Czy jednak łatwo jest wyremontować mieszkanie i sprzedać je z zyskiem? Kto ma szansę na zarobek? Przeczytaj i sprawdź, czy flipping jest dla Ciebie.

Czym jest house flipping?

Ten angielski zwrot dotyczy metody zarabiania na obrocie nieruchomościami. Flipping polega na zakupie mieszkania w złym stanie, ale w korzystnej cenie. Taką nieruchomość flipper, czyli osoba zajmująca się flippingiem, remontuje i sprzedaje ze znacznym zyskiem. O zakupie nieruchomości do takiej inwestycji mówi się ,,kupowanie na flipa’’.

Co powinien wiedzieć początkujący flipper?

Na rynek obrotu nieruchomościami zdecydowanie nie powinno się wchodzić bez odpowiedniej wiedzy. House flipping to nie tylko ciekawa branża, ale także ogromne ryzyko finansowe. Flipper musi znać się na nieruchomościach, remontach i prawie. Każda z tych dziedzin jest równie ważna. Jeśli chcesz zyskać na sprzedaży mieszkania, zacznij od gruntownego przygotowania.

Gdzie znaleźć odpowiedni lokal?

Firmy zajmujące się flippingiem prowadzą obszerny research i korzystają ze swoich sieci znajomości, dzięki którym mogą odkupić mieszkania bezpośrednio od właścicieli. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą branżą i nie masz odpowiednich znajomości, postaw na sprawdzony sposób i skontaktuj się z pośrednikiem. Agenci nieruchomości zaoferują Ci całą gamę mieszkań z rynku wtórnego,  które wymagają remontu, przez co są znacznie tańsze. Mieszkania możesz szukać też na własną rękę. Tu z pomocą przychodzą media tradycyjne, np. lokalne gazety. Jest duża szansa, że ktoś, kto zamieszcza swoją ofertę w gazecie czy biuletynie spółdzielni mieszkaniowej, nie potrafi się dobrze zareklamować w nowych mediach. To atut dla flippera, ponieważ cena takiej nieruchomości będzie niższa i negocjowalna.

Jakie powinno być mieszkanie na flip?

Mieszkanie przeznaczone na flip powinno być jak najtańsze. Jednak kierowanie się jedynie tym wyznacznikiem może doprowadzić do klęski, czyli do braku zainteresowania lokalem po remoncie. Profesjonalny flipper powinien zwracać uwagę na wiele czynników. Należą do nich m.in. charakter okolicy – jeżeli jest bezpieczna i przyjazna dla dzieci, to mieszkaniem chętniej zainteresują się młodzi rodzice. Ważne jest też to, jak wygląda komunikacja miejska w okolicy – na źle skomunikowaną nieruchomość nie zwrócą uwagi klienci bez auta. Bardzo istotne jest obserwowanie trendów na rynku nieruchomości i podążanie za nimi. Trudniej będzie sprzedać mieszkanie, które ma niestandardowy jak na dzisiejsze czasy metraż czy układ.

Czas to pieniądz. Dosłownie

W tej branży jak w żadnej innej liczy się czas. Każdy etap inwestycji, który w normalnym układzie przebiegałby wolniej, musi być maksymalnie przyspieszony. Szybko powinny zostać załatwione formalności związane z zakupem i prawem. Równie prędko musi rozpocząć się remont nieruchomości. Wreszcie, w finale inwestycji, sama sprzedaż powinna przejść w odpowiednim tempie. Od czasu, który zajmie każdy z etapów flipa, zależy późniejszy zarobek. Jeśli którykolwiek z nich się przeciągnie, z każdym dniem będziemy tracić zainwestowane pieniądze.

Odświeżenie nieruchomości a jej remont

Decydując się na house flipping musisz mieć świadomość tego, że remont może nie skończyć się na delikatnym odświeżeniu. Nieruchomości w złym stanie (a takich szukają flipperzy) wymagają zazwyczaj szeroko zakrojonych prac. Remont nie obejmie więc prawdopodobnie jedynie malowania i drobnych robót, które z łatwością wykonałbyś samodzielnie. Jeżeli mieszkanie po remoncie ma osiągnąć dobrą cenę, to wymienione powinny zostać instalacje, okna i drzwi. Koszty tych prac znacznie wpływają na rozmiar inwestycji. Zastanów się, czy zysk z flipa pomniejszony o koszty remontu będzie spełniał Twoje oczekiwania.

Oszczędzanie to strzał w kolano!

Łatwo odnieść błędne wrażenie, że na obrocie nieruchomości zarobimy najwięcej, jeżeli remont wykonamy po taniości. Takie podejście może niestety sprawić, że nikt z potencjalnych klientów nie zainteresuje się naszym mieszkaniem. Oszczędzać nie powinno się na materiałach, a już na pewno nie na podwykonawcach. Kupujący będą umieć ocenić, że mieszkanie zostało wyremontowane niestarannie. Najgorszą zmorą flippera są jednak nierzetelni fachowcy. Jeśli oszczędzać próbuje się na ekipie remontowej, to można być pewnym, że wykona ona fuszerkę, a prace będą ciągnęły się w nieskończoność.

Tanich mieszkań już nie ma

Idea flippingu zakłada, że nieruchomość pod inwestycję należy kupić po znacznie zaniżonej cenie. W dzisiejszych czasach jest to jednak prawie niewykonalne. Ceny nieruchomości poszły znacznie w górę, przez co zyski z takiego obrotu nieruchomościami nie są już tak spektakularne, co jeszcze kilka sezonów temu. Co więcej, dzięki popularności zagranicznych programów o flipperach, coraz więcej osób chce zająć się tym biznesem. Nie jest już więc możliwy scenariusz rodem z telewizji, gdzie zrujnowana nieruchomość zamienia się w ekskluzywny loft w zaledwie kilka tygodni, a zyski sięgają kilkuset tysięcy. Zanim zdecydujesz się na flipping, przeanalizuj dokładnie konkurencję.

Nie wszystko zrobisz sam, czyli jakich współprac szukać

Choć wydawać by się mogło, że remont w mieszkaniu można wykonać samemu, to chcąc podjąć się flippingu warto współpracować ze specjalistami. Najpierw należy skorzystać z usług rzeczoznawcy, który obejrzy nieruchomość, zanim ją kupimy, i pomoże ustalić jej rzeczywistą wartość. Podczas całej inwestycji powinniśmy być także w kontakcie z prawnikiem i notariuszem. Niezwykle ważne jest przeskanowanie nieruchomości pod kątem wad prawnych, np. zadłużeniu lokalu. Wszelkie problemy tego typu znacznie wydłużają czas inwestycji, przez co obniżają nasz zarobek. Oprócz tego pomoc prawna przyda się podczas wpisu do ksiąg wieczystych czy uregulowania kwestii własności. Bardzo istotne jest też posiadanie własnej, zaufanej ekipy remontowej. Czas oczekiwania na fachowców jest dziś długi, a w inwestycji, w której liczy się każdy dzień, ich szybka praca jest na wagę złota.

Nieruchomość z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Idea house flippingu obejmowała kupno zrujnowanej nieruchomości, gruntowny remont i sprzedaż  w korzystnej cenie. Na rynku pojawił się jednak nowy trend, czyli flipping nowych mieszkań. Polega on na kupnie lokalu w stanie deweloperskim, wyremontowaniu i wyposażeniu go. Remont obejmuje zazwyczaj jedynie malowanie i położenie podłóg. Istotniejsze w tym rodzaju flipa jest odpowiednie umeblowanie mieszkania i dobranie jakościowych sprzętów. Profesjonaliści, którzy zajmują się tego rodzaju obrotem, stawiają na wysokiej jakości wykończenie i drogie dodatki. Odpowiada to potencjalnym klientom – jeżeli ktoś szuka wyposażonego, nowego mieszkania, to jest gotowy zapłacić za nie znacznie więcej.

Mieszkanie za gotówkę kupię!

Chyba każdy choć raz w życiu widział ogłoszenie o takiej treści. Bardzo prawdopodobne, że zostawiła je właśnie firma zajmująca się obrotem nieruchomości. Jeśli chcesz podjąć się takiej pracy jak oni, to niestety musisz dysponować pewną ilością gotówki. We flippingu liczy się natychmiastowa sprzedaż, nie ma więc czasu na omawianie warunków kredytu z bankiem. Jeśli myślisz o tej branży na poważnie, przygotuj się do inwestycji wcześniej.

Co z zarobkiem?

Wiele osób do flippingu przyciąga wizja niemałego zarobku. Mówi się, że na dobrze wykonanej inwestycji można zarobić od 10% do nawet 30%. Lepiej jednak założyć, że przy pierwszych flipach zarobki nie będą aż tak wysokie. Przed kupnem odpowiedniego mieszkania i rozpoczęciem remontu ustal minimalną kwotę, którą chcesz zarobić na flipie. Potem dokonaj bardzo dokładnych i chłodnych kalkulacji. Inwestycja powinna się opłacić, jeżeli po odjęciu wszystkich kosztów, i uwzględnieniu pewnej kwoty na nieprzewidziane wydatki, nadal zostanie więcej, niż planujesz.

Zastanów się, czy ryzyko nie przewyższa zysków

House flipping to branża, w której skutkiem nieprzemyślanych decyzji można stracić więcej, niż się inwestuje. Jeśli nie chcesz dopłacić do całego projektu, przemyśl każde posunięcie. Uwzględnij szalejące ceny na rynku nieruchomości i drożejące materiały budowlane. Pamiętaj też, że twój zarobek uzyskasz dopiero po sprzedaży i odprowadzeniu podatków, podczas gdy wszystkich podwykonawców musisz opłacać na bieżąco. Flipping może pozwolić na szybkie zarobienie kilkudziesięciu tysięcy, ale nie jest to łatwe.

Czy house flipping może być sposobem na życie?

Nic dziwnego, że ta branża przyciąga tak wielu ludzi. To niezwykle ciekawy i satysfakcjonujący sposób na zarabianie. Łączy się jednak z dużym ryzykiem, a co za tym idzie, stresem. Flipper powinien być osobą zdolną i przedsiębiorczą, ale też odważną. Ważne w tym biznesie są także pieniądze i umiejętność ich szybkiego pozyskiwania od inwestorów. Obrót nieruchomościami może być sposobem na życie, ale zdecydowanie nie dla wszystkich.

Czy w Polsce można zarobić na remoncie?

Odpowiednio przeprowadzona inwestycja zarówno w Polsce, jak i wszędzie indziej, może przynieść zarobek. Udowadniają to firmy, które zajmują się flippingiem nieruchomości na co dzień. Nie jest to jednak tak proste, jak w telewizji. Do pierwszego flipa trzeba się gruntowanie przygotować i wiele nauczyć. Choć na potencjalnych inwestorów czeka wiele pułapek, to sprytnie przeprowadzony obrót nieruchomości może okazać się dobrym sposobem na zarabianie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz