Jak przepisać liczniki – protokół zdawczo odbiorczy

przepisanie liczników

Przepisanie liczników to jedna z wielu czynności, o których warto pamiętać przy zakupie mieszkania.

Niedopilnowanie tej kwestii może mieć przykre konsekwencje zarówno dla sprzedającego, jak i dla nabywcy. Jak przepisać liczniki, jakie dokumenty są do tego potrzebne i dlatego jest ono tak istotne?

Dlaczego przepisanie liczników to konieczność?

Przepisanie liczników jest ważną formalnością, o której należy pamiętać po zakupie nieruchomości. Nieprzepisanie licznika w uzgodnionym ze sprzedającym terminie może skutkować wypowiedzeniem umów z dostawcą energii i gazu oraz odłączeniem mediów w nieruchomości. Nabywca ponosi wtedy dodatkowe koszty ponownego założenia licznika, co wydłuża czas wprowadzenia się do nieruchomości. Szybkie przepisanie liczników ma też inne zalety – rachunki za prąd i gaz będą od razu zaadresowane na nasze nazwisko, przez co nie będziemy mieli problemów z opłatami.

Mieszkanie od dewelopera

Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera i jesteś pierwszym właścicielem lokalu, nie musisz obawiać się o zadłużenie. Nie oznacza jednak, że nie czekają na Ciebie inne pułapki, takie jak pierwszy rachunek za prąd. Rachunek za energię powinien być naliczany od momentu podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego i odebrania kluczy od dewelopera. Za wszystko, co dzieje się przed tą chwilą, odpowiada deweloper.

Zostanie pierwszym właścicielem mieszkania niesie za sobą też pewne obowiązki. Jednym z nich jest podpisanie umowy z dostawcą energii i gazu. Wybierz najlepszego dostawcę i zgłoś się do niego z odpowiednimi dokumentami. 

Przepisanie liczników w mieszkaniu z rynku wtórnego

Aby poprawnie przepisać liczniki, w dniu przekazania nieruchomości należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Przed spisaniem protokołu powinnyśmy się dowiedzieć się, na kogo były podpisanie poprzednie umowy z dawcą mediów (czasami są to mama, tata, dziadek, babcia). Wtedy mamy następujące rozwiązania:

  • gdy nieruchomość otrzymaliśmy np. w darowiźnie czy spadku, musimy przekazać nabywcy kserokopię danej czynności prawnej,
  • jeżeli osoba, od której otrzymaliśmy nieruchomość  żyje, powinna osobiście podpisać taki protokół,
  • jeżeli liczniki są na osobę zmarłą, poprzedni właściciel przekazuje nabywcy akt zgonu w kserokopii. 

Często umowy podpisane są również przez małżonków. Wtedy obie osoby muszą podpisać się na protokole. 

Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie uzyskać podpisu osoby zdającej na protokole zdawczo-odbiorczym, pomimo tego, że ona żyje. Nawet wtedy można jednak zawrzeć umowę z dostawcą mediów. Wymaga to jednak specjalnej procedury i wydłuża cały proces. Zaleca się zapłacenie zaległych rachunków za poprzedniego właściciela.

Przepisanie liczników u dostawcy mediów

Wypełnienie i podpisanie protokołu jest tylko formalnością. Po nich należy  podpisać umowę z dostawcą mediów. Jeżeli mamy poprawnie sporządzony i podpisany protokół zdawczo-odbiorczy, nie powinno to sprawić problemu.

Niektórzy dostawcy umożliwiają podpisanie umowy online, co znacznie przyspiesza działania i nie zmusza nas do wybrania się do ich siedziby. Jeśli wybrany przez nas dostawca nie posiada opcji przepisania liczników online, nie powinniśmy się denerwować. To rozwiązanie także ma swoje plusy. Jakie? Pomimo tego, że musisz poświęcić czas, wybrać się do biura i może nawet stać w kolejce, to zyskujesz możliwość rozmowy na żywo z konsultantem. Możesz zadać mu wszystkie nurtujące pytania i poprosić o przedstawienie szczegółów konkretnych ofert.

Kupujący mieszkanie do dostawcy energii powinni zabrać akt własności mieszkania, protokół zdawczo-odbiorczy, dokument tożsamości i wypełniony wniosek o przepisanie.

Uważaj na kary pewne niebezpieczeństwa!

Przed zerwaniem umowy z dostawcą energii, który zaopatrywał byłego właściciela, przeczytaj dokładnie umowę. Może okazać się, że jej przedterminowe rozwiązanie wiąże się z koniecznością zapłaty kary. W takiej sytuacji zastanów się, co jest bardziej opłacalne – zmiana dostawcy przed zakończeniem umowy i zapłata kary, czy cierpliwe czekanie do końca jej trwania? 

Jeżeli w mieszkaniu nie ma liczników, to nie jest to niestety dobra wróżba. Może to oznaczać, że instalacja (elektryczna, wodna i kanalizacyjna albo gazowa) nie są dopuszczona do użytkowania. Nie powinniśmy słuchać opowieści poprzednich właścicieli o tym, że liczniki są zdjęte, bo w lokalu nikt nie mieszkał i nie chciano niepotrzebnie płacić. Nawet jeżeli to prawda,to ponowne podłączenie instalacji prawie zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czasami podłączenie niektórych mediów nie jest w ogóle możliwe, lub jest bardzo kosztowne i wymaga sporządzenia dokumentacji projektowej.

Bez pośrednika jesteś na lodzie

Każdy, kto kupował kiedyś nieruchomość, wie, że generuje to dużo stresu. W zabieganiu łatwo zapomnieć o dokonaniu jakiejś istotnej formalności, na przykład o przepisaniu liczników. Zazwyczaj takie nieporozumienia kończą się niegroźnie, czasem mogą kosztować nas jednak dużo nerwów. Do nieprzyjemnych sytuacji nie dojdzie, jeśli przy zakupie mieszkania skorzystamy z usług doświadczonego pośrednika nieruchomości, który za nas zajmie się wszystkimi szczegółami transakcji i dopilnuje, żeby przepisać liczniki. Jeśli korzystasz z usług pośrednika, nie wahaj się i poproś go o pomoc w przepisaniu liczników.

Skorzystaj z pomocy  Bracia Sadurscy Nieruchomości i nie martw się o przepisanie liczników.