Jak kupić mieszkanie za gotówkę w 2022 roku? Wyjaśniamy w 5 prostych krokach

mieszkanie za gotówkę

Zakup mieszkania za gotówkę nie musi być stresujący i trudny. By przebiegał sprawnie, wystarczy kierować się jasno określonymi wytycznymi i trzymać kilku prostych kroków. Przedstawiamy 5 podstawowych punktów, o których warto pamiętać podczas kupowania mieszkania za gotówkę.

Krok pierwszy – ustal swoje priorytety

Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego mieszkania, ustal listę swoich priorytetów. Ważne jest nie tylko to, czy mieszkanie będzie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Równie istotne są decyzje dotyczące rodzaju zabudowy, piętra czy nawet ekspozycji okien. Każdy z tych czynników będzie rzutował na Twoje zadowolenie z mieszkania.

Wpływ na komfort mieszkania ma także dzielnica. Przeanalizuj swoje potrzeby i zestaw je z tym, co mogą zaoferować Ci konkretne części miasta. Pod uwagę weź czynniki takie jak skomunikowanie z innymi dzielnicami, dostęp do placówek edukacyjnych czy miejsc rozrywki.

Na tym etapie zdecyduj także, czy mieszkania będziesz szukać na własną rękę. W tym procesie pomóc może Ci agencja nieruchomości. Dzięki pośrednikom zyskasz bezpieczeństwo transakcji, dostęp do szerokiej bazy nieruchomości i pomoc w formalnościach.

Krok drugi – znajdź odpowiedni lokal

Priorytety ustalone? Pora na poszukiwania. Na tym etapie warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ znalezienie odpowiedniego mieszkania może nie być prostym zadaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odwiedź co najmniej kilka lokali – porównuj, sprawdzaj, oceniaj.

Zwróć uwagę nie tylko na samą nieruchomość, ale też jej otoczenie. Upewnij się, że zza okien nie docierają żadne  hałasy, a w pobliżu znajdują się tereny zielone. Sprawdź, jak blisko jest do najbliższych punktów usługowych i przystanków komunikacji miejskiej.

Możesz zobaczyć też, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Dzięki temu dokumentowi dowiesz się, czy w pobliżu nie są planowane inwestycje, które mogłyby uprzykrzać życie, takie jak droga szybkiego ruchu czy oczyszczalnia ścieków.

mieszkanie za gotówkę

Krok trzeci – czas na dokumenty

Po wybraniu wymarzonego mieszkania przychodzi pora na formalności. Dalsze postępowanie nieco różni się w zależności od tego, czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Jeśli Twoim wyborem jest mieszkanie z rynku pierwotnego, które nie jest jeszcze oddane do użytku, czeka Cię podpisanie umowy deweloperskiej. Ta umowa przedwstępna łączy się z wpłaceniem zadatku, który chroni obie strony transakcji. W takiej umowie powinny znaleźć się dane stron, informacje dotyczące mieszkania, a także określenie wysokości zaliczki i terminu oddania nieruchomości.

Jeśli postawisz na mieszkanie z rynku wtórnego, przed zakupem sprawdź jego stan prawny. Możesz zrobić to np. w księdze wieczystej nieruchomości. Znajdziesz w niej informacje o właścicielach nieruchomości, hipotece czy służebności. Jeżeli mieszkanie nie ma księgi, poproś o akt notarialny, na podstawie którego zakupione zostało mieszkanie.

Sam proces zakupu jest identyczny dla mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Strony umowy, czyli nabywca i sprzedawca, muszą spotkać się u notariusza i podpisać umowę kupna-sprzedaży. Wtedy zakłada się także księgę wieczystą nieruchomości (mieszkania z rynku pierwotnego) lub dokonuje w niej odpowiedniego zapisu (mieszkania z rynku wtórnego). Wizyta u notariusza łączy się z opłatą, a dla osób wybierających mieszkanie z rynku wtórnego od osoby prywatnej także z zapłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% ceny transakcyjnej.

Ostatnim etapem zakupu jest zapłata. Termin przelewu określa się w umowie.

Krok czwarty – protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który podpisujemy przy przekazaniu nieruchomości. Znajdują się w nim informacje o stanie liczników. Dzięki niemu sprzedający mieszkanie może rozwiązać, a nabywca podpisać umowy z dostawcami mediów.

Kiedy już kupisz mieszkanie, skontaktuj się ze spółdzielnią mieszkaniową lub zarządcą wspólnoty. Ustalisz wtedy szczegóły, takie jak ilość osób, które zamieszkują nieruchomość. Od tej deklaracji zależeć będą przykładowo naliczany w czynszu koszt wywozu śmieci czy eksploatacji windy.

mieszkanie za gotówkę

Krok piąty – powiadom Urząd Miasta lub Gminy

Pamiętaj o powiadomieniu Urzędu Miasta o zakupie nieruchomości. To zgłoszenie będzie podstawą do ustalenia podatku od nieruchomości. Na zgłoszenie nabycia nieruchomości masz 14 dni. Liczy się je od momentu podpisania umowy notarialnej. Nie zapomnij o tym kroku i postaraj się nie przekroczyć ustalonego terminu.

Podczas wizyty w urzędzie możesz też zameldować się pod nowym adresem. Nie jest to jednak konieczne – wniosek o zameldowania można dziś składać także on-line.

Kupno mieszkania za gotówkę – czy warto?

Konieczność jednorazowego zapłacenia kilkuset tysięcy złotych może wydawać się nieprzyjemna. Jednak aktualne wahania stóp procentowych pokazują, że zakup mieszkania za gotówkę jest rozsądnym rozwiązaniem.

Na polskim rynku nieruchomości nadal przeprowadzanych jest wiele transakcji gotówkowych. Ich popularność świadczy o bezpieczeństwie i wygodzie tej metody. Jej największym plusem jest szybkość, dzięki której własnym M można cieszyć się niemal natychmiast.