Czy mieszkanie na parterze jest niebezpieczne? Sprawdzamy mity o nieruchomościach na parterze

mieszkanie na parterze

Mieszkania na parterze mają zagorzałych fanów i zdecydowanych przeciwników. Ten artykuł przeznaczony jest dla trzeciej grupy, czyli osób niezdecydowanych. Nie wiesz, które z popularnych ocen dotyczących mieszkań na parterze nie są zasłużone, a które zawierają ziarnko prawdy? Przeczytasz o tym poniżej.

Mieszkanie na parterze jest niebezpieczne?

Nie bardziej niż mieszkanie w domu czy w niskich kondygnacjach bloku.

Nietrudno zauważyć, że do nieruchomości położonej na parterze łatwiej jest się dostać. Złodziej musi jedynie sforsować okna, by wejść do środka. Ta wizja odstrasza wielu potencjalnych kupujących od mieszkań zlokalizowanych na parterze. Ale…

…ale to samo powiedzieć można o domach i mieszkaniach położonych na niskich piętrach. Co więcej, włamania zdarzają się wszędzie. Zamiast bać się ewentualnego niebezpieczeństwa, warto się przed nim zabezpieczyć.

Dziś mieszkania zlokalizowane na najniższych piętrach nie są już zabezpieczane nieestetycznymi kratami, a nowoczesnymi roletami antywłamaniowymi. Na bezpieczeństwo nieruchomości wpływają też monitoring osiedla czy jego zamknięcie przed obcymi. Zaniepokojonym odpowiadamy więc – mieszkania na parterze mogą być bezpieczne.

Jeżeli nawet kupujemy mieszkanie na parterze w „szemranej okolicy”, a:

  • nie jest ono na osiedlu zamkniętym,
  • nie ma monitoringu,
  • nie możemy lub nie chcemy instalować rolet antywłamaniowych,

To wystarczy instalacja zwykłego alarmu, żeby zabezpieczyć je bardziej od mieszkań na 1 piętrze.

mieszkanie na parterze

Mieszkanie na parterze nie zapewnia prywatności?

Wszystko zależy od sposobu, w jaki je zaaranżujemy.

Mieszkania położone na najniższej kondygnacji wielu kojarzą się z zaglądaniem do okien i brakiem prywatności. Rzeczywiście, nisko położone okna przyciągają wiele spojrzeń. Da się to jednak ograć sprytnymi rozwiązaniami.

Barierą dla wzroku gapiów może być otaczający nieruchomość żywopłot czy siatka bambusowa. Jeżeli mieszkanie nie łączy się z ogródkiem, w którym można zastosować te rozwiązania, warto sięgnąć po metody dotyczące szyb.

Zwykłe żaluzje, które niepotrzebnie zaciemnią nieruchomość, zastąpić można plisowanymi roletami. Warto ustawić je tak, by zasłaniały jedynie dolną część okna, wpuszczając do pomieszczenia światło, ale chroniąc nas przez ciekawskimi spojrzeniami. Interesującym rozwiązaniem jest także zastosowanie folii dających efekt lustra weneckiego. Dzięki nim my możemy cieszyć się widokiem za oknem, a nikt nie widzi tego, co dzieje się w środku.

Na parterze jest głośniej?

Rzeczywiście, w nieruchomościach położonych na parterze może być głośniej. Wszystko zależy jednak od tego, jak położona jest nieruchomość.

Mieszkania, których okna wychodzą na ruchliwe ulice, place zabaw czy boiska, z pewnością nie będą najcichszymi miejscami. Jednak nieruchomości skierowanych na roślinność czy piesze alejki ten zarzut nie dotyczy. Przed kupnem mieszkania na parterze należy więc ocenić jego otoczenie i zastanowić się, czy coś może zakłócać tam nasz spokój.

mieszkanie na parterze

Mieszkania na parterze są dużo tańsze?

Zdarza się, że mieszkania zlokalizowane na parterze mają nieco niższą cenę za metr kwadratowy, niż pozostałe lokale w tym samym budynku. Nie jest to jednak regułą.

Nowoczesne inwestycje udowadniają, że ceny nieruchomości położonych nisko mogą być nawet wyższe, niż pozostałych lokali. Ceny parterowych mieszkań windują przykładowo dostęp do prywatnego ogródka czy większy niż w innych mieszkaniach taras.

W parterowych mieszkaniach jest ciemno?

Decydując się na zakup mieszkania na parterze, warto zwrócić uwagę na ekspozycję okien oraz cienie rzucane przez roślinność i pobliskie budynki. Od tych czynników zależeć będzie to, czy w mieszkaniu jest jasno.

Przykładowo, jeżeli wszystkie okna nieruchomości wychodzą na wschód, to w mieszkaniu najwięcej światła będzie rano. Ponieważ lokal położony jest nisko, to w innych godzinach światło może tam gorzej docierać. Dodatkowe czynniki, takie jak wysokie drzewa, jedynie spotęgują to wrażenie.

mieszkanie na parterze

Mieszkania na parterze są wygodniejsze?

To prawda! Mieszkania położone na parterze są wygodne.

O przewadze mieszkań położonych na parterze mogą zaświadczyć wszyscy, którzy choć raz przeprowadzali większy remont. Konieczność manewrowania po piętrach z wielkogabarytowymi paczkami uprzykrza życie nie tylko remontującym mieszkanie, ale też pozostałym mieszkańcom budynku. Przenoszenie materiałów budowlanych i mebli do mieszkania położonego na parterze jest prostsze i bardziej poręczne.

Parterowe mieszkania są też wygodną opcją dla rodzin z dziećmi. By wyjść z bloku z wózkiem, nosidełkiem czy fotelikiem dziecięcym, trzeba jedynie przejść przez drzwi. Omija się oczekiwanie na windę czy przenoszenie tych akcesoriów po schodach.

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Przy wyborze mieszkania nie warto kierować się stereotypami. Zamiast z góry odrzucać mieszkania położone na parterze, warto je odwiedzić i wyrobić sobie własne zdanie. Mieszkanie na parterze może okazać się świetną nieruchomością, która swoimi atutami przyćmi inne lokale. Dajmy mu więc szansę!