O co pytać przy kupnie mieszkania? 8 najważniejszych pytań o mieszkanie z rynku wtórnego

o co pytać przy kupnie mieszkania

Nie wiesz o co pytać przy kupnie mieszkania? Przychodzimy z pomocą. Podczas spotkania ze sprzedającym łatwo zapomnieć o istotnych kwestiach i nie zadać najważniejszych pytań. Kierując się naszą listą nie pominiesz żadnego z nich!

Zapytaj:

  • Dlaczego mieszkanie jest na sprzedaż?
  • Jakie są średnie opłaty za czynsz i media?
  • Jakie elementy wyposażenia zostaną w mieszkaniu?
  • Kiedy można się wprowadzić?
  • Jakie są udogodnienia dla mieszkańców?
  • Kiedy ostatnio remontowano lokal?
  • Czy lokal ma księgę wieczystą?
  • Od kiedy sprzedający jest właścicielem mieszkania?

Dlaczego mieszkanie jest na sprzedaż?

Wielu osobom może wydawać się, że to zbyt wścibskie pytanie. Nie należy go jednak unikać. Niektóre z powodów sprzedaży są wskazówką dla nas. Mieszkanie mogło być odziedziczone, kupione jako inwestycja czy zamieszkane przez sprzedającego. Powód sprzedaży rzuci nowe światło na ofertę.

Nawet najlepsza nieruchomość może mieć ukryte wady. Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania, przejrzyj plany zagospodarowania przestrzennego okolicy. Czasami właściciele decydują się na sprzedaż ze względu na planowane w pobliżu inwestycje. Może okazać się, że w okolicy ma powstać głośna droga czy budynek użytku publicznego, przyciągający tłumy ludzi.

Jakie są średnie opłaty za czynsz i media?

Na oględzinach mieszkania warto zapytać o średnie miesięczne opłaty. Czynsz w niektórych lokalizacjach potrafi negatywnie zaskoczyć! Jeżeli jest zbyt wysoki, inwestycja nie jest korzystna. Przed zakupem mieszkania zastanów się więc, czy godzisz się na taką comiesięczną opłatę.

Właścicieli mieszkania warto zapytać także o średnie koszty zużycia energii i wody. Oczywiście, to jedynie wskazówka, ponieważ opłaty zależą od przyzwyczajeń mieszkańców i sposobu eksploatowania mieszkania. Najlepiej, jeśli lokal zamieszkiwała wcześniej podobnych rozmiarów rodzina, ponieważ wtedy wiemy, jakie koszty nas czekają. Jeżeli dopytasz, ile osób zamieszkiwało lokal do tej pory, zyskasz wyobrażenie o możliwych opłatach.o co pytać

Jakie elementy wyposażenia zostaną w mieszkaniu?

Zazwyczaj właściciele mieszkania przy wyprowadzce zabierają całe wyposażenie. Warto jednak dopytać, które elementy zostają. Jeżeli właściciele nie zdemontują np. szaf wnękowych czy karniszy, możemy oszczędzić na remoncie. Dzięki zadaniu tego pytania możesz łatwiej oszacować koszty przyszłego remontu.

Kiedy można się wprowadzić?

Podczas oględzin mieszkania koniecznie zapytaj od kiedy jest dostępne. Może okazać się, że właściciel dopiero szuka innego lokalu lub planuje wyprowadzić się za kilka miesięcy. Taka deklaracja przekłada twój remont i przeprowadzkę w czasie. Jeżeli zależy ci na szybkiej zmianie mieszkania, unikaj takich ofert.

Jakie są udogodnienia dla mieszkańców?

Nie każde osiedle oferuje swoim mieszkańcom jednakowe udogodnienia. Oglądając mieszkanie zapytaj, co będzie przysługiwało ci jako lokatorowi. Najczęściej to piwnica, którą należy obejrzeć. Zwróć uwagę na to, jakich jest rozmiarów, oraz czy nie jest wilgotna. Zapytaj, czy zdarzały się przypadki zalania piwnicy lub kradzieży przetrzymywanych tam rzeczy. Dzięki temu pytaniu dowiesz się, co można tam magazynować, a czego lepiej nie umieszczać.

Niektóre nieruchomości oferują swoim mieszkańcom więcej pomieszczeń gospodarczych niż tylko piwnica. Zazwyczaj są to suszarnie czy wózkownie. Ich obecność jest atutem dla mieszkańców, dopytaj więc, kto i kiedy może ich używać. To samo dotyczy parkingów – czy mieszkańcy mają wyznaczone miejsca? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o miejscu parkingowym.

Kiedy ostatnio remontowano lokal?

Zadaj sprzedającemu pytanie o ostatni remont nieruchomości. Istotne jest nie tylko to, kiedy był przeprowadzony, ale także to, co zostało podczas niego wymienione. Najważniejsza jest zmiana instalacji w mieszkaniu. Jeżeli została przeprowadzona niedawno, nie będziemy musieli kuć ścian i tracić pieniędzy na remont.

Warto zapytać także o remonty całego budynku. Czy budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, czy ma ciepłą wodę z sieci miejskiej? Kiedy ostatnio był ocieplany i malowany? Czy spółdzielnia lub wspólnota planują kolejne unowocześnienia?

o co pytać

Czy lokal ma księgę wieczystą?

Koniecznie zapytaj też, czy lokal ma księgę wieczystą. Uwaga – nie każde mieszkanie ją ma. Jej brak nie musi jednak oznaczać nic strasznego. Wniosek o jej założenie w sądzie wieczystoksięgowym może złożyć właściciel nieruchomości. Potrzebne są do tego konkretne dokumenty i wniesienie opłat.

Jeżeli lokal ma księgę wieczystą, spisz jej numer i sprawdź, czy nie ma w niej żadnych niepokojących zapisów. Zwróć szczególną uwagę na to, kto figuruje w księdze jako właściciel nieruchomości i czy nie ma dożywotnich lokatorów.

Od kiedy sprzedający jest właścicielem mieszkania?

Zadanie tego pytania pozwala dowiedzieć się czegoś o historii lokalu i o sprzedającym. Kto mieszkał tu wcześniej? Ilu do tej pory było właścicieli? Czy sprzedający kupił tę nieruchomość jako inwestycję lub pod wynajem? Poznanie odpowiedzi na te pytania ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie.

O co jeszcze zapytać przy zakupie mieszkania?

Zakup nieruchomości to ogromne zobowiązanie. Zanim się go podejmiesz, powinieneś wiedzieć o mieszkaniu wszystko. Nie obawiaj się więc zadawania nawet najdziwniejszych pytań podczas oględzin nieruchomości. Dopytaj o zalety okolicy, ważne punkty usługowe, połączenie z komunikacją miejską, czy nawet o charakter sąsiadów.