Co decyduje o dobrej lokalizacji? 6 czynników, na które warto zwrócić uwagę

Co decyduje o dobrej lokalizacji?

Nie ma idealnych lokalizacji. Zawsze znajdzie się coś, co potencjalnie mogłoby być lepsze – wygodniejsza trasa do pracy, bliżej położony sklep czy większy park w okolicy. Szukając wymarzonego mieszkania warto kierować się pewnymi wytycznymi, które przypomną na co zwracać szczególną uwagę. Jakie to wytyczne? Przeczytaj i sprawdź!

Tereny zielone

Choć bliskość położenia terenów zielonych, takich jak parki, skwery czy łąki, wydaje się być pozornie nieistotna, to ma duży wpływ na komfort mieszkania w danej lokalizacji. Nawet jeśli w twojej dziennej rutynie nie ma miejsca na spacery po zielonej okolicy, to obecność przyrody w niedalekim otoczeniu ma wiele innych, pozytywnych skutków. Są nimi cisza czy czystsze powietrze. Nie można nie wspomnieć też o innych korzyściach, na przykład o możliwości bezpiecznego wyprowadzania psa, uprawniania sportu na świeżym powietrzu czy po prostu relaksu pod koroną zielonego drzewa. O wiele przyjemniej spogląda się z okna na roślinność niż na ruchliwą ulicę.

Sklepy i punkty usługowe w okolicy

Zakupy robisz przez internet lub w hipermarkecie? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio odwiedziłeś niewielki sklepik? Nie oznacza to wcale, że któregoś dnia nie zechcesz do niego zawitać. Ważnym elementem dobrej lokalizacji jest jej położenie względem sklepów i punktów usługowych. Bliskość warzywniaka, piekarni czy lokalnego sklepu wielobranżowego świadczy o dobrym położeniu mieszkania. Możliwość korzystania z tych punktów pozwala nie tylko kupić świeże, naturalne produkty, ale też w wielu sytuacjach ratuje. Nie musisz obawiać się tego, że zabraknie ci cukru w niedzielne popołudnie, jeśli w pobliżu znajduje się czynny sklep. Sprawdź także, czy w okolicy wymarzonej lokalizacji są różne punkty usługowe. Jak wiadomo, o wiele prościej jest pójść do kiosku, szewca czy nawet fryzjera, który swój lokal ma rzut beretem od naszego domu. Jeśli korzystasz z auta, znajdź także najbliższą stację benzynową oraz mechanika.

Inwestycje w pobliżu lokalizacji

W pobliżu wymarzonego mieszkania panuje błoga cisza i spokój? Zanim zdecydujesz się na kupno, upewnij się, że będzie tak na stałe. Zawsze sprawdzaj, czy na uroczej łące, która otacza blok, w przyszłości nie powstanie kolejna inwestycja, a także czy miasto nie ogłosiło nigdzie planu poszerzenia osiedlowej dróżki do trzypasmowej ulicy. Oczywiście, nie da się ubezpieczyć przed wszystkimi możliwościami. Warto jednak zastanowić się, czy jest jakiś konkretny powód, dla którego oglądane przez nas mieszkanie jest wystawione na sprzedaż. Sprawdź okoliczne plany zagospodarowania i porozmawiaj z potencjalnymi sąsiadami. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko popełnienia mieszkaniowej gafy.

Czy jest się gdzie uczyć?

Nie dzielisz mieszkania z kimś, kto chodzi do szkoły czy przedszkola? To może się to kiedyś zmienić. Gdy szukasz dobrego mieszkania sprawdzaj, czy w okolicy znajdują się jakieś placówki edukacyjne. To może być potencjalny plus, jeśli kiedyś zdecydujesz się  wynająć lub sprzedać mieszkanie. Ważna jest nie tylko obecność szkoły. Skontroluj jak wygląda  droga do niej – czy jest bezpieczna i czy dzieci mogą ją samodzielnie pokonywać.  Kolejnym istotnym czynnikiem jest bliskość uczelni wyższych. Studenci co roku licznie napływają do miast akademickich, potrzebują więc dużej ilości mieszkań. Niezależnie od tego, czy ktoś z twoich bliskich wybiera się w najbliższym czasie na studia, sprawdź, gdzie znajdują się okoliczne uczelnie.

Szukaj spokojnej lokalizacji

Spokojne dzielnice to mit. Wiele zależy od charakteru sąsiadów i podobnych czynników, nie od samej lokalizacji. Zamiast tego warto zastanowić się, czy w pobliżu wybranego mieszkania nie ma obiektów, które mogłyby zakłócać nasz spokój. W głowie powinna zapalić ci się czerwona lampka, jeśli nieruchomość znajduje się blisko stadionu, hali sportowej czy koncertowej. Problematyczne mogą być nie tylko odgłosy dochodzące z obiektu, ale też hordy rozemocjonowanych fanów wracających o późnych godzinach z różnych eventów. Może zdarzyć się też tak, że miejsca parkingowe pod twoim blokiem będą regularnie zajmowane przez widzów szukających darmowego postoju. Jeśli potrzebujesz ciszy i spokoju, unikaj takich miejsc.

Komunikacja miejska

Nawet jeśli na co dzień poruszasz się autem, to szukając idealnego mieszkania zwróć uwagę na to, jak nieruchomość jest położona względem komunikacji miejskiej. Bliskość przystanku oszczędzi Ci wiele czasu w niespodziewanych sytuacjach. Przyda się też gościom, którzy z pewnością będą odwiedzać nowe mieszkanie. Sprawdź nie tylko, czy w okolicy jest jakiś przystanek, ale też jak często kursują z niego pojazdy w dni powszednie i w weekendy, oraz ile zajmuje im dojechanie do strategicznych miejsc miasta. Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo i komfort przejścia na przystanek. Jak wygląda trasa, idzie się poboczem czy chodnikiem? A może da się na przystanek dojść spacerem przez park? Jeśli jesteś zainteresowany kupnem nieruchomości położonej na nowym osiedlu, rozejrzyj się po inwestycji i sprawdź, czy miasto zatroszczyło się już o jej dobre połączenie z komunikacją miejską.

Zapraszamy na naszą stronę internetową.