Mieszkanie w kamienicy kupię, czyli 7 plusów i minusów nieruchomości w kamienicy

mieszkanie w kamienicy

Czy mieszkanie w kamienicy powróci do łask? Po latach zaniedbań coraz więcej kamienic wraca do dawnej świetności i kusi potencjalnych kupujących przestrzenią oraz przepychem. Na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania mieszkania w kamienicy i dla kogo taka nieruchomość będzie odpowiednia? Sprawdzamy.

Co to za dziwna przestrzeń? Czyli układ pomieszczeń w kamienicach

Pomimo upływu lat wiele kamienic zachowuje swój pierwotny układ pomieszczeń i charakterystyczne smaczki architektoniczne. Dla wielu osób są one prawdziwą gratką, która wręcz przyciąga do kamienic. Niektórzy mogą jednak postrzegać je jako niepotrzebne dziwactwo. Mowa tu na przykład o dużych, ale przechodnich pokojach, czy kuchniach oddalonych od reszty pomieszczeń długim korytarzem. Przez takie rozwiązania trudniej jest zmieniać układ mieszkania czy tworzyć otwarte przestrzenie.

Mieszkania w kamieniach czasami kryją nietypowe udogodnienia, takie jak służbówki, windy towarowe i spiżarnie. Dla nowych lokatorów kamienic zaskoczeniem mogą być występujące czasem dwie klatki schodowe – bardziej wystawna, przeznaczona dla mieszkańców, i nieco schowana, z której niegdyś korzystała służba.

Mieszkanie w kamienicy ma swój klimat

Trudno odmówić kamienicom niezwykłego uroku. Wiele osób decyduje się na zamieszkanie w nich właśnie ze względu na ich klimat. Piece kaflowe, drewniane parkiety, dwuskrzydłowe drzwi czy kamienne parapety to tylko niektóre z elementów tak uwielbianych przez miłośników kamienic. Wybierając nieruchomość w kamienicy zyskujemy pewność, że zamieszkamy w niebanalnej i artystycznej przestrzeni, a zachowanie elementów historycznych w mieszkaniu z czasem jedynie podniesie jego wartość i przyniesie nam zysk.

mieszkanie w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy a ogrzewanie

Choć dziś nie jest to już zasadą, to utarła się opinia, że mieszkania w kamienicach są chłodne, a ich ogrzewanie jest drogie. Winnymi tej sytuacji są stare okna, które przepuszczają zimne powietrze. Kolejny oskarżony to wysokie sufity, pod które ucieka ciepło. Stare mury kamienic trudno się nagrzewają i często nie są dodatkowo ocieplane, przez co ich mieszkańcy w sezonie zimowym muszą więcej płacić. Wreszcie, w części kamienic wciąż korzysta się z przestarzałych i niesprawnych instalacji grzewczych. Dziś wiele odremontowanych kamienic łamie ten stereotyp i zapewnia dziś swoim lokatorom komfort grzewczy. Zanim jednak kupimy mieszkanie w kamienicy, koniecznie sprawdźmy, na jaki rachunek za ogrzewanie możemy liczyć zimą.

Wysokie sufity – atut czy wada?

Jedną z cech charakterystycznych mieszkań w kamienicach są wysokie sufity. Z całą pewnością to rozwiązanie ma tylu zagorzałych przeciwników, co wielbicieli.

Dzięki wysokim sufitom pomieszczenia wydają się być bardziej przestrzenne. Duże okna, które rozmiarami pasują do wysokich pomieszczeń, wpuszczają sporo tak pożądanego światła. Wysokie sufity pozwalają też na ciekawe zaadaptowanie przestrzeni – dzięki nim można nie tylko pozwolić sobie na wyszukane zdobienie ścian, ale też wygodną zabudowę z podwieszanymi meblami. W niektórych kamienicach wysokie sufity pozwalają nawet na zbudowanie antresoli, która daje mieszkańcom dodatkową przestrzeń.

Jednak dla niektórych wysokie sufity mogą być utrapieniem. Można traktować je jako zmarnowaną przestrzeń, która dodatkowo niepotrzebnie ochładza pomieszczenie. Wysokie sufity utrudniają też sprzątanie, a w szczególności czynności takie jak usuwanie pajęczyn z czy wieszanie firanek.

mieszkanie w kamienicy

Utarczki z konserwatorem zabytków

Niezwykła historia i piękno wielu kamienic niosą za sobą pewne ograniczenia. Mogą one negatywnie wpływać na plany remontowe właścicieli zlokalizowanych tam mieszkań. Chodzi o nadzór konserwatorski, czyli o ochronę obiektów zabytkowych, do których zaliczają się także niektóre kamienice.

Jeśli nasza kamienica znajdzie się na liście zabytków, to musimy liczyć się z wieloma restrykcjami dotyczącymi remontów. Kurator nadzoruje zmiany wprowadzane w kamienicy i wydaje zgody na konkretne posunięcia. Przez to remont może być droższy, nie odpowiadać naszym pierwotnym planom, czy nawet okazać się niemożliwy. Czas oczekiwania na decyzje kuratora w sprawie remontów przedłuża także cały proces. Jednak coś za coś – to właśnie dzięki opiece kuratorskiej kamienice będą mogły świecić swoim niezmienionym i historycznym blaskiem jeszcze przez wiele lat.

Atutem mieszkania w kamienicy jest centralne położenie

W czasach, kiedy nowe osiedla powstają w znacznym oddaleniu od centrów miast, kamienice zyskują znaczną przewagę. Zazwyczaj zlokalizowane są w obrębie starówki, a często nawet przy głównych ulicach miasta. Jednak centralne położenie nie zawsze jest plusem. Prowadzenie normalnego życia w okolicy pełnej turystów i ciągłego hałasu, w której trudno o tereny zielone i zwykłe punkty usługowe, wcale nie jest proste. Wydaje się więc, że decydując się na zamieszkanie w centrum zyskujemy prawie tyle samo, co tracimy.

mieszkanie w kamienicy

Co z infrastrukturą dla mieszkańców w kamienicach?

Kamienice kuszą swoją długą historią i tradycjami, jednak pod względem nowoczesnych wygód nie mogą mierzyć się z konkurentami. Współczesne osiedla projektowane są tak, by mieszkańcy mogli swobodnie parkować samochody, korzystać z pomieszczeń takich jak komórki lokatorskie i wózkownie, czy używać wind. W kamienicach zazwyczaj nie możemy liczyć na te udogodnienia. Mało która z nich oferuje mieszkańcom miejsca parkingowe. O tym, że piękne, drewniane schody kamienic przegrywają z wygodną windą, najlepiej wiedzą rodzice wożący dzieci w wózkach czy osoby z ograniczeniami ruchu.

Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy z pewnością nie jest rozwiązaniem dla każdego. Trudno tu o parking czy o nowoczesne udogodnienia, a w niektórych wypadkach remonty uzgadniać trzeba z konserwatorem zabytków. Jednak kamienice niezaprzeczalnie mają wiele plusów, warto więc wziąć je pod uwagę podczas poszukiwania idealnego mieszkania. Wyróżnia je przestronny układ pomieszczeń, lokalizacja w centrum, pozostałości po dawnej architekturze i historyczne elementy wyposażenia wnętrz. Dla wielu osób tak klimatyczne mieszkania są o wiele bardziej wartościowe, niż te w nowoczesnym budownictwie.