Mieszkanie czy dom – co lepiej kupić? Te 7 punktów weź pod uwagę

mieszkanie czy dom

Decyzja o zakupie własnej nieruchomości nie jest łatwa. Szczególnie, kiedy nie wiemy, czy lepiej nam będzie żyło się w wygodnym, jednorodzinnym domu, czy w świetnie zlokalizowanym mieszkaniu. Podpowiadamy, jakie są atuty każdego z tych rozwiązań i pomagamy podjąć słuszną mieszkaniową decyzję.

Nie wiesz, na co się zdecydować? Pomyśl o tym

Do wyboru nieruchomości nie można podejść bez własnych preferencji i wcześniej nabytych uprzedzeń. Oczywiście, kupując mieszkanie trzeba kierować się marzeniami, jednak warto dopuścić do głosu nutę realizmu w postaci analizy stylu życia.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości, przemyśl, jakie są Twoje priorytety. Pod uwagę weź czynniki takie, jak:

  • wielkość rodziny i jej plany na przyszłość,
  • hobby i miejsca, w których je realizujesz,
  • miejsce pracy i nauki,
  • sposób spędzania wolnego czasu,
  • pragnienie posiadania czworonożnych przyjaciół.

Możesz dojść do wniosku, że choć zawsze marzyłeś o podmiejskim domu, to jego kupno uniemożliwi Ci dojazdy na ulubione zajęcia sportowe w centrum miasta, czy skróci Twój sen przez konieczność wcześniejszego wyjścia do pracy. Możesz też odkryć, że choć miejski styl życia do tej pory Ci służył, to więcej zadowolenia da Ci zamieszkanie w pewnej odległości od centrum, ale za to z własnym ogrodem i przestrzenią.

Dom daje inną swobodę

Swoboda, którą zapewnia własny dom, nie jest porównywalna z żadnym innym miejscem zamieszkania. W domu Twojego spokoju nie będą przerywać głośne zachowania sąsiadów. Luźniej do ciszy nocnej możesz podchodzić też Ty – nikt nie zabroni Ci odkurzać czy słuchać muzyki nawet późnym wieczorem. Nie musisz dostosowywać się do wytycznych instytucji takich jak spółdzielnia mieszkaniowa, dzięki czemu sam decydujesz o wyglądzie nieruchomości. Omija Cię także wątpliwa przyjemność płacenia czynszu.

Od najbliższych sąsiadów dzielić będzie Cię ogród i płot, możesz więc cieszyć się prawdziwą prywatnością. O tym, jak będzie wyglądał krajobraz za Twoim oknem, zdecydujesz sam. Możesz posadzić tam rośliny i krzewy, które odgrodzą Cię od ulicy i zapewnią przyjemny widok. Mieszkańcy bloków mogą jedynie pomarzyć o takim luksusie. To nie koniec plusów wynikających z mieszkania w domu. Przykładowo, urządzanie grilla na tarasie w bloku zazwyczaj spotyka się z protestami sąsiadów z góry. W domu nie jest to problemem.

mieszkanie czy dom

Duży dom? Dużo obowiązków

Nie można zaprzeczyć temu, że własny dom daje swobodę nieporównywalną do mieszkań w blokach. Za ciszę i prywatność trzeba jednak zapłacić odpowiednią cenę – jest nią ilość obowiązków związanych z prowadzeniem własnego domu.

Drobne naprawy, kontrole instalacji, czy remonty części wspólnych w blokach są domeną zarządcy wspólnoty. W domu o to wszystko będziesz musiał zatroszczyć się sam. Niezależnie od tego, czy to wymiana żarówki, czy cieknący dach – głównym majsterkowiczem zostajesz Ty. Właściciele domów często uskarżają się, że praca przy własnych czterech kątach właściwie nigdy nie dobiega końca.

Latem czekać na Ciebie będzie trawa do skoszenia, zimą podjazd będzie wymagał codziennego odśnieżania. O to, czy w domu będzie ciepło, będziesz musiał zadbać sam, decydując o sposobie ogrzewania. Bezpieczeństwo Ciebie i Twoich bliskich będzie zależało od regularnych kontroli piecyków gazowych i instalacji, które w blokach zlecane są przez spółdzielnie. Jeśli ilość tych zadań przyprawia Cię o zawrót głowy, zdecyduj się raczej na mieszkanie. Decydując się na jego zakup, zrzucasz ze swoich barków te obowiązki i zyskujesz więcej wolnego czasu.

Własny ogród? Dziś już nie tylko w domu

Do niedawna na korzyść domów przemawiała obecność własnego kawałka zieleni pod oknem. Dziś coraz częściej ogródki spotkać można także w blokach. Wybierając mieszkanie w bloku, nie musisz więc całkowicie rezygnować z przyjemności przebywania we własnym ogrodzie. Jego substytutem na wyższych piętrach może być także obszerny balkon czy taras, na którym można posadzić rośliny i stworzyć kącik relaksu.

Taki niewielki zieleniec nie może jednak równać się z przydomowym ogrodem. Własna przestrzeń na hodowanie ekologicznych owoców i warzyw, czy wypoczywanie w cieniu rosłych drzew, zdecydowanie wygrywa z miejskim odpowiednikiem. Jeśli jesteś zwolennikiem spędzania czasu na świeżym powietrzu, a Twoim hobby jest uprawianie własnego ogródka, skłaniaj się ku domowi. Dla tych, którym wystarczy niewielka zielona przestrzeń, dobrym rozwiązaniem jest mieszkanie.

mieszkanie czy dom

Co jest bezpieczniejsze – mieszkanie czy dom?

Istotną kwestią przy wyborze przyszłego lokum jest jego bezpieczeństwo. Utarło się przekonanie, że mieszkania w blokach są mniej narażone na napady złodziei niż domy. Na ich korzyść działa ulokowanie wśród innych mieszkań, których lokatorzy mogą zobaczyć potencjalnego włamywacza. Warto jednak pamiętać, że włamania zdarzają się także w blokach, nawet tych położonych na osiedlach strzeżonych. Kupno mieszkania nie chroni nas więc w stu procentach.

Równocześnie, decydując się na zakup domu, należy pamiętać o szczególnych środkach ostrożności. Warto zainwestować w monitoring czy alarm, a także uważać na pozostawianie otwartych okien i niedomkniętej bramy. Dom staje się łatwym łupem dla złodziei podczas dłuższych nieobecności jego mieszkańców. Przed planowanym wyjazdem dobrze jest więc poprosić kogoś znajomego, by odwiedzał dom i sprawdzał, czy wszystko jest w porządku.

Miejska lokalizacja? Wybierz mieszkanie

Ten podpunkt działa na zdecydowaną korzyść mieszkań. Znacznie częściej bowiem zdarza się, że te zlokalizowane są w wygodnej odległości od centrum miasta. Decydując się na zakup mieszkania w bloku, zyskujesz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej oraz istotnej infrastruktury, takiej jak przychodnie zdrowia i szkoły, czy sklepy i bazary z lokalną żywnością.

Domy znacznie częściej położone są w pewnej odległości od centrum i punktów usługowych. Najwięcej ofert dotyczących sprzedaży domu znajdziesz na obrzeżach miasta, czy nawet poza jego granicami. Przez to dostęp do połączeń komunikacji miejskiej jest ograniczony, a dojazd w strategiczne punkty miasta długi. Własny dom w wielu przypadkach jest opcją jedynie dla zmotoryzowanych.

mieszkanie czy dom

Mieszkanie prościej jest wynająć lub sprzedać

Obecność tego podpunktu Cię dziwi? W końcu to tekst o kupnie wymarzonej nieruchomości, dlaczego więc masz ją sprzedawać? Zanim podejmiesz angażującą finansowo decyzję, jaką z pewnością jest zakup nieruchomości, przemyśl każdy z jej aspektów, a więc także wartość inwestycyjną. Przewagą mieszkania nad domem jest wolność, jaką daje. Znacznie prościej jest je sprzedać lub korzystnie wynająć. Jeśli więc dostaniesz ofertę wymarzonej pracy w innym mieście, lub po prostu zmienisz nieruchomościowe plany, to jako właściciel mieszkania będziesz bardziej elastyczny. Znacznie trudniej jest znaleźć kupca i uczciwego najemcę na dom.

Mieszkanie czy dom – co wybrać?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Znacznie łatwiej będzie Ci jednak podjąć decyzję, jeśli przy wyborze kierować się będziesz wyżej opisanymi radami. W poszukiwaniu idealnej nieruchomości pomoże Ci także agencja nieruchomości Bracia Sadurscy. Współpracując z nami zyskujesz dostęp do najlepszych ofert nieruchomości na rynku.