Kuchnia – lepiej zabudować czy pozostawić otwartą przestrzeń?

kuchnia

Jeśli czeka Cię remont kuchni, na pewno staniesz przed dylematem – lepiej postawić na otwartą przestrzeń, czy funkcjonalnie zabudować pomieszczenie? Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Kiedy unikać otwartej kuchni i dlaczego nie decydować się zabudowanie aneksu kuchennego? Przeczytaj i przekonaj się, co najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Większość z nas wychowała się w mieszkaniach z niewielką, zabudowaną kuchnią. Choć często taki rodzaj zabudowy jest ciasny, to ma też swoje zalety. Obecne trendy w budownictwie odchodzą od tego modelu. Moda wnętrzarska sugeruje jednoznacznie – tylko kuchnia otwarta! Jeśli chcesz podążać za trendami, zdecyduj się na to rozwiązanie.

 

Otwarta kuchnia powiększy przestrzeń

Otwarta kuchnia to coś do dużych przestrzeni? Choć takie rozwiązanie wygląda fantastycznie np. w połączeniu z przestronnym salonem, to mało która nieruchomość w rzeczywistości ma tak duży metraż, o jakim myślisz. Czy w takim razie powinniśmy zapomnieć o wymarzonej, otwartej kuchni? W żadnym wypadku! Otwarta przestrzeń jest lekarstwem na ciasnotę. Dzięki niej mieszkanie powiększy się optycznie i zyska na przestronności. Otwartej kuchni nie muszą więc unikać mieszkańcy kawalerek i niewielkich mieszkań.

 

Ściany pozwalają na zmianę stylu

Marzysz o rustykalnej kuchni i o nowoczesnym salonie? To połączenie nie będzie wyglądało najlepiej, jeśli zdecydujesz się na otwartą przestrzeń. Wybawieniem dla takich miksów są klasyczne, zamknięte kuchnie. Ściany, którymi oddzielone są pomieszczenia, wyznaczają jasną granicę nie tylko dla pokoi, ale też dla stylu. Dzięki nim obok siebie, nie gryząc się, mogą funkcjonować dwie zupełnie odmienne stylistyki.

Gdzie ukryje się bałagan?

Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy. Nie dziwi więc to, że podczas przygotowywania posiłków brudzimy stosy naczyń i produkujemy sporo odpadów. Ten normalny proces może jednak być problematyczny, jeśli zdecydujemy się na otwartą kuchnię. Wtedy naszą przestrzeń roboczą będą mogli oglądać z salonu domownicy i goście. Jeśli chcemy, żeby mieszkanie wyglądało schludnie, musimy bardzo pilnować czystości tej przestrzeni, co na co dzień nie jest łatwe. Tego strapienia nie mają posiadacze zamkniętej kuchni. Wystarczy przymknąć drzwi, żeby odciąć się od przygotowania jedzenia i bawić z gośćmi, czy w spokoju relaksować.

Otwarta kuchnia to więcej porządków

Otwarta kuchnia to nieustające porządki. Decydując się na nią, musimy liczyć się z koniecznością częstszego sprzątania nie tylko jej, ale także sąsiadujących z nią pomieszczeń. Ponieważ nie ma w niej ścian, które byłyby naturalną barierą dla wydzielanych podczas gotowania zabrudzeń, kuchenne tłuszcze i osady wędrują w głąb mieszkania. Większość kuchennych nieczystości jest trudno usuwalna. Wybierając kuchnię otwartą godzimy się na więcej pracy nad utrzymaniem czystości. Będziemy musieli częściej malować pobrudzone ściany, czy prać tekstylia w salonie.

 

Cicho! Tu się gotuje

Zamknięte kuchnie wygłuszają odgłosy gotowania. Kiedy coś w nich blendujesz czy szatkujesz, ktoś za ścianą może spokojnie się uczyć czy czytać książkę. Tej bariery wyciszenia nie ma w kuchniach otwartych. Kuchnia zamknięta sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na wygłuszeniu dźwięków. Na ten istotny aspekt powinny zwrócić uwagę szczególnie ci, którym zdarza się pracować z domu.

 

Swobodna droga dla zapachów

Gotujesz tak, że od samego zapachu ślinka cieknie? Dla posiadaczy otwartej kuchni to nie atut. Zapachy podsmażonego czosnku czy pieczonego mięsa są przyjemne, ale czy chcemy czuć je w sypialni? W mieszkaniach z kuchnią otwartą zapachy łatwiej się rozprzestrzeniają, ponieważ nic nie stoi na ich drodze. Intensywnymi aromatami jedzenia przesiąkają tam tekstylia, takie jak poduszki, koce i pościele.

 

Kuchnia a podział na strefy?

Otwarcie kuchni sprawi, że przestrzeń optycznie będzie wyglądała na większą. Jednocześnie ograniczy to przestrzeń… Dlaczego? Pozbycie się jednej ze ścian zaburzy podział na strefy w mieszkaniu. Każdy z nas w domu powinien mieć wyraźnie oddzielone miejsca do pracy, wypoczynku i snu. Kuchnia otwarta, czyli miejsce pracy, wchodzi w salon czy sypialnię i wpływa negatywnie na zdolność mieszkańców do swobodnego relaksowania.

 

Funkcjonalność przede wszystkim

Kuchnia powinna być stylowa, ale jej głównym zadaniem jest bycie funkcjonalną. Decydując się na remont kuchni zastanów się, co jest ważniejsze – przestrzeń do pracy czy miejsce do magazynowania? Zabudowana kuchnia to co najmniej jedna ściana więcej. Można postawić przy niej szafki czy zawiesić tam półki, w których znajdzie się miejsce na wszystkie nasze przyprawy i garnki. Z kolei w otwartej kuchni można stworzyć wyspę, która będzie dodatkowym blatem roboczym, niezastąpionym podczas skomplikowanych wypieków.

 

Kulinarne zwyczaje

Wybierając rodzaj zabudowy kuchennej, weź pod uwagę swoje codzienne przyzwyczajenia.

  • Jak często gotujesz?
  • Lubisz gotować z rodziną lub przyjaciółmi?
  • Ile osób naraz przygotowuje posiłki?

Odpowiadając na te pytania dowiesz się, jaka kuchnia jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli zależy Ci na wspólnym przygotowaniu posiłków, lub spędzasz w kuchni wiele czasu, potrzebujesz większej przestrzeni. To zazwyczaj oznacza otwartą kuchnię, w której ściany nie wyznaczają granic. Jeśli w kuchni bywasz sporadycznie i nie jest to Twoje ulubione miejsce, możesz spokojnie oddzielić ją od reszty przestrzeni.