Czy ekspozycja okien w mieszkaniu ma znaczenie? Naturalne oświetlenie a styl życia

Szukając wymarzonego mieszkania musimy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Często skupiamy się jednak tylko na metrażu czy lokalizacji, przeoczając niezwykle ważną kwestię ekspozycji okien. Warto świadomie wybierać ich położenie, ponieważ od nich zależała będzie ilość naturalnego światła w mieszkaniu. Na co ma ono wpływ i jak wybrać nieruchomość z idealnym oświetleniem? Przeczytaj i sprawdź.

Światło dostosowane do Ciebie

Naturalne oświetlenie mieszkania powinno podążać za rytmem naszego dnia. Rozkład okien może pobudzać zegar biologiczny lub całkowicie mu przeczyć. Wybór nieruchomości z ekspozycją okien dostosowaną do naszego stylu życia jest niezwykle ważny. Wpływa nie tylko na brak konieczności sztucznego doświetlania, ale także na nastrój i chęć działania.

Naturalne oświetlenie a dobre samopoczucie

Na co dzień nie poświęcamy zbytniej uwagi światłu dziennemu. Jego obecność traktujemy jako coś pewnego. Jednak gdyby coś zaburzyło nam do niego dostęp, bardzo szybko poczulibyśmy rozdrażnienie, ból głowy czy senność. Dla codziennego komfortu niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości promieni słonecznych do pomieszczeń. Wzorem w tej kwestii powinny być dla nas okna w krajach skandynawskich, gdzie słońce nie rozpieszcza swoją częstą obecnością. Tamtejsze okna są przystosowane do łapania jak największej ilości dobroczynnych promieni – zazwyczaj są duże i niczym nieprzysłonięte.

Oświetlenie mieszkania ma wpływ na Twoją pracę!

Nie jest tajemnicą, że światło ma duży wpływ na efektywność pracy. W ciemnych pomieszczeniach i przy sztucznym świetle oczy szybciej się męczą. W czasach, gdy coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, dobrze oświetlone biurko w domu jest wysoce pożądane. Naturalne światło jest też zalecane do nauki, przyda się więc wszystkim uczniom. Wybierz nieruchomość z odpowiednią ilością światła dziennego i zapewnij sobie tym samym komfort pracy.

Okna wychodzące na WSCHÓD

Pomieszczenia z oknami od wschodu oświetlane są od samego świtu do wczesnego popołudnia. Oznacza to wiele słońca o poranku, co dla lubiących wczesne pobudki będzie plusem. Zwolennicy dłuższego snu w pomieszczeniach z ekspozycją wschodnią powinni zaopatrzyć się w dobre, przyciemniające rolety. To wschodnie umiejscowienie najczęściej podawane jest jako miejsce na idealną sypialnię. Wpadające do niej poranne słońce nie jest rażące i nie przynosi upału. Nawet w lecie wschodnia sypiania wieczorem będzie chłodna, zapewniając domownikom komfortowy sen. Wschodnia ekspozycja to także odpowiednie miejsce na kuchnię i jadalnię, które nie powinny się zbytnio nagrzewać w ciągu dnia. Położone na wschodzie parapety i balkony to dobre przestrzenie dla większości roślin. Poranne promienie zapewniają im odpowiednie nasłonecznienie, nie paląc przy tym delikatnych liści.

Okna wychodzące na ZACHÓD

Pokoje z ekspozycją zachodnią są jednymi z najcieplejszych w domu. Jednak oświetlające je słońce, choć momentami ostre, nie jest tak intensywne jak w przypadku ekspozycji południowej. Okna wychodzące na zachód są gwarancją ładnego światła popołudniami. To też najdłużej oświetlane pokoje – kiedy w innych pomieszczeniach zrobi się ciemno, w tym z zachodnią ekspozycją słońce nadal powinno dogorywać. Zachodnie okna dobrze sprawdzą się w pokoju dziennym, czy w kuchni. To pomieszczenia, w których zazwyczaj spędzamy więcej czasu popołudniami. Umiejscowienie ich przy zachodnich oknach sprawi, że słońce będzie nam towarzyszyć aż do wieczora, pobudzając i ciesząc światłem.

Okna wychodzące na POŁUDNIE

Południowa ekspozycja okien jest idealnym wyborem dla osób ciepłolubnych. W pomieszczeniach oświetlanych od południa przez prawie cały dzień będzie ciepło, a nawet gorąco. Podwyższona temperatura zimą będzie przyjemna, jednak latem może stać się prawdziwą udręką. Z tego powodu w pomieszczeniach od południa zaleca się montaż klimatyzacji. Choć południowe okna nie sprawdzą się w sypialni czy kuchni, to idealnie pasują do salonu. Pokój dzienny oświetlony przez całe popołudnie naturalnym światłem jest przyjemnym miejscem do relaksu czy podejmowania gości. Południowe umiejscowienie balkonu nie jest dla wszystkich. Intensywne, wręcz rażące promienie słoneczne ucieszą fanów opalania. Nie sprawdzą się jednak przy hodowli wielu gatunków roślin.

Okna wychodzące na PÓŁNOC

Północna ekspozycja zapewnia stałość. Przez cały dzień pomieszczenie będzie oświetlane równomiernie, bez rażących promieni i wzrastającej temperatury. Północne okna sprawdzą się dobrze w pokoju do nauki czy w biurze, ponieważ nie będą utrudniać pracy na monitorze. Jednak północne położenie ma też swoje minusy. To najchłodniejsze pomieszczenia w domu, łatwiej więc w nich o wilgoć. Jeśli jednak odpowiednio zadbamy o pokój i będziemy monitorować jego stan, bez problemu możemy ulokować tam pomieszczenie gospodarcze, na przykład spiżarnię. Sprawdzi się tam też sypialnia, a jej plusami będą chłód i brak ostrych promieni słonecznych dobijających się do okien.

W tym wypadku warto pójść za trendem

Od kilku lat w architekturze nie gaśnie moda na otwarte, jasne przestrzenie. Ciekawe bryły nowoczesnych domów wypełnione są dużymi oknami. Dzieje się tak z prostego powodu – duże okna mogą oświetlić spore przestrzenie. Szukając nieruchomości idealnej, zwróć uwagę nie tylko na ekspozycję okien, ale też ich rozmiar.

Oszczędność i ekologia, czyli dlaczego warto zwrócić uwagę na okna

Nieruchomość, którą naturalne światło będzie oświetlało przez cały dzień, jest energooszczędna. Dzieje się tak, ponieważ nie ma potrzeby dodatkowego doświetlania pomieszczeń w ciągu dnia. Wybierając mieszkanie z przemyślanym rozkładem okien oszczędzamy też na rachunkach. Naturalne oświetlenie odwdzięczy się niższą opłatą na rachunku za światło, czy nawet ogrzewanie.

Sprawdź, czy naturalne światło znajdzie do środka

Nieruchomość, którą jesteś zainteresowany, ma duże, ładne okna? Świetnie! Jednak to nie koniec. Wybierając mieszkanie sprawdź, jak naturalne światło ma do niego dotrzeć. Problemy z naturalnym oświetleniem często występują w niżej położonych lokalach, na przykład w tych  na parterze. Niezwykle ważna przy ocenie światła jest też okoliczna flora. Zwróć uwagę, czy któreś z otaczających nieruchomość drzew już za kilka lat nie przesłoni nie tylko widoku z okna, ale też dostępu do światła.

Która ekspozycja okna jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Umiejscowienie okien warto dostosować do swojego trybu życia, potrzeb i pasji. Szukając mieszkania idealnego, zastanów się nad tym, jaką temperaturę w pomieszczeniach preferujesz i czy lubisz być budzonym przez słońce. Jeśli zależy ci na balkonie pełnym zieleni, odrzuć przesycone słońcem kierunki południowe. Sama ekspozycja nie pomoże jednak w odpowiednim oświetleniu nieruchomości, jeśli okna będą zbyt małe.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz